Formácia PRIE100R vydala ďalší videoklip z blížiaceho sa tretieho albumu Pierka vrán

Formácia PRIE100R vydala ďalší videoklip z blížiaceho sa tretieho albumu Pierka vrán

Šerosvit je ďalšou výrazne elektronickou skladbou pozostávajúciou z kombinácie živých bicích so synthami. Tentoraz je aj zvuk bicích výraznejšie sprocesovaný a využíva triggre.

O štúdiové nahratie sa postaral Michal Fedor. Skladba je dynamická s dôrazom na prepletajúce sa rytmické prvky. Vokál je rýchlo frázovaný na menšom množstve tónov. Jeho základ vychádzal v prvej časti skladby z improvizácie s gitarou. Má durový charakter čo v kombinácii s molovým postupom v basovej linke vytvára zaujímavý kontrast.

“Pri produkcii piesne som sa chcel zamerať najmä na vokál a možnosti jeho sprocesovania. Glitchové plochy som následne premiešal so syntahmi a ako oživenie som k nim pridal rozladený lo-fi klavír. Keďže sa v skladateľstve dlhodobo snažím o živšie a menej monotónne formy, v závere skladby som namiesto repetície predošlých motívov radšej uplatnil výrazný harmonický posun do inej tóniny. “ hovorí Radovan.

Skladba má hravý text, ktorý sa tématicky aj náladou vymiká z doterajšej tvorby kapely. PRIE100R, ako zvyčajne, kladie dôraz na prirodzenosť pri frázovaní a tak sa za obraznosťou skrývajú hodiny práce a hľadania nevšedných slovných spojení. Tie neprvoplánovo opisujú bláznivý večer, ktorý nemá jasný začiatok, ani koniec. Text tvorili Radovan a Dominika spoločne.

Video: PRIE100R - Šerosvit (Official video)

“Už dlhšie sme si veľmi chceli vyskúšať napísať text, ktorý bude uletenejší a nie príliš vážny. Keďže sme ho písali už do hotovej hudby tak nás tématicky prirodzene viedol k zachyteniu mierne psychadelických situácií. Miestom kde sa odohrávali je Bratislava počas letnej noci. Je to ten typ zážitkov, kde nie je vždy úplne jasná ich následnosť, skôr z nich ostali len mierne chaotické záblesky. S obraznosťou sme pracovali intuitívne, aby sme čo najlepšie opísali miešanie reality s predstavami a pocitmi. “ vysvetľujú autori textu.

Vizuál skladby umocňuje pocity, ktoré sa skupina snažila hudobne aj textovo zachytiť. Celkovo môže u diváka vyvolať dojem, že sa toho deje príliš. Tak veľa, že nie je ani možné vnemy reálne spracovať. Podobne, ako keď ste v tme a myseľ si začne vytvárať iné obrazce, ako v miestnosti skutočne sú, aj tu sa obrazy prelievajú jeden do druhého a vytvárajú tak nové scenérie, ktoré skutočnosť prepisujú na niečo sureálne.

“Pôvodne som premýšľal, že sa pokúsime natočiť sériu záberov z nočného mesta, ktoré by boli len akýmisi fragmentami. Po prvých pokusoch som sa ale rozhodol pracovať s interiérom s kamenými freskami a menej konvenčným typom vizuálu. Klipy postavené na tanci vedia skĺznuť do klišé, tak som sa snažil poňať to zaujímavejším a menej opozeraným spôsobom. Počas príprav som viac dní experimentoval s efektovou postprodukciou záberov a hľadal som spôsob, ktorým dokážem najlepšie zachytiť náladu a text skladby. Veľa času som strávil pri balancovaní miery definovanosti ako aj vizuálnej stráviteľnosti viacerých sekvencií, keďže som chcel dôraz klásť skôr na halucinačné a efektové podanie. Pri color gradingu som pre umocnenie dojmu použil radikálnu červeno modrú kombináciu.” Vyjadruje sa Radovan Činčura, ktorý vytvoril strih a color grading.

Interpret: PRIE100R
Značky: Nová hudba, Domáca scéna