Predstavujeme kapelu The Difference z Liptovského Mikuláša

Predstavujeme kapelu The Difference z Liptovského Mikuláša

Kapela The Difference sa chystá vydať nový album. Porozprávali sme sa o ňom s Dominikom, spevákom a gitaristom skupiny.

V akom štádiu je nahrávanie albumu?

Album sme nahrávali v LVGNC studio. Postaral sa o to Marek Rakovický (spevák a gitarista z Lavagance). Mastering sme robili u T&C studios (Ján Tlamka).

Budete album vydávať sami alebo cez konkrétne vydavateľstvo?

Boli by sme radi keby nám to vyšlo cez vydavateľstvo. Momentálne sa s nimi snažíme dohodnúť, ale predpokladám, že si to nakoniec vydáme sami. Na Slovensku je málo vydavateľstiev, ktoré podporujú hudbu podobnú našej. V Čechách je to kus lepšie, majú zázemie, a vlastne všade je to lepšie a má to zázemie.

Plánujete k novému albumu natočiť videoklip?

Chystáme sa natočiť video k skladbe Inspiration a Cunty Waltz. Videa budú klasicky hrané. Skladba Inspiration je paródia na vysokoškolský život. Je viac komerčná ako ostatné a chceme, aby sa hrala aj v rádiách. Cunty Walls je úplne iná. Scenár zatiaľ nebudem prezrádzať.

Koľko skladieb je na albume?

Celý album bude obsahovať deväť skladieb, ale trackov je trinásť. Posledná skladba Suita o vzťahu ma totiž cca 32 minút. Celková minutáž je 75 minút.

Akým smerom ste sa uberali pri tvorbe textov a hudby?

Každá skladba je iná, každá si vyžaduje osobitný prístup, každá je o inom pocite, chvíli, mieste a človeku. Celé mi to pripadá ako prechádzka rozprávkovou krajinou. Zamerali sme sa na prepojenie vážnej hudby s rockom a ďalšími štýlmi. Nechceli sme, aby tam vynikali jednotlivé štýly, ale skôr sme sa snažili vystihnúť konkrétnu myšlienku.

Máte naplánovanú aj koncertnú šnúru?

Koncerty sa priebežne dopĺňajú. Potvrdené zatiaľ máme Liptovský Mikuláš (22.2.2013), Banskú Bystricu (8.3.2012), Prievidzu, Trnavu, Nitru a Košice. Podrobnejšie informácie postupne dopĺňame. S festivalmi je to už ťažšie. V súčasnosti to majú mladé kapely dosť obtiažne pokiaľ nehrajú vyhranený štýl, ktorý sa hrá na tom a onom festivale. Potvrdený máme multižánrový festival Kongen Fest.

Aké boli vaše začiatky?

Kapela vznikla začiatkom leta 2010. Hrávali sme vtedy v inej zostave, konkrétne mali sme iného bubeníka (výmena nastala v roku 2011). Pôvodne sme chceli hrať underground pochádzajúci z prelomu 60. a 70. rokov. To bol dôvod prečo nás dal Peťko Duchoň dokopy. Po nejakom čase sme prešli z preberačiak na vlastnú tvorbu a zostali sme pri nej dodnes.

Prvotným impulzom bola jedna nemenovaná súťaž, kvôli ktorej sme nacvičili skladbu Pohoda. Ku nej sa pridali Say, Dark Night, Tanec Bludičiek a v súčasnosti má náš program cez dve hodiny.

Momentálne hráme v zložení: Peter Brnický- bicie nástroje
Peter Duchoň- basgitara, vokály
Roman Krajčí- gitara, vokály
Dominik Vladulovič- gitara, spev

Prečo ste sa rozhodli pre názov The Difference (rozdiel)?

Znie dosť narcisticky, ale potrebovali sme niečo rýchlo vymyslieť. Pri pohľade na seba nám nič lepšie ako Rozdiel nenapadlo a myslím, že je to dosť výstižné. K našej tvorbe to výborne sedí. Art – rock je o spájaní štýlov a umení a o neobmedzenosti v štýlovosti a žánrovosti. Snažíme sa, aby muzika neznela tuctovo a bola hlavne zaujímavá.

Ste na scéne už skoro tri roky, čo všetko máte za sebou?

Úspechy, sklamania, koncerty, nahrávanie, menšie festivaly, mnohé odmietnutia, priateľov a fanúšikov.

Čo by ste odkázali dnešným začínajúcim kapelám?

Aby cvičili, nedávali si klapky na oči ani na uši. Nemali by sa škatuľkovať a musia mať veľa sebakritiky. Aby videli chyby v systémoch, ale nevyhovárali sa na systém. Človek je tak slobodný, ako sám chce. Hlavne nech sa nevzdávajú a dávajú si pozor na ľudí s ktorými sa dávajú dokopy.

Video: The DIFFERENCE - TASTE OF NEW ALBUM 2013 - COMING SOON

Video: The Difference - "pocta Brouwerovi" (Leo Brouwer)