Longital Suita sa vracia na pódiá a predstavuje nový album

Longital Suita sa vracia na pódiá a predstavuje nový album
foto: Ondrej Koščík

Po úspešnej premiére na minuloročnom Festivale Konvergencie sa Longital Suita vracia na slovenské pódiá. Tentokrát aj s novým albumom, ktorý vychádza na značke Slnko Records 21. marca a zachytáva pozoruhodné spojenie Longitalu so sláčikovým kvartetom.

Celkovo ide o osemdesiaty album v diskografii slovenského vydavateľstva. Posledný týždeň pred Veľkou nocou môžete bratislavskú kapelu navštíviť na štyroch koncertoch v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a v Hlohovci.

Divotvorný a živelný koncert Longital Suita zostavený z najsilnejších piesní dlhodielskej skupiny vznikol v septembri 2015 pre festival komornej hudby Konvergencie. Od začiatku sa prezentuje ako zomknutý celok ôsmich rovnocenných osobností, medzi ktorými funguje správna chémia, muzikantský rešpekt a priateľstvo. Pôvodnú zostavu Shina (spev, basgitara, slák), Dano Salontay (gitary, slák, vokály) a Marián Slávka (bicie, piano) dopĺňa kvarteto Štefan Filas (prvé husle), Milan Adamec (husle), Slavo Solovic (viola), Jozef Lupták (violončelo) a zvukár Martin Čema.

“Von von” audio z albumu Longital Suita: https://youtu.be/7ITvJNIq2S8

“Longital Suita je inšpirovaná klasickou formou suity, no myslím, že zároveň búra zaužívané spôsoby kombinácie rockovej skupiny so sláčikmi. Je to aj vďaka skvelým aranžmánom Slava Solovica,” hovorí Dano Salontay o projekte a chváli svojho kolegu z novozostavenej kapely. Slavo Solovic ako skladateľ dlhodobo úspešne prekračuje hranice medzi populárnou či alternatívnou hudbou a svetom vážnej, klasickej hudby. Piesňové krajiny Longitalu sú preložené do jazyka nových nástrojov s obdivuhodnou ľahkosťou a bez strát na význame, zážitku či pôvodnom charaktere.

Turné Longital Suita 2016 skupina podporila aj vydaním rovnomenného živého CD albumu, ktorý vyjde budúci týždeň 21. marca na značke Slnko Records. Digitálne si skladby z premiérového koncertu na festivale Konvergencie môžete kúpiť už dnes na webstránke vydavateľstva.

“Koncertný album verne zachytáva prednosti a silu celého projektu, avšak živý zážitok je vždy neprenosný a jedinečný. Preto si určite príďte aj po skutočný živák,” pozýva Dano Salontay. Tri samostatné koncerty Suity sa uskutočnia 22.3. v košických Kasárniach, 23.3. v bansko­bystrickej Záhrade a 24.3. v hlohoveckom Empírovom divadle. Okrem toho môžete Longital Suitu zažiť aj na dvoch zaujímavých bratislavských podujatiach: 21.3. v rámci Večera s Adelou Banášovou: Trochu inak a 27.4. v karloveskom Kamel klube na koncertnej oslave 15-ročného jubilea skupiny Dlhé Diely a 10. výročia vzniku Longital.

Osemdesiaty album vo vydavateľstve Slnko Records

Longital Suita je už osemdesiatym albumom v diskografii Slnko Records. Fanúšikovia si preto pri kúpe nového Longitalu môžu vybrať ešte jedno ľubovoľné CD od Slnko Records zdarma. Stačí jeho názov dopísať do poznámky v rámci objednávky na webe slnkorecords.sk. Podmienkou samozrejme je, že dané extra CD nesmie byť vypredané a takúto objednávku treba stihnúť do konca marca.

LONGITAL SUITA TOUR 2016

21.3. Bratislava SND, Večer s Adelou Banášovou: Trochu inak (Longital Suita zahrá tri skladby)
22.3. Košice, Kasárne Kulturpark
23.3. Banská Bystrica, Záhrada
24.3. Hlohovec, Empírové Divadlo
27.4. Bratislava-Karlova Ves, Kamel klub, Molecova 2 – Jubilejný koncert 15 rokov Dlhé Diely / Longital. Ako hudobný hosť zahrá Longital Suita 5 skladieb.

Video: Longital Suita - Von Von / Outside