Report: V Budapešti vypukol festivalový ošiaľ menom Sziget!

Report: V Budapešti vypukol festivalový ošiaľ menom Sziget! zdroj: Sziget

Festival sa začal v očakávanom rýchlom tempe. Prvé dva dni festivalu priniesli skvelé hudobné zážitky, masu ľudí a horúce počasie, hoc dnes ráno sme sa prebudili do mierneho dažďa, ale horúčavy pokračujú.

V pondelok na hlavnom pódiu ako prví vystúpili domáci Ivan & the Parazol, objav maďarskej hudobnej televízie. Ich premiéra na Szigete bola zjavne vydarená. Po nich nasledovalo vystúpenie britských The 1975, ktorí na divákov spustili pestrú zmes rocku, s prvkami gitarpop, r'n'b a disco. Texty ich piesní sa nesú v duchu známeho, sex, drogy a rock'n'roll'.

Nesklamal ani nárez domácej metalovej legendy Tankcsapda, ktorí to poriadne roztočili a diváci boli vo výtržení. Blink 182 nijak neprekvapili, no ani neoslnili. Ich priaznivci si však prišli na svoje.

Druhý deň sa niesol v znamení očakávaného večerného vystúpenia Queens of the Stone Age na hlavnom pódiu. Josh Homme so svoju partiou predviedli profesionálny výkon, čím potešili verných fanúšikov i festivalové publikum. Potešili dobre zahrané skladby z posledného albumu …Like Clokwork.

V alternatívnom hudobnom stane A38 príjemne prekvapili Jimmy Eat World. Melodickými pop rockovými piesňami nadmieru zaujali početné publikum. Tí, ktorí ich tvorbu doposiaľ nepoznali, by určite mali siahnuť po ich diskografii. Ich vystúpenie dalo scéne A38 vydýchnuť od tvrdých punk rockovo až metalovo znejúcich interpretov, austrálskej speváčky Brody Dalle a americkej skupiny A day To Remember. Brody Dalle, mimochodom manželka speváka skupiny Queens of the Stone Age, sebaisto odspievala nekompromisné rockové kúsky. Právom sa teda môže hlásiť k odkazu skupín Nirvana či Hole.

Nasledovala „skákačka“ v rytme ska vďaka poctivému výkonu španielskych Ska – P. Večer na main stage uzavrela otváracia tanečná elektro párty v podaní kanadských Deadmau5. Z mladých európskych talentov nás zaujala talianska electro rocková kapela Sica, či poľská indie popová kapela Kumka Olik, na Európa stage.

Proste atmosféra hudobného sviatku, keď si človek povie, že takúto hudbu mám rád! A to Sziget končí až v pondelok ráno!

Menším sklamaním sú zvyčajne obrovské masy ľudí, no vypredanosť pernamentiek je teraz zjavne cítiť, signál wifi s preťaženými servermi, pomerne vysoké ceny, niekedy drzé a arogantné správanie security, ale na to sme si už zvykli. Horší je už len pocit, keď pri kúpe metapay karty, ktorou sa na Szigete platí, pýtate prívesok na krk vo farbach Szigetu, za ktorý ale organizátori pýtajú v prepočte 6,60 eur. Teda, že Sziget ti len tak nič nedaruje! Ale za pokus to rozhodne stojí! Before I die, Sziget!

DM/CCH#2014, Sziget 2014

Značky: Festivaly