Ex-líder britskej kapely Iron Maiden mieri na Liptov

Ex-líder britskej kapely Iron Maiden mieri na Liptov

Bývalý frontman legendárnej heavymetalovej kapely IRON MAIDEN spevák BLAZE BAYLEY vystúpi v piatok 19. júna 2015 v liptov­skomikulášskom hudobnom klube REDUTA. Fanúšikom sa predstaví so slovenskou kapelou Hammerheart, s ktorou odohrá viac ako 1,5-hodinový špeciálny set poskladaný výlučne z piesní Iron Maiden.

Práve v týchto dňoch (29.5.) oslavuje Blaze Bayley svoje 52. narodeniny. Pre všetkých metalových priaznivcov zo Slovenska pripravil nečakaný darček v podobe exkluzívneho koncertu v srdci Liptova. Počas stominútovej šou odznejú viaceré pecky z repertoáru jeho bývalej kapely Iron Maiden. Tá sa celosvetovo preslávila v 80. a 90. rokoch s typickým melodickým heavymetalom a vizuálne zážitkovými koncertmi, ktoré videli milióny fanúšikov po celom svete.

„Spoločne s Blazeom odohráme približne 14 až 15 skladieb,“ prezradil Denis Beláčik, líder skupiny Hammerheart, ktorá bude uznávaného speváka na pódiu sprevádzať. Piesne budú pochádzať prevažne z albumov The X Factor (1994) a Virtual XI (1998), na ktorých sa Bayley autorsky podieľal, a taktiež z kultovej platne Fear of the Dark (1992). „Na inštrumentálnom spracovaní a aranžmánoch sme si dali poriadne záležať, aby sme fanúšikom mohli ponúknuť čo najautentickejšiu verziu piesní. Všetko sme si precízne pripravili, a tak sa všetci majú na čo tešiť,“ sľubuje gitarista Beláčik.

Špeciálny koncert sa uskutoční v piatok 19. júna 2015 v hudobnom klube Reduta priamo v centre Liptovského Mikuláša. Ako predkapela sa predstaví power-metalové sexteto Anthology z Nižnej. Vstupenky stoja 5 € a v predpredaji si ich fanúšikovia môžu rezervovať na e-mailovej adrese redutalm@redutalm.sk alebo na telefónnom čísle 0911/74 77 74. Ďalšie informácie a podrobnosti o koncerte sú zverejnené na stránke www.redutalm.sk.

Blaze Bayley, vlastným menom Bayley Alexander Cook, sa narodil 29.5.1963 v an­glickom Birminghame. Hudbe a spevu sa začal profesionálne venovať, keď mal 21 rokov, a založil hardrockovú kapelu Wolfsbane. Od roku 1984 do roku 1994 s ňou nahral štyri štúdiové platne. Začiatkom roka 1994 prišla nečakaná ponuka na účinkovanie v jednej z najslávnejších britských kapiel Iron Maiden, z ktorej odišiel spevák Bruce Dickinson. Fanúšikovia „Železnej panny“ si za Dickinsonovho nástupcu vybrali spomedzi viacerých kandidátov práve Blazea Bayleyho.

Iron Maiden s novým spevákom začali okamžite pracovať na nových skladbách a o rok neskôr už bola na svete štúdiová nahrávka The X Factor (1995). Bayley sa podieľal aj na špeciálnej kompilácii Best of the Beast (1996), ktorá je výberom najväčších hitov a vypaľovačiek Iron Maiden a ku ktorej spoločne pripravili aj špeciálny koncertný program. V takomto zložení nahrali a naspievali aj ďalší album Virtual XI (1998), no v roku 1999 ohlásil návrat do kapely Dickinson, a tak Blaze Bayley slávnych muzikantov opúšťa. Vzápätí zakladá vlastný projekt Blaze respektíve Blaze Bayley Band. Ten s viacerými personálnymi zmenami funguje až dodnes.

Bayley taktiež oprášil svoju prvú skupinu Wolfsbane. V roku 2007 reinkarnoval jej zostavu a pri výnimočných príležitostiach s ňou vystupuje ako predskokan rockovým legendám. Napríklad britskej kapele Saxon. V roku 2012 s ňou nahral ďalší radový album Wolfsbane Save the World.

Značky: Koncerty