Kapela Tata Bojs oslavuje 30 rokov špeciálnym programom

Kapela Tata Bojs oslavuje 30 rokov špeciálnym programom
foto: Salim Issa

V piatok 29. júna uplynie presne 30 rokov odo dňa, kedy sa začala písať história Tata Bojs. Kapely, ktorá sa za 3 dekády existencie etablovala ako jedna z najzaujímavejších českých skupín, pre ktorú je po celý čas charakteristická snaha neustrnúť na mieste, posúvať sa vpred (a občas zámerne i späť) hudobne, koncertne i vizuálne. A presne v duchu tejto filozofie hodlajú Tatáči poňať i oslavy svojich 30tín.

Prvá časť osláv prebehne už tento piatok 22. júna na pražskom Výstavisku v rámci festivalu Metronome, kde TB a ich hostia Umakart, Midi Lidi, Zrní a bubeník Blur Dave Rowntree ako afterparty DJ na celý deň a noc obsadia Moon Stage. Na záver roka sa chystá v pražskom DOXe veľká výstava „mapujúca históriu Tata Bojs pohľadom súčasnosti“.

„Keď nás z Metronome oslovili so záujmom o náš koncert na tomto ročníku a ponúkli nám vlastný ‚narodeninový‘ stage vrátane možnosti prehovoriť do jeho dramaturgie, prišlo nám to ako dobrý nápad,„ vysvetľuje Milan Cais, ako vznikol koncept Tata Bojs 30. A neboli by to Tata Bojs, keby celú myšlienku nedotiahli do najmenších detailov. „Celá akcia sa ponesie v znamení trojok – 3 gitaristi, ktorí s nami v minulosti hrali a s nimi 3 spomienkové pesničky, ktoré si navyše budú môcť diváci sami ‚vykričať‘, 3 hostia a s nimi zase 3 pesničky alebo skôr 3 mash-upy ich a našich skladieb,“ dodáva Cais.

Priebeh narodeninového koncertu, ktorý odštartuje o 23:15 po vystúpení Massive Attack a potrvá skoro dve hodiny, budú navyše môcť čiastočne ovplyvniť i fanúšikovia. Každý z bývalých gitaristov Tata Bojs, teda Marek Padevět, Marek Doubrava a Maťo Mišík totiž s kapelou naskúšajú dve piesne, a až na mieste fanúšikovia svojím krikom rozhodnú, ktorá zaznie naživo.

Video: Tata Bojs - Antikvariát

„Nad hlavy divákov nainštalujeme decibelmeter, ktorý bude snímať ich krik, a ten sa bude v reálnom čase vizualizovať na scéne, čo bude pri tej príležitosti slúžiť pre vizualizáciu akéhosi obrieho ekvalizéru," vysvetľuje Cais, ktorý scénu navrhol špeciálne pre vystúpenie na Metronome: „Bude neštandardne osovo nesúmerná. Ledková plocha sa v pravej časti akoby rozpadá v niekoľkých plánoch. Inšpiráciou mi bola predstava ťahu štetcom namočeného do farby, kde farba postupne mizne.“

Okrem toho sa návštevníci koncertu Tata Bojs 30 môžu tešiť tiež na piesne, ktoré kapela v poslednej dobe naživo nehrala i na mash-upy s frontmanmi hosťujúcich kapiel. „S Janom Ungerom a Janom Fišerom zo Zrní sme naskúšali Hýkala a Sondu, s Petrom Markom z Midi Lidi sa chystáme prepojiť jeho Lžičky a naše Lasičky a s Jaromírom Švejdíkom z Umakartu dáme dohromady Jaro od Priessnitz a Jaro od nás. Bez ohľadu na to, že už bude druhý letný deň," upresňuje Mardoša.

Ako je vidno, TB majú tradične všetko vypiplané do najmenších detailov a koncert na Metronome bude z kategórie tých naozaj mimoriadnych. A podobne to iste bude i s chystanou narodeninovou výstavou v DOXe, ktorej vernisáž je v pláne 29. novembra a potrvá do začiatku marca 2019.

„DOX nám vyčlenil takmer polovicu svojich výstavných priestorov a tak môžeme výstavu k 30tim rokom Tata Bojs poňať naozaj veľkoryso. Bude rozdelená do 10tich časových období, ktoré pokryjú dobu predalbumovú a deväť našich albumov. Návštevníci si budú môcť výstavu prezerať buď po prúde alebo proti prúdu času. Fungovať bude tak i tak, pri čom hlavný koncept výstavy je nahliadnuť na našu 30-ročnú históriu pohľadom súčasného vizuálneho umenia. Výstava by tak snáď mala byť zábavná nielen pre skalných fanúšikov,“ odkrýva základnú myšlienku Cais.

Ten navyše priamo pre výstavu vytvorí celkom nové objekty a inštalácie, ktoré budú reflektovať vizuálny charakter toho ktorého obdobia. Okrem iného je v pláne spolupráca s legendárnou sklárňou Moser(!) a celý výstavný projekt by mala mapovať publikácia, ktorá bude podľa Caisových slov „na pomedzí medzi katalógom a bio materiálom“. Chýbať ale samozrejme nebudú ani historické artefakty a interaktívne prvky.

„Chceme vytvoriť niečo ako menšiu réžiu, kde sa návštevníci budú môcť pohrať s mixážnym pultom. Urobiť vlastný mix niektorej našej pesničky a porovnať ho s tým, ktorý urobil Dušan,„ približuje Mardoša a dodáva: „Tiež vznikne imitácia našej prvej skúšobne v suteréne na Hanspaulce. Už som to tam bol premerať. Možno do nej nainštalujeme i nejaké dobové nástroje, ak ich ešte nájdeme. Na vyskúšanie. Celkovo by sa nám páčilo, keby na výstave nebolo veľa nápisov ‚NEDOTÝKAŤ SA‘. Skôr asi rozmiestnime ceduľky ‚DOTÝKAŤ SA‘.“

Tešiť sa môžeme aj na bohatý sprievodný program, ktorý je zatiaľ v štádiu zrodu. Už teraz je však možné prezradiť, že celú svoju jesennú koncertnú aktivitu budú Tata Bojs sústrediť práve do DOXu. V tamojšej novootvorenej sále sa odohrá niekoľko komponovaných večerov a komorných koncertov so špeciálnym programom. Na detaily si budeme musieť ešte chvíľu počkať, ale už teraz je nadmieru jasné, že to bude na jeseň v DOXe naozaj veľké a žiadny správny fanúšik Tata Bojs by si túto oslavu 30tin nemal nechať ujsť.

Video: Tata Bojs - S ní

Interpret: Tata Bojs
Značky: Zaujímavosti