Spomienkový koncert - Večer pre Zogatku, v Bratislave spomínali a hrali legendy československej alternatívy

Spomienkový koncert  - Večer pre Zogatku, v Bratislave spomínali a hrali legendy československej alternatívy

Začiatkom decembra sme sa dozvedeli, že česká a slovenská alternatívna scéna prišla o jeden zásadný pilier. 1. decembra nás opustila Lenka Zogatová. V 80. rokoch patrila medzi odvážnych organizátorov koncertov kapiel z neoficiálnej hudobnej scény. „Kapely nesmeli vystupovať bez pečiatky, takže som ich rôznymi spôsobmi zháňala,“ povedala pred niekoľkými rokmi pre idnes.cz.

Koncert pre Zogatku, tak nazvali organizátori spomienkový mini festival kapiel, s ktorými Lenka Zogatová spolupracovala a niekedy im doslova vybojovávala miesto na prezentáciu ich tvorby. Veľa naznačovalo už komorné publikum v Aštvorke, kde nechýbali také zásadné osobnosti alternatívnej umeleckej scény ako Ivan Štrpka, Kali Bagala, Viliam Klimáček, či Blaho Uhlár a Agnes Snopko.

Koncert začal krátkym vystúpením českých Midi lidi. Pre túto príležitosť sklonili poklonu Lenke aj zopár piesňami v poľštine, nechýbal ich Poľský hit, keďže Lenka mala poľské piesne veľmi rada, spievala ich aj po žúroch na Pražskom hrade…ale to je na ďalšiu tému…

Následne doslova z publika vybehlo na pódium dievčenské duo z Brna Čoko voko, známe svojim lascívnym prejavom. Za pár minút stihli nastaviť zrkadlo drsným hiphoperom, vyumelkovenej konvenčnej spoločnosti alebo malomeštiakom, doslova deklarovali svoje texty do vtipných ostentatívnych tanečkov. Boli sme radi, keď sa dievčatá porúčali z pódia, ale v podstate vždy ide iba o zasadenie textu do správneho kontextu a nálady. A pre tento účel aj hudobný pozdrav od Čoko voko dokázal, že Lenka podporovala všetky hudobné snahy o autentickosť a posun generačného pocitu osemdesiatych rokov do nových enkláv, ironických a priamych hudobných výpovedí.

Petr Váša je mimoriadnym zjavom na českej scéne. Keď sa nám predstavil, že si prišiel na Lenku zaspomínať poéziou, v tej chvíli sme mali pocit, že latka emócií po koncerte Čoko voko sa utlmí, no Petr prekvapil famóznym vystúpením, fyzickým básnictvom. Originálnym spôsobom kombinoval literárne texty, slovné hračky s divadelnými prvkami, nechýbal tomu skvelý rytmus a muzikálnosť. Vskutku originálne. V minulosti Petr s Lenkou vystupovali na rôznych slampoetry podujatiach a stálo by za to venovať tomu viac pozornosti napríklad aj v hudobných kluboch v súčasnosti.

Veľmi príjemným spomalením bol nasledujúci set piesní v podaní členov legendárneho Dunaja – Venca Václavka a Pepa Ostřanského . Povedľa minimalistického konceptu ich piesní zahraných na španielkach, neustále na seba upozorňovali atmosferické, symbolické, miestami efemérne texty.

Asi najviac ľudí do sály prilákali Bez ladu a skladu. Mišo Kaščák si zaspomínal na Lenku, bez pomoci ktorej ,v roku 1986, kedy ich pozvala na najväčší československý festival Rockfest do Prahy, by dnes neboli možno vôbec známymi. Po 23 rokoch celý koncert odbubnoval pán primátor Rišo Rybníček. Skupina odohrala výborný koncert, odzneli hity ako Génový inžinier, Makkýše, Masy, Udavač, Parné valce…

Posledným vystúpením boli Kamoško & Kokosko. Veľmi vtipné a dadaistické vystúpenie. Kamoško & Kokosko je hudobná skupina z Bratislavy, ktorú málokto videl a takmer nikto nepočul. Od začiatku 90. rokov minulého storočia hrá pravoslávny pop. Pozrite si ich niekedy na youtube, a budete v obraze viac…

Lenka Zogatová by mala určite veľa ďalších plánov ako podporiť mnohé hudobné projekty v Česku či na Slovensku. Ale tá energia, ktorú tu zanechala, dáva potenciál rozvíjať alternatívne počiny o to intenzívnejšie aj bez jej fyzickej účasti.

Autor: Cyril Choma

Video: Večer pre Zogatku - Bez Ladu a Skladu