Belgický festival Tomorrowland sa stal najlepším v Európe

Belgický festival Tomorrowland sa stal najlepším v Európe

V stredu večer v holandskom Groningene vyhlásili víťazov ankety Festival Awards Europe 2012, o ktorých rozhodlo hlasovanie fanúšikov. Medzi nominovanými boli aj festivaly Pohoda a Grape.

Za najlepší veľký festival na 4. ročníku European Festival Awards (EFA) asociácie Yourope vyhlásili belgický festival Tomorrowland. V tejto kategórii porazil napríklad minuloročného víťaza – maďarský festival Sziget.

Na festivale elektronickej tanečnej hudby Tomorrowland, ktorý sa v roku 2012 konal od 27. do 29. júla, vystúpili napríklad Fatboy Slim, Avicii, Swedish House Mafia, Skrillex, Martin Solveig, Afrojack, David Guetta či Steve Aoki a prišlo naň až 180-tisíc ľudí. Tento rok sa podujatie uskutoční už tradične v belgickej obci Boom od 26. do 28. júla.

Najlepším stredne veľkým festivalom sa stal maďarský Heineken Balaton Sound, pričom v tejto kategórii bola nominovaná aj trenčianska Pohoda.

Piešťanský Grape* zas mal šancu vyhrať v kategórii Najlepší malý festival, no cena putovala poľskému festivalu **Tauron Nowa Muzyka.

Najlepším novým festivalom je nemecký Electro Magnetic. V ankete sa ceny udeľujú aj interpretom. Festivalovým objavom roka je islandská skupina Of Monsters and Men a festivalovou hymnou roka je skladba I Follow Rivers od Lykke Li.

Headlinerom roka je kapela Foo Fighters. Cenu za celoživotný prínos si odniesol flámsky politik a koncertný promotér Herman Schueremans (Live Nation Belgicko).

O nominácie sa tento rok uchádzalo viac ako 250 festivalov z 33 európskych krajín. Zaujímavosťou je fakt, že na shortlist sa nedostal ani jeden festival z Česka a Rakúsko reprezentovalo iba podujatie Waves Vienna. Najviac, až 13 nominácií malo Belgicko.

Prehľad víťazov European Festival Awards za rok 2012:
Najlepší veľký festival: Tomorrowland (Belgicko)
Najlepší stredne veľký festival: Heineken Balaton Sound (Maďarsko)
Najlepší malý festival: Tauron New Music Festival (Poľsko)
Najlepší nový festival: Electro Magnetic (Nemecko)
Najlepší indoorový festival: Sensation (Holandsko)
Line-up roka: Rock Am Ring/Rock Im Park (Nemecko)
Headliner roka: Foo Fighters
Festivalový objav roka: Of Monsters and Men (Island)
Festivalová hymna roka: Lykke Li – I Follow Rivers
Promotér roka: Pukkelpop (Belgicko)
Cena za celoživotný prínos: Herman Schueremans (promotér Live Nation Belgicko)
Najobľúbenejší festival medzi interpretmi: Roskilde (Dánsko)
Green Operations Award – We Love Green (Francúzsko)

Zdroj: bazantpohoda.sk
Značky: Festivaly