MassRiot: Odvážny videoklip nakrúcali na miestach, kde sa točil úspešný americký film

MassRiot: Odvážny videoklip nakrúcali na miestach, kde sa točil úspešný americký film

Slovenská kapela MassRiot na čele so spevákom Robom Šimkom v týchto dňoch predstavuje verejnosti svoj nový videoklip k dynamickej skladbe Nomen Omen. Výsledný projekt štyroch rockerov je okorenený rapperským umením Valda.

Videoklip, ktorý pôsobí už na prvý pohľad kontroverzne, nakrúcali MassRiot v obci Háj (okres Košice), kde sa natáčal aj americký film Za nepriateľskou líniou v hlavnej úlohe s Owenom Wilsonom. „Toto miesto nám učarovalo. Dokonca sme ako rekvizitu použili rozstrieľanú sochu anjela, ktorá vystupovala v úvode aj závere filmu,“ hovorí Šimko. Druhou, rovnako zaujímavou lokalitou na nakrúcanie, je tunel pod Homôlkou pri Slavošovciach. „Je to železničný tunel, ktorý kvôli vojne nebol pre vlaky nikdy spojazdnený. Nie sú tam ani koľajnice a dnes je skvelou turistickou atrakciou,“ vysvetľuje spevák.

Text skladby Nomen Omen sa kapela spolu s režisérom Petrom „Peom“ Sihelským snažila pretaviť aj do vizuálnej stránky videoklipu. Striedajú sa tu tmavé farby so svetlými, odhalené i hrozivo zamaskované tváre hudobníkov, svetlo a tma… Kontrastnú stránku videoklipu dopĺňa žena (Simona Bartová) vo vani s bielou penou, neskôr s bielych šatách, ktorá by mohla symbolizovať ženskosť a nežnosť, nie však v tomto videoklipe. Postupne sa mení výraz jej tváre a zmocní sa jej naliehavosť, s ktorou špinavá od krvi uteká lesom. Postupne sa zmení zo sympatickej vydesenej hnedovlásky na krvilačné zviera. Drsný výraz v rozpoltenej tvári charizmatického rappera Valda silno korešponduje s jeho textom a je akýmsi mostíkom k melodickému refrénu.

„Novinka Nomen Omen je spolu s videoklipom našou komplexnou výpoveďou a nesúhlasom s trendmi súčasného ľudského správania sa. V honbe za úspechom a peniazmi sú ľudia často zákerní a egoistickí. Menia sa na šelmy požierajúce sa navzájom, ktoré kedysi sami odsudzovali. Priznávam, že tento klip je trošku morbídny. Je to však náš výkrik – Ľudia, prebuďte sa! Pozrite sa, kde to žijeme!“ hodnotí najnovší počin MassRiotu Šimko.

Zmaľované tváre rockerov symbolizujú stratu vlastnej identity s vidinou zisku. Silný text je podfarbený tvrdou rockovou hudbou a efekt ozveny jej dodáva mystickosť.

Skladba Nomen Omen sa vymyká zo súčasnej slovenskej mainstreamovej hudobnej tvorby, avšak má potenciál stať sa obľúbenou nie len v rodine rockerov a rapperov. Členovia kapely MassRiot, ktorí spolu fungujú už 10 rokov, sa v nej predvedú v novej podobe – ako desivé monštrá, avšak s jasným cieľom. „Ideme si svojou cestou a robíme hudbu, ktorá nás baví. Každá naša pieseň má v sebe odkaz, ktorým jej vdychujeme dušu,“ prezrádza gitarista Marek Osuch. „Verím, že naši fanúšikovia pochopia zámer piesne a videoklipu Nomen Omen. Aj keď možno nie hneď po prvom pozretí.“

MassRiot má pred sebou rok plný na udalosti – koncerty, letné festivaly, projekty podporujúce menšie mestá a dediny a rôzne ďalšie eventy.

Autor: Andrea Rimová

Video: MassRiot feat. Valdo - Nomen Omen