Autumnist vydáva nový album Sound Of Unrest

Autumnist vydáva nový album Sound Of Unrest

So železnou pravidelnosťou nás každé štyri roky Vlado Ďurajka aka Autumnist, v minulosti Abuse, obdarí novým brilantným albumom.

Po vynikajúcom, poslucháčmi aj kritikou vysoko oceňovanom debute The Great Outdoors (2005) a jeho eponymnom nástupcovi The Autumnist (2009) pôsobí dlho očakávaná novinka Sound Of Unrest ako najkompaktnejší a najvyzrelejší počin v jeho diskografii. Naďalej je prítomné charakteristické vrstvenie najrozmanitejších zvukových stôp, starostlivé budovanie atmosféry či suverénne kríženie hudobných žánrov. Oproti minulosti však výrazne ubudlo samplovaných zvukov – tentokrát to bol najmä space rock 70. rokov – a to v prospech plejády vintage či moderných analogových syntetizérov.

Najvýraznejšou zmenou oproti takmer inštrumentálnej tvorbe v minulosti je ale fakt, že je to album pesničkový – zo siedmich skladieb až štyri obsahujú mužský spev. Richard Imrich, spevák a gitarista spriaznenej kapely Nylon Union, napísal pre Autumnist tri texty a dva z nich sám naspieval (Some Ground a Tiny Bit). Toho tretieho (A Distant Speck) sa ujal Oleg Tera z ruského mesta Divnogorsk, ktoré sa nachádza niekde na Sibíri blízko miesta pádu mysteriózneho Tunguského meteoritu. Podobnou záhadou ako táto udalosť je pre Autumnist aj samotná identita tohto speváka. Štvrtým textom a spevom v skladbe Rehash prispel na album Boris aka J3117 B311Y z košickej newgaze kapely Jelly Belly. Okrem vokalistov sa na albume objavil ešte jeden hosť, piano v skladbe Tiny Bit nahral Boro Reiskup.

Album bol rovnako ako všetky predchádzajúce nahrávky Autumnist resp. Abuse produkovaný v domácom štúdiu Vlada Ďurajku, živé nástroje – basgitara, bicie, trombón a spevy boli nahrané v trenčianskom štúdiu Men At Sound a mastering si vzal na starosť Anders Peterson z GhostSound Mastering & Post vo švédskom Stockholme.

Sound Of Unrest vychádza na značke Deadred Records 6. júna 2013 (Slovensko) a na Starcastic Records 10. júna 2013 (Česká republika) v digitálnej forme vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie na stránkach oboch vydavateľstiev, Bandcamp profile kapely ako aj v sieťach distribútorov ako iTunes, Spotify a pod. Rovnako vychádza na CD a vinyle, oba nosiče sú balené v netradičnom, ručne potlačenom obale z recyklovaného papiera, ktorého unikátne výtvarné spracovanie je dielom samotného Vlada Ďurajku. Vinyl vychádza okrem štandardnej verzie aj v limitovanej 22 kusovej špeciálnej edícii.

Single z albumu na free download v MP3/FLAC:
Tiny Bit
A Distant Speck

foto: Milo Fabian

Video: AUTUMNIST - Sound Of Unrest (Album Preview)