Kapela Ospalý pohyb v zložení Burlas, Baláž, Hubinák, Zagar vydáva nové EP

Kapela Ospalý pohyb v zložení Burlas, Baláž, Hubinák, Zagar vydáva nové EP
foto: Martina Mlčúchová zdroj: Deadred Records

Ospalý pohyb (resp. Sleepy Motion) je kultová kapela združená okolo hudobného skladateľa Martina Burlasa. V rokoch 1991 – 1994 vydala tri dlhohrajúce albumy, ktoré patria k tomu najoriginálnejšiemu čo na alternatívnej scéne v porevolučnom Československu vzniklo. V ďalších rokoch sa Martin Burlas venoval skladaniu na poli súčasnej vážnej hudby, či spolupráci s Ivanom Csudaiom a ďalšími.

Teraz, po dvadsiatich rokoch hibernácie, sa v zložení Martin Burlas, Peter Zagar, Daniel Baláž plus nový člen, Pavol Hubinák (Veneer), vrátili do štúdia a sporadicky i na koncertné pódiá, začali pracovať na novom albume a ako ochutnávku z neho vydavateľstvá Deadred/Starcastic ponúkajú EP Ü so štyrmi novými skladbami.

Skladba Do snov, zámerne patetická, graduje pozdravmi mimozemšťanom z archívov NASA, no všetok optimizmus vítania nových civilizácií končí v babylonskom zmätku jazykov. V závoji je dreampop so všetkým čo k nemu patrí: detská nevinnosť a konvalinky vo finále. Prepáč je smutno-vtipný, ale v zásade romantický príspevok a najsvižnejšia z ospalých noviniek. Ambientná Reborn och Prasnitz, vys­tavaná na vintage zvuku syntetizéra Solina, šejkri a striedmom basovom bubne, je retro a moderna súčasne. Ovšem je pomalá, veľmi pomalá…

Nahrávanie nového materiálu prebehlo v Legal Studios v Bratislave pod dohľadom Ľuba Válkyho, o mixáž sa postaral Pavol Hubinák v Creative Music House a nahrávky zmastroval Dan Václavek v Chalet Portáš. V skladbe Do snov hosťuje na violončelo Jozef Lupták. Autorom artworku obalu je výtvarnička Lucia Tallová a do finálnej podoby ho upravil grafický dizajnér Peter Hajdin.

EP Ü vychádza 8. decembra 2015 v limitovanej edícii ako 12” transparentný vinyl dubplate a digitálny download vo formátoch MP3, FLAC, AAC atď., dostupné na weboch vydavateľstiev Deadred a Starcastic, na Bandcamp profile kapely alebo aj v sieťach iTunes, Spotify, Deezer, Google Play a pod. Distribúciu platní do kamenných predajní zabezpečuje Wegart.

zdroj: Deadred Records