1000. koncert Chiki liki tu-a sa blíži. Predstavia sa všetci jej členovia

1000. koncert Chiki liki tu-a sa blíži. Predstavia sa všetci jej členovia

Prešovská skupina Chiki Liki Tu-A je jedna z veľmi mála hudobných skupín, ktorú založili jej členovia ešte na strednej škole a pritom stále úspešne koncertuje dodnes.

Pred osemnástimi rokmi nikto nerátal s tým, že sa kapela vydá na celoživotné turné. V roku 2013 čaká Chiki Liki Tu-A míľnik v kariére, ktorým bude koncert s poradovým číslom 1000.

„Keby sa slovenským kapelám chcelo hrať, tak môžu koncertovať každý deň, ak by naozaj chceli prezentovať svoju hudbu naživo a nielen na internete,“ konštatuje Martin Višňovský na základe vlastných skúseností. Hudobníci z Chiki Liki Tu-A sa zhodujú v tom, že s popularitou blogovania na internete a možnosťou písať čokoľvek na sociálnych sieťach, vzniká digitálny múr nárekov skupín, ktoré namiesto toho, aby pilovali svoje pesničky v skúšobni, nasadli do dodávky a vydali sa na nekonečnú koncertnú púť, radšej sedia doma za počítačom a vypisujú statusy o tom, ako sa nič nedá.

„Nemám rád tie uplakané pohľady, že to nikoho nezaujíma, že sa hocičo nedá. Keby tie pseudo-kapely, ktoré ešte ani nezačali žiť muzikantským životom videli, v akých podmienkach museli fungovať a v akých zlých kluboch hrali Rolling Stones, Frank Zappa a ďalší, nikdy by nástroj nevzali do ruky,“ krúti hlavou nad týmto absurdným stavom Martin Višňovský.

Každý chce byť slávny

Niekedy bolo ťažké dohodnúť si honorár 1500 SK, čo je dnes 50 eur. Kapely však často žiadajú nezmyselné honoráre. V konečnom dôsledku skupine, ktorá chce naozaj hrať a dostať svoju hudbu medzi ľudí, stačí v klube zásuvka.

„V Holandsku sme minulý rok hrali v jednom podniku. Majiteľ sa pri tom díval ako sme počas dvoch hodín postavili pódium, vyzbierali si vstupné, odohrali koncert, zbalili sa a na druhý deň vystúpili v ďalšom meste,“ spomína basgitarista skupiny jeden z príbehov.

A ako vníma mladé kapely dnes? „Dnes je to o fiktívnom internete, nejakom videu, v ktorom hrá hudba z cédečka, takéto veci majú teraz veľkú budúcnosť.“ Skupiny sa viac zaujímajú o to ako sa stať slávnymi, mať čo najviac klikov „páči sa mi“ a chorobne túžia po nejakom uznaní. Pri tom budovať si stabilné a veľké publikum sa dá jedine tým, že skupina bude koncertovať všade, kde sa dá.

Dôležité je, aby jej meno bolo stále na nejakom plagáte. Tak to bolo v roku 1995 a tak je tomu v prípade Chiki Liki Tu-A dodnes.

Tisíci koncert

Už začiatkom roka odohrala skupina niekoľko koncertov a ďalšie má pred sebou. „Je to malá príprava pre náš tisíci koncert, ktorý odohráme 27.marca doma v PKO. Predstavia sa všetci šiesti členovia Chiki Liki Tu-A v tých formáciách, v akých sme spolu hrali v jednotlivých obdobiach skupiny,“ pozýva na jedinečný koncert Martin Višňovský.

Skupina tak ponúkne svojim fanúšikom naozajstný výlet do histórie Chiki Liki Tu-A, pričom odznejú aj také pesničky, na ktoré ľudia neboli nikdy pripravení. Aktuálne koncerty sa nesú pod hlavičkou 1000 koncertov, 15 krajín, 230 miest a 380 000 kilome­trov.

Zoznam najbližsích koncertov Chiki Liki Tu-A v roku 2013:

08.02. Poprad, SK – Rockfabric 09.02. Humenné, SK – Nostalgia 15.02. Lučenec, SK – Slimák pub 16.02. Bratislava, SK – KC Dunaj 23.02. Dolný Kubín, SK – Klub 77 01.03. Senica, SK – Na Vážkach 02.03. Žilina, SK – Smerr pub 07.03. Nitra, SK – Valašský šenk 08.03. Ružomberok, SK – Čajovňa Relax 09.03. Brezno, SK – Bombura 15.03. Pezinok, SK – Pura Vida 16.03. Púchov, SK – Queens pub 20.03. Banská Bystrica, SK – Klub 77 21.03. Bratislava, SK – Babylon 22.03. Trnava, SK – Art klub 22.03. Vrbové, SK – DK Trikota 27.03. Prešov, SK – PKO 05.04. Považská Bystrica, SK – Apollo music club 06.04. Pardubice, CZ – Ponorka 12.04. Košice, SK – R. Bosch Network meeting 13.04. Michalovce, SK – Flea music pub 19.04. Levice, SK – Dom Reviczky 20.04. Trenčín, SK – Klub Lúč

redakciu informoval Edo Kopček za skupinu Chiki Liki Tu-A

Video: Chiki liki tu-a - Monte Carlo