Famózny Sziget sa skončil pred týždňom. Žiaľ, úplný záver poznačila aj tragédia

Famózny Sziget sa skončil pred týždňom. Žiaľ, úplný záver poznačila aj tragédia zdroj: Sziget festival

23. ročník legendárneho Szigetu sa skončil minulý týždeň, v noci z Nedele na Pondelok. Úplný záver festivalu poznačila v pondelok doobeda tragická udalosť, pri ktorej zahynul mladý nemecký návštevník. Asi okolo 11:30 v dôsledku bleskov a búrky spadol na jeho stan strom. Na miesto v okolí lodenice, kde sa nemalo stanovať, dorazili záchranári, ktorí sa ho snažili oživiť, no mladík bol na mieste mŕtvy.

Tropické teploty počas celého týždňa kulminovali, až sa cez víkend prehnali ostrovom dve búrky i s bleskami. No ani to neodradilo masy szigeťanov od dobrej nálady a zábavy.

Sziget prelomil všetky doterajšie rekordy, keďže návštevnosť za týždeň trvania festivalu presiahla 440 tisíc. Tri zo siedmych festivalových dní boli úplne vypredané. Bolo úplne plno. Festival prilákal ľudí z celého sveta, a to až z viac ako 95 krajín. Okrem domácich Maďarov patrili medzi najpočetnejšie skupiny fanúšikovia z Holandska, Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska. Sziget sa na týždeň stal multikulturálnym sviatkom s medzinárodným kontextom, kde vystúpili umelci z viac než 50 krajín sveta.

zdroj: Sziget festival
zdroj: Sziget festival

Sziget je bezpochybne fenomén. Za 23 rokov sa stal jedným z najznámejších festivalov na svete. Sziget je značka. Sziget je dobré meno. Sziget je viac ako festival. Sziget je len jeden. A je nezabudnuteľným zážitkom byť jeho súčasťou. Hlavným odkazom je spoločná oslava slobody. A ako povedal zakladateľ festivalu, Karoly Gerendai, Sziget je niečo špeciálne.

zdroj: Sziget festival

Z nehudobného programu najviac zaujali pouličné vystúpenia umelcov, cirkus, divadelno – tanečný stan, luminárium, či kabaret s akrobatickými kúskami v Magic Mirror. „Vzdušná šou“ argentínskej Fuerza Bruta žiaľ neprekonala moje očakávania, ba priam naopak, bolo to pre mňa dosť nudné vystúpenie. Ale zaiste si našli aj svojich nových priaznivcov.

Čo sa týka nedostatkov, či negatív, zaiste nie všetko organizátori zvládli perfektne. Ale to je také ľudské. Avšak najhorším faktorom na celom Szigete bol a je prach. Sucho, obrovské množstvo prachu, ktoré státisíce ľudí, aút a skútrov rozvírili na ostrove. Ten prach ste cítili úplne všade. V krku, v očiach, v nose. Veľmi nepriaznivé a nepríjemné následky bolo počuť častým kašľom, či nadávkami.

Video: Martin Garrix @ Sziget Festival (2015) (Aftermovie)

Enter Shikari sa rozbehli naplno, tvrdšia hudba pre fajnšmekrov. Nakoniec sa rozliezli do davu, lepšie povedané vrhli na ruky fanúšikov, i na stožiar pódia. V stane A38 to vrelo.

Ďalšie dobré vystúpenia som zaznamenal u Kadebostany, Ella Eyre, Jamie Woon, ktorý nebol najlepšie nazvučený a jeho vystúpeniu chýbal určitý „drive“, čiže pre zmenu znel ako obohraná čínska platňa, či Paloma Faith. Už tradične výborný švédsky pesničkár s exotickým menom José Gonzáles, ktorému prospelo vystúpenie v stane viac ako pod šírym nebom. Takisto zaujal i nezabudnuteľný balkánsky hudobný „barón“ Goran Bregovič Wedding and Funeral Band, či českí talentovaní mladíci Ghost of You na Europe Stage, teda na pódiu, ktoré dávalo príležitosť ukázať sa mladým talentom. Nemenej talentovaní boli talianski muzikanti** Canzoniere Grecanico Salentino** na World music stagei.

Passenger predviedol v A38 stane pekný výkon a zožal za to obrovský záujem publika. Svojím špecifickým hlasom rozospieval prítomný dav, ktorý mu dal prednosť pred záverečným vystúpením holandského DJa Martina Garrixa na hlavnom pódiu, po ktorom už tradične nasledoval ohňostroj na oslavu ďalšieho úspešného ročníka.

Video: MØ - Lean On (Major Lazer cover) [Live at Sziget Festival 13.08.2015]

Najzaujímavejší zjav a objav v jednej osobe bol pre mňa dovtedy neznámy izraelský pesničkár Asaf Avidan. Spevák s akoby „priškrípnutým“ hlasom zaujal masy, veď tak prazvláštny hlas sa len tak nepočuje. No malo to veľa do seba.

Írska popová kapela The Script podala štandardne dobrý výkon za vysokého záujmu publika. Zaznel aj ich najväčší hit, Hall of fame, ktorý v r. 2012 ovládol britský singlový rebríček.

Major Lazer predviedli, že show vedia robiť. Potvrdilo sa, že elektornická hudba láka masy.

Ellie Goulding predviedla asi najhoršie možné vystúpenie popovej speváčky, aké som kedy videl a počul. Napriek tomu fanúšikovia pod hlavným pódiom vytrvali až do konca, čo som ja nezvládol. Výkon hodný ocenenia „the worst live act of the year“.

„Anglické rockové žriebätá“ Foals zneli inštrumentálne veľmi príjemne, za doprovodu spevu ich headlinera, Yannisa Philippakisa. Predstavili aj úplnú novinku, ktorú Yannis označil za ich najdivokejšiu pieseň, What went down, z rovnomenného pripravovaného albumu, ktorý vyjde 28. Augusta.

Kasabian predviedli obdobný a slušný výkon ako na Colours v Ostrave, dokonca s takmer identickým priebehom a playlistom, ako promo k ich albumu 48:13.

Vystúpenie Kings of Leon bolo skvelé. Umné gitarové rífy pod vedením hlavného speváka Calleba Followilla, skvelé bicie, a celkovo uchu lahodiaci spev celej rodiny Followillov, prinieslo celkovo pekný zážitok. Na avizovanú novinku z chystaného albumu síce nedošlo, no hodinu a pol trvajúce vystúpenie zaklincovali najlepším možným prídavkom, Sex on the fire.

Americký Limp Bizkit Szigetu ukázali, na čo majú a že stojí za to byť na ich koncerte. Veď od svojho vzniku v roku 1994, predali viac ako 35 miliónov albumov po celom svete. Spevák Fred Durst si vystúpenie maximálne užíval a nadšene komunikoval s publikom. Dav šalel. V predu sa vytváral mosh pit v kruhu skákajúcich skalných. Tesne pred záverom fanúšikovia kričali „down“, a začali klesať k zemi, s následným výskokom, dokonca samotný Fred sa zapojil, a užíval si šialenosť publika až do poslednej chvíle.

Dánska speváčka oslávila svojím svižným a energickým vystúpením svoje 27. narodeniny vo veľkom štýle. Fanúšikovia ju odmenili vrúcnym potleskom a skandovaním.

DJ Avicii vypredal v ten deň Sziget. Prilákal až 90 tisíc „tancovačky“ chtivých fanúšikov v podaní jeho DJ setu. Bola to príjemná diskotéka.

zdroj: Sziget festival

Krásna divožienka a mierotvorkyňa, úžasná speváčka, dookola rozdávajúca energiu, to je Florence Welch a jej formácia, Florence and the Machine. Dav bol z jej speváckeho výkonu nadšený. Aj sa nabehala po pódiu, chuderka. Dobrým výkonom nezaostala ani klávesistka, Isabella „Machine“ Summers. Indie rock ako sa patrí.

zdroj: Sziget festival

Za 23 rokov by sa zdalo, že Sziget dospel do svojho vrcholu, a už nemá veľký progres. Omyl, vždy je čo vylepšovať. Sziget, to je pestrý hudobný i nehudobný program. Z toho hudobného ma zaujali nižšie popísané koncerty.

Robbie Williams, súkal sťa by z rukáva, jeden hit za druhým, aj keď bol len v tielku. Aké jednoduché, povedal by si niekto.. škótska sukňa, ukážka slipov i zadku…náhodne vybratá fanúšička na pódiu, dokonca sa tam ocitla dvakrát, aj pri piesni Candy..vtipko­vanie…proste show ako sa patrí. Po 75 minútach sa kapela okolo RW vytratila z pódia, no nadšený dav žiadal prídavok. Vo veľkom štýle 3 prídavky za obrovského skandovania a masívneho spevu publika, Bohemian Rhapsody, Angel a I do it my way. Robbie bol nadšený. Publikum tiež. Medzinárodná Superstar, ako sám seba pravdivo označil.

zdroj: Sziget festival

Takže kto nebol, nezažil najväčší kultúrny sviatok v strednej Európe. Najbližšia príležitosť byť súčasťou tejto ohromnej akcie bude 10. – 17. 8. 2016. Dovidenia na Szigete priatelia!

Autor : Daniel Mičuda Foto/video : Sziget/youtube

Značky: Festivaly