"Mezi lopatky" - piesne o láske, starnutí a lúčení od dua Kieslowski

"Mezi lopatky" - piesne o láske, starnutí a lúčení od dua Kieslowski
foto: Vítek Bedrna zdroj: Indies Scope

Kieslowski vydávajú svoju tretiu dosku Mezi lopatky. „Urban folk“, ako svoju tvorbu Mária Kieslowski a David Pomahač nazývajú, úplne vystihuje ich priamočiary spôsob, ako spievať o vzťahu medzi dvoma ľuďmi. Kieslowski na novinke vykračujú z pesničkárskeho lo-fi undergroundu, a to rozhodne nielen vďaka producentovi, ktorým sa stal na Mezi lopatky Jan P. Muchow. Strhujúca dynamika, originálny aranžmán, citlivé beaty, vtip, silné texty a výborný zvuk len dokazuje, že Kieslowski je duo, ktoré si rozumie.

Originálna poetika a pohľad na vzťah medzi mužom a ženou, boli vždy základným kameňom celej produkcie Kieslowski. Ak sa niekomu mohlo zdať, že už túto tému vyčerpali, bol na omyle. Kieslowski už nesiahajú po nožoch. Nie sú potrebné, pretože veľa toho nevyriešia. Oveľa bolestnejšie je odlúčenie, samota, ticho, nespavosť alebo vedomie smrti. Kieslowski sú zmierení s realitou, bez zvyšovania hlasu alebo strachu. Nahrávka pôsobí teda navonok menej rozorvaným spôsobom, ako predchádzajúce albumy, napriek tomu je veľmi osobná a vnímavý poslucháč sa rozhodne nudiť nebude.

To samozrejme súvisí aj s celkovým zvukom dosky, ktorý má na svedomí producent albumu Jan P. Muchow. Rozhodnutie zveriť krehkú hudbu Kieslowski do jeho rúk sa rozhodne oplatilo. Na začiatku roku 2014 sa celý tím odobral na sever Francúzska, aby na uzavretom mieste nahral základnú časť celého albumu. „Tá spolupráca bola veľmi úzka a intenzívna. Nahrávali sme takmer 14 dní v kuse. Po chvíli sme už boli všetci na rovnakej vlne a vedeli, čo chceme. Honza pracuje navyše veľmi rýchlo, a tak sme mali možnosť vyskúšať viac ciest. Keď sme si neboli istí, dali sme na jeho voľbu a cit.“ Hovorí Márie Kieslowski a upresňuje, či bolo dôležité vycestovať práve do zimnej Normandie. „Dôležité bolo, že sme odišli. To isté sa mohlo uskutočniť kdekoľvek inde za hranicami ČR. Ale je fakt, že Normandia sa obzvlášť podarila. To miesto, kamenný dom uprostred ničoho, malo neopakovateľnú atmosféru. Nehovoriac o tom, že sme tam boli na prelome januára a februára, takže väčšinu dní pršalo a fúkal silný vietor. Boli sme izolovaní a šťastní.“ Pri počúvaní celého albumu je však zrejmé, že úvodná nahrávacia lokácia presakuje celým albumom, aby bola na záver vyobrazená piesńou Normandie.

Aj napriek chladu Francúzska či miestami depresívnymi témami textov, dokážu skladby albumu Mezi lopatky priniesť radosť. Jan P. Muchow zdieľa nadšenie fanúšikov práve pre súznenie hlasov Davida a Márie. „Duet je pre mňa v pop-music kráľovská disciplína a s Kieslowski som mal možnosť pracovať na celom albume s dvoma hlasmi. Navyše Márie aj David majú k tvorbe podobný prístup ako ja – všetko je dovolené, jediná hranica je vaša fantázia. Takže, to nebola práca, ale radosť, sa na albume podieľať.“

Kieslowski na treťom albume predstavujú šikovný a citlivý autorský indie urban folk a zaraďujú sa medzi najvýraznejšie dua českej scény.

Koncerty

27.9. Nové Mesto n. M. – festival Krídla
9.10. Ostrava – Stará aréna
10.10. Třinec – Filmové babie leto
17.10. SK Bratislava – Rádio Devín, naživo,
18.10. SK Bratislava – U očká
23.10. Praha – Palác Akropolis – krst
30.10. Plzeň – Anjel Café
6.11. Tišnov – U palce
7.11. Rýmařov
12.11. Brno – Sono – krst (Bratia Orfové, Kvety)
21.11. Veselí n. Moravou – MKS
22.11. SK Trenčín – Klub Lúč

Tracklist

1. Dotyky 04:52
2. Obraz 03:40
3. Snáď 03:15
4. Srdce 05:13
5. Postele 03:43
6. Orange Box 01:55
7. Inde 03:05
8. Sever 03:32
9. Vo vetre 03:26
10. Normandii 06:10

Značky: Nová hudba