Grape Festival 2015 je za nami, pozrite si kompletnú fotogalériu

Grape Festival 2015 je za nami, pozrite si kompletnú fotogalériu
foto: Róbert Jakubička zdroj: ahudba.sk

Šiesty ročník Grape festivalu na piešťanskom letisku predčasne ukončili búrky. Svoje vystúpenia museli prerušiť sobotný headlineri José Gonzáles a MØ, ďalší interpreti sa na pódium nedostali vôbec.

Organizátorom sa opäť podarilo vyskladať line-up festivalu tak, že si na svoje prišli fanúšikovia indie-rocku, elektroniky, hip-hopu, a tiež alternatívneho rocku. Program na hlavnom stagei sa striedal s vystúpeniami na troch krytých pódiách v stanoch, a ďalšími troma menšími stageami. Svoj priestor dostali už tradične aj športové aktivity ako basketball, boardlife zóna alebo bubble ball.

Hudobným vrcholom celého festivalu bolo piatkové vystúpenie britskej formácie Foals, ktorá už o pár dní (28. augusta) vydá svoj štvrtý album s názvom What Went Down. Okrem hitoviek Inhaler a My Number tak kapela predstavila aj zbrusu nové songy. Yannis Philippakis, frontman skupiny, predviedol sympatickú komunikáciu s publikom, ktorú zavŕšil skokom z pódia do davu.

foto: Róbert Jakubička

Najväčšími festivalovými objavmi, teda interpretmi o ktorých som predtým nepočul, boli pre mňa Carnival Youth z Lotyška a Hyena z Veľkej Británie. Štvorčlenná kapela z Rigy miešala v Space Aréne prvky folkovej hudby, elektroniky a rocku, a aj napriek pekelným horúčavám vytvorila v stane príjemnú atmosféru.

Mladá kapela Hyena dostala so svojím rockom približujúcemu sa ku grungeu priestor na hlavnom stagei. Napriek nie príliš veľkému davu pod pódiom (hrali o 16:00) si koncert užila rovnako kapela ako aj diváci.

foto: Róbert Jakubička zdroj: ahudba.sk

Tropické horúčavy ukončili búrky

Po tropických horúčavách, ktoré už niekoľko dní sužovali Slovensko, prišlo ochladenie pre návštevníkov festivalu v ten najhorší čas. Na pódiu stál Švéd José González, keď organizátori ohlásili blížiacu sa búrku a jeho koncert prerušili. Po hodine strávenej v stanoch a autách sa dav opäť nahrnul do areálu, aby videli odložený koncert Dánky . Scénar z Gonzálezovho vystúpenia sa však opakoval a ani MØ nebolo dopriané odohrať celú show. 15 minút po polnoci spravili to jediné, čo v danej chvíli mohli a oznámili zrušenie festivalu:

„Je nám to veľmi ľúto, ale festival je z bezpečnostných dôvodov zrušený. Prichádza ešte séria búrok a nie je možné pokračovať. Kyvadlová doprava z areálu na železničnú stanicu premáva zdarma, prvé autobusy sú už na ceste. Ďakujeme za krásnu atmosféru, ale vaša bezpečnosť je prednejšia. Držte sa a príďte v poriadku domov.“

Sobotné predčasné ukončenie festivalu kvôli blížiacim sa búrkam určite mrzí rovnako organizátorov, účinkujúcich a aj návštevníkov. Pofestivalové ohlasy však boli právom namierené proti nezvládnutému zabezpečeniu výčapov. Čakaním na jedno pivo alebo kofolu ste mohli stratiť aj pol hodinu vzácneho festivalového času, v sobotu by ste v areály hľadali nealko pivo márne a teplota nápojov vo flašiach mala veľmi ďaleko k osviežujúcemu drinku.