Markéta Irglová vydáva svoj druhý album, nasiaknutý mystickou atmosférou Islandu

Markéta Irglová vydáva svoj druhý album, nasiaknutý mystickou atmosférou Islandu zdroj: Indies Scope

Tri roky po svojom debutovom albume ANAR prichádza Markéta Irglová, jediná česká ženská držiteľka Oscara, so svojím druhým albumom MUNA.

Nahrávka MUNA (islandsky „rozpomenúť si“) prináša jedenásť autorských piesní v bohatším aranžmánoch a širšom nástrojovom obsadení než pri debutovom albume ANAR. Doplňuje nielen autorský potenciál Markéty Irglovej, ale aj jej schopnosť tvorivého vývoja. Náladou síce album nadväzuje na romanticko-folkový debut, vo viacerých piesňach však Irglová tieto hranice prvého albumu prekračuje a dostáva sa do polôh skôr netušených, kde sa stretáva rocková hudba s etnickými vplyvmi Orientu.

Kým ANAR obsahovo osciloval medzi intímnymi spoveďami a ohliadnutím za obdobím okolo oscarového diania a hektickými roky po ňom, MUNA je skôr dokumentom o hľadaní vnútorného sveta a duchovných ciest, o zmysle diania i samotného hľadania. Piesne Irglová prevažne napísala počas jedného roka života v New Yorku, ale v priebehu šesťmesačnej štúdiovej práce na Islande doslova „presiakli“ mystickú atmosféru tohto „strateného“ ostrova, a to aj vďaka participácie miestnych hudobníkov, lokalitám, kde sa nahrávalo a predovšetkým invencii producenta a štúdiového inžiniera Sturla Mio Thorissona.

Z dvadsiatich-siedmych hudobníkov, ktorí na albume participovali, tvorili jadro gitarista Rob Bochnik (The Frames a Swell Season) a iránska perkusionistka a hráčka na tradičný  bubon daf Aida Shahgashemi. V úlohe sprievodnej speváčky sa v niekoľkých piesňach objaví aj sestra Markéty Irglovej Zuzana, poslucháči si užijú aj sláčiky alebo chrámový zbor.

Za zmienku stojí bezpochyby podiel amerického multi-inštrumentalistu, hráča na basgitaru, klávesy, a perkusie menom Shahzad Ismaily. Tento pôvodom pakistanský hudobník, narodený v USA emigrantským rodičom, už predtým spolupracoval napr. s Tomom Waitsom, Lou Reedom alebo Yoko Ono. Jeho hra na perkusie alebo banjo čoby rytmický nástroj dodáva albumu netradičný rozmer.

Už prvé recenzie dávajú tušiť, že sa Markéte Irglovej podarilo vytvoriť obsahovo i hudobne komplexné dielo, ktoré nadväzuje na jej debut, ale zároveň sa posúva ďalej. Albumom MUNA Markéta Irglová definitívne potvrdila, že je samostatnou, mimoriadne talentovanou tvorivou osobnosťou, ktorú oscarový úspech nestretol len náhodou.

Vzápätí po vydaní albumu bude nasledovať turné, v októbri to budú dve desiatky koncertov v USA a Kanade a v novembri v Európe. Súčasťou európskeho turné budú aj tri koncerty v Českej republike – v Brne (8.11. Sono Centrum), rodnom Valašskom Meziříčí (9.11.) A v Prahe (10.11.).

Zoznam skladieb
01 Point of Creation 05:16
02 Time Immemorial 04:28
03 The Leading Bird 04:35
04 Fortune Teller 06:09
05 Without a Map 05:26
06 Remember Who You Are 03:25
07 Mary 03:55
08 Phoenix 04:30
09 Seasons Change 03:39
10 Gabriel 04:46
11 This Right Here 05:26

Video: Markéta Irglová - The Leading Bird

Interpret: Markéta Irglová
Značky: Nová hudba