Čisté Tvary vydávajú album Dom osamelých nočných tvorov

Čisté Tvary vydávajú album Dom osamelých nočných tvorov

Kapela Čisté Tvary je späť. Presne štyri roky od vydania tretej štúdiovky prichádza s novým albumom, ktorý nesie názov Dom osamelých nočných tvorov. Ten vychádza vo štvrtok 10. októbra 2019 a producentsky ho zastrešil hudobník Martin „Iso“ Krajčír, gitarista skupiny The Ills.

Skupina Čisté Tvary je dlhoročnou stálicou slovenskej alternatívnej scény. Za posledné roky došlo v rámci tohto zoskupenia k viacerým zmenám. Z kapely odišiel Oskar Rózsa a neskôr i dlhoročný člen Ondrej Gregor. Aktuálnu zostavu tvorí pôvodné jadro – spevák a skladateľ Juraj Péč a bubeník Matej Pliešovský. Zmeny, ktoré nastali, vnímajú súčasní členovia ako zánik starého a zrod niečoho nového. V tomto smere vyjadrujú obaja svoje presvedčenie: „Veríme, že sa nám opäť podarilo inkarnovať do niečoho nového, živého a životaschopného, čo nás na umení baví asi najviac.“

Pôvod materiálu z nového albumu však siaha do minulosti, konkrétne do roku 2014, kedy kapela plánovala vydať svoj tretí album Zem nás chce čistých. Podieľali sa na ňom takmer všetci doterajší členovia skupiny, vrátane Oskara Rózsu, Rada Chrzana, či Ondreja Gregora, a samozrejme aktuálna zostava, v zložení Juraj Péč a Matej Pliešovský. Prvotným zámerom bolo vydať dvojalbum. Tento plán sa však z viacerých dôvodov nepodarilo zrealizovať a „druhá strana“ albumu, ktorá nebola dokončená, tak musela počkať, kým nadíde jej čas. Juraj Péč v tejto súvislosti uvádza: „Z piesní sa stali opustené, zabudnuté, stratené “siroty” – osamelé nočné tvory. Skryté pred svetom, niekde na dne šuplíka. Album, ktorý nikdy nemal vyjsť.“

Skladbám, ktoré medzičasom dozrievali, však kapela verila natoľko, že sa minulý rok rozhodla dokončiť ich a nahrať. A tak, v spolupráci s Isom z The Ills a basgitaristom Milošom Bulíkom, ktorý je členom bratislavského tria Space Cats, nakoniec skladby nadobudli reálnu podobu a album, ktorý nikdy nemal vyjsť, je dnes na svete.

Dom osamelých nočných tvorov pozostáva z 9 skladieb. Album vychádza v podobe „balíčka“, ktorý obsahuje vinyl a CD, a jedná sa o limitovanú edíciu v náklade 300 kusov. Fanúšikovia si môžu skladby vypočuť aj na Spotify.

Skupina pri príležitosti vydania albumu zároveň zverejnila videoklip k prvému singlu, a to k titulnej skladbe albumu, ktorá nesie názov Hrady z piesku. Autorkou videoklipu, ktorý zobrazuje rôzne (ne)tradičné situácie odohrávajúce sa v (ne)obvyklých zákutiach Bratislavy, je režisérka a kameramanka Vladimíra Hradecká.

Dom osamelých nočných tvorov – zoznam skladieb
01 Hrady z piesku
02 Leť
03 Prelomiť vlny
04 Nebo nechce k nám
05 Ku koncu plynie rieka
06 Príliv
07 Svet je dnes iný
08 Sme každý sám
09 Voľní

Video: Čisté Tvaरy - Hrady z Pieडku