Slovenský producent a DJ Eraser ponúka svoj unikátny zvuk ako sample pack

Slovenský producent a DJ Eraser ponúka svoj unikátny zvuk ako sample pack

Eraser sa produkcii sa venuje od roku 2008, tvorí prevažne Drum & Bass a IDM vydal na svetoznámych vydavateľstvách Blu Mar Ten Music, Loodma, Medschool. Teraz dáva svoj pracne nadobudnutý, unikátny zvuk k dispozícii každému. Prostredníctvom projektu Beat Textures na legendárnom Loopmasters.

„Sample pack Beat Textures bol stavaný na zvukoch okolo nás. Šuchotanie štrku, tikanie kuchynskách hodiniek, údery drievka o železnú tyč… to je len niekoľko z nespočetného množstva zvukov, ktoré som použil ako základ.“ hovorí Ján Zborovjan, známy ako Eraser.

„Dovolím si tvrdiť, že po následnom náročnom spracovávaní ide o naozaj unikátnu paletu zvukov, ktoré v správnych rukách dokážu ozvláštniť naozaj každý žáner. Tomu boli uspôsobené aj rýchlosti samplov – 125, 127, 140 a 173 BPM, verím, že každý si príde na svoje. Posledná menovaná rýchlosť okrem Drum & Bass-u môže vpohode fungovať aj s Hip-hopom, či RnB. Je fascinujúce predstaviť si, ako sa s týmito netradičnými zvukmi a loopmi vyhrajú všetci tí kreatívni producenti – a použijú tie veci spôsobom, akým mi nikdy nenapadlo ! Je to akoby ste vyvinuli unikátne korenie, ktoré sa vám osvedčilo v X jedlách – no zároveň viete, že keď sa to dostane do rúk všetkým ľuďom, nájdu kombinácie, o ktorých sa vám ani nesnívalo ! A čo ak medzi nimi bude niečo skutočne prelomové ?“ dodáva Eraser.

Čo je to sample pack ?

Sample pack je kolekcia zvukov, určených priamo hudobným producentom. V praxi to znamená niečo ako album, rozložený na niekoľko sto kúskov, ako puzzle. Rozdiel medzi puzzle je však v tom, že pri sample packu sa očakáva, že si z neho vezmete jeden-dva, kľudne aj desať kúskov – a vložíte ich do svojej hudby. Tým ju okoreníte, dodáte jej niečo svieže, niečo, čo by ste dosiahli jedine spoluprácou s niekym iným … je to vlastne ako kolaborácia.

Tým však možnosti sample packov nekončia. Technicki zdatní producenti pri požiavaní zvukov nezostanú (aj keď na tom nie je nič zlé – sample packy sú na to priamo určené). Zvuky môžu a zvyčajne aj spracujú po svojom – čím vytvoria niečo úplne nové, niečo, čo by nespoznal ani autor originálu. To dáva obrovské možnosti využitia týchto zvukových bánk – môžete ich využiť ako základný kameň svojho unikátneho zvuku – a nikto o tom nebude vedieť. Okrem Vás.

Ako vzniká sample pack ?

Rovnako, ako vzniká hudba. S tým rozdielom, že kým pri produkcii hudby ste menej viazaní pri selekcii zvukov. Môžete používať zvuky, ktoré pripravil niekto iný (pokiaľ ich máte legálne kúpené samozrejme), kdežto pri tvorbe samplov si musíte dať pozor a stavať iba na vlastných, unikátnych zvukoch. To znamená zvuky, ktoré si buď nahráte, alebo naprogramujete (v syntetizáto­roch).

Beat Textures si môžete vypočuť, otestovať, kúpiť na legenárnom svetovom vydavateľstve LoopMasters. http://www.loopmasters.com/…eat-Textures