Metronome Festival Prague 2019 oznamuje prvú zahraničnú hviezdu. Bude ňou Morcheeba

Metronome Festival Prague 2019 oznamuje prvú zahraničnú hviezdu. Bude ňou Morcheeba

Leto ešte neskončilo a Metronome Festival Prague už ohlasuje prvé veľké meno svojho štvrtého ročníka. Po šiestich rokoch sa do Prahy vráti, českými aj slovenskými hudobnými priaznivcami milovaná, britská kapela Morcheeba. Festival, ktorý sa už po troch úspešných rokoch stal v hlavnom meste našich západných susedov tradíciou, sa uskutoční v dňoch 21.-22.júna 2019 na svojom overenom mieste na pražskom Výstavišti. Prvá vlna predpredaja vstupeniek za uvádzaciu cenu už prebieha na festivalových webových stránkach www.metronomefestival.cz/.

Hoci sa brány Metronome Festivalu Prague otvoria až o viac než deväť mesiacov, usporiadatelia už dnes prichádzajú s prvým veľkým menom programu ročníka 2019. Bude ním britská skupina MORCHEEBA, ktorá prerazila na svetovej hudobnej scéne v roku 1996, kedy vydala debutový album Who Can You Trust?. Jej názov je mimochodom spojením skratky „MOR“ (middle of the road, čiže označenie pre hudobný stredný prúd) a slova „cheeba“, slangového výrazu pre marihuanu. Do Prahy navyše kapela príde s úplne novým albumom Blaze Away, vydaným v tomto roku, a pochopiteľne aj s novými pesničkami.

„Na základe rôznych požiadaviek sme sa rozhodli spustiť predpredaj vstupeniek na ďalší ročník Metronome festivalu už teraz. Chceme, aby hudobní priaznivci mali dostatok času si účasť na akcii naplánovať. Sme radi, že si náš víkend dala do kalendára aj kapela takého mena, akým je práve Morcheeba. Vystúpi u nás po šiestich rokoch, a to práve na Metronome festivale na Výstavišti v Prahe,“ hovorí David Gaydečka, jeden z organizátorov festivalu.

Predpredaj vstupeniek na Metronome Festival Prague 2019 bol na oficiálnom webe festivalu www.metronomefestival.cz už spustený. K dispozícii sú teraz dvojdňové vstupenky na státie za 1 350 Kč a na sedenie za 1 950 Kč. Špeciálne zvýhodnené ceny platia len do 20. septembra alebo do vypredania limitovanej edície 2 000 kusov vstupeniek.

Pripomeňme, že história Metronome Festival Prague siaha do roku 2016, kedy Praha nemala tradičný veľký popový a rockový festival a všetky predchádzajúce pokusy rôznych usporiadateľov skončili veľmi rýchlo alebo niekde v polovici cesty. Organizátori nového podujatia stavili pred tromi rokmi nielen na kvalitný program, schopný osloviť široké publikum, ale tiež na návštevnícky komfort open air pódií aj zastrešených scén, dostatok miesta na sedenie, veľký výber občerstvenia, veľkokapacitné wi-fi a od ročníka 2018 aj na bezhotovostný platobný systém, ktorý návštevníkom ponúka bezpečné platenie na festivale, kratšie fronty a rýchlejšiu obsluhu.

Morcheeba

Napriek tomu, že skupina založená bratmi Godfreyovými – Ross (gitara) a Paul (elektronika) a skvelou speváčkou Skye Edwards vznikla v dobe, kedy hudobnej scéne dominovali elektronické projekty, dokázala do svojej tvorby k elektronickým zvukom primiešať radu ďalších vplyvov. „Použili sme všetko, čo nám pripadalo správne. Z 50. rokov sme si vzali blues, zo 60. psychedeliu, zo 70. dub reggae, z 80. electro a z 90. hip hop,“ hovorí Ross Godfrey. K tomu ešte musíme pripočítať silné hitové ambície a neprepočuteľný soulový „feeling“ v hlase Skye Edwards.

Na svetový trh a do rebríčkov predaja doslova vtrhla Morcheeba s dvoma skvelými albumami Big Calm (1998) a Fragments of Freedom (2000). O tri roky neskôr sa Skye Edwards vydala na sólovú dráhu a bratia Godfreyoví na post speváka pozývali predstaviteľov rôznych žánrov – spevákov a speváčky rockových, popových, bluesových aj raperov. V roku 2010 sa základné trio opäť spojilo pri príprave temného albumu Blood Like Lemonade, ktoré nasledovala kolekcia Head Up High (2013). Zatiaľ poslednú položku diskografie Morcheeby je tohtoročný júnový titul Blaze Away. Ten je už opäť dielom dua – kapelu tentokrát opustil s vidinou sólových projektov a budovania vlastného štúdia Paul Godfrey. Zaujímavosťou však je, že aj v súčasnej zostave Morcheeby nájdeme rodinné vzťahy: za bicími sedí Skyin najstarší syn Jaega a na basgitare hrá jej manžel Steve Gordon.

Značky: Festivaly