Nemecká industriálna legenda Einstürzende Neubauten vystúpi na Bažant Pohode 2015

Nemecká industriálna legenda Einstürzende Neubauten vystúpi na Bažant Pohode 2015

Ďalším výrazným menom v line-upe festivalu Bažant Pohoda je nemecká kapela Einstürzende Neubauten (rúcajúce sa novostavby). „Musíte najprv vytvoriť priestor pre to nové, čo chcete vytvoriť“. Výrok Blixa Bargelda azda najpresnejšie definuje filozofiu tejto kultovej kapely zo západného Berlína.

V čase vzniku (1980) kapela šokovala publikum nesmiernym hlukom, intenzívnymi nepravidelnými rytmami a apokalyptickými textami. Ich anti-pop slúžil ako protijed na prebratie paralyzovaných más a parodoval bezobsažnosť mainstreamovej hudby. Kapela tak postupne búraním hraníc položila základný kameň pre príchod kapiel ako Depeche Mode, Rammstein, či Nick Cave and the Bad Seeds (Bargeld bol zároveň členom kapely).

Skupina postupne znížila tempo a decibely, no počas 35 rokov existencie nikdy nepoľavila z miery invencií a neprispôsobila sa vkusu dramaturgov rádií. Práve naopak, tí sa postupne prispôsobili im. Einstürzende Neubauten priniesli aj revolúciu v produkcii hudby. V rokoch 2002 – 2005 financovali svoju tvorbu prostredníctvom modelu „supporterov“ na internete. Kapela vydala spolu 11 albumov, posledný Lament len minulý rok. Už v júli prídu posunúť hranice hudobných zážitkov slovenského publika, ktorému predstavia to najlepšie z ich doterajšej tvorby.

Festival potvrdil aj ďalšie mená

V posledných dňoch festival potvrdil aj ďalšie mená: Tiken Jah Fakoly už takmer 30 rokov určuje význam žánru reggae nie len v západnej Afrike ale de facto vo všetkých frankofónnych krajinách. Londýnsky multiinštrumen­talista Londýnčan Tom Vek prináša „garážový rock pre generáciu tvoriacu na pro-tools“. V ponuke festivalu má vďaka Omarovi Souleymanovi zastúpenie už aj hudba Blízkeho východu. Jeho hudbu ocenil prestížny hudobný portál Pitchfork a Björk si ho vybrala, aby remixoval jej skladby. Britská dvojica Heymoonshaker si získala pozornosť netradičným spojením bluese a beatboxu. Talentovaní muzikanti z ulice už o svojich kvalitách presvedčili milióny ľudí na YouTube. Poslednou novinkou je islandské duo Fufanu, ktoré Magazín Rolling Stone v októbri minulého roka zaradil medzi 10 noviniek o ktorých by ste mali vedieť. Michal Kaščák ich po vystúpení na tohtoročnom Eurosonicu zaradil medzi novinky, ktoré by ste mali vidieť a počuť.

Už budúci týždeň sľubuje festival ďalšie viac než pozitívne prekvapenia. V sobotu zároveň spúšťa špeciálnu Valentínsku akciu pre držiteľov kariet CKM. Vďaka nej môžu držitelia kariet (ISIC, ITIC a EURO<26) získať zľavu 10 € z aktuálnej ceny trojdňovej permanentky. Predaj je limitovaný na dobu 10 dní (7.2. – 17.2.2014) a celkový počet 602 lístkov za zvýhodnenú cenu.

Na devätnásty ročník festivalu sa už predalo vyše 8000 permanentiek. V predaji sú permanentky za 89 € ale aj vstupenky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S či lístky na parkovanie pre osobné automobily aj karavany.

Potvrdení účinkujúci:
Einstürzende Neubauten, Roni Size Reprazent, Les Ambassadeurs, Eagles of Death Metal, Tiken Jah Fakoly, Young Fathers, Omar Souleyman, Kuenta i Tambu, Tom Vek, Heymoonshaker, Dÿse, Too Many Zooz, Fufanu, Bo Ningen, Monikino Kino, Vlasta Popić, Erotic Market, OFF!, Repetitor.

Viac info:
www.pohodafestival.sk
https://www.facebook.com/pohoda.festival

Video: Einstürzende Neubauten - Sabrina

Značky: Festivaly