Búrky festival Grape nezlomili, zažiarili Crystal Fighters, Nero aj The Big Pink

Búrky festival Grape nezlomili, zažiarili Crystal Fighters, Nero aj The Big Pink

Dve búrky, ktoré sa prehnali v piatok nad piešťanským letiskom, spôsobili organizátorom vrásky na čele, no my sme napriek niekoľkým zrušeným vystúpeniam odchádzali z festivalu spokojní.

Otvorenie festivalu na hlavnom pódiu patrilo kapele Chiki Liki Tu-A, ktorá narýchlo zaskočila za Zónu A. O príjemné prekvapenie mimo hudobných stageov sa postaral Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív (SĽUK), ktorý spoločne s partiou extrémnych pouličných športovcov z Extremegang vytvorili zaujímavú a nevšednú choreografiu.

Festivalovú idylku následne začal narúšať zdvíhajúci sa vietor. Zlá predpoveď sa naplnila a dážď s bleskami nad letiskom rozohnali návštevníkov do svojich úkrytov. „Celý piatok som strávil pozeraním na družicu. V podstate som videl festival z hora. Sledoval som na obrazovke červené fliačiky, potom oranžové a keď boli žlté vydýchol som si. Čo sa týka Joy Formidable, kvôli búrke a posúvaniu programu už nemohli čakať a koncert sa zrušil, čo je mi určite veľmi ľúto,“ prezradil pre ahudba.sk jeden z organizátorov festivalu Juraj Podmanický.

Okrem zrušeného koncertu The Joy Formidable, nevystúpili ani Prago Union a koncert kapely Billy Barman bol neskôr presunutý na sobotu.

Prvým z vrcholov piatkového večera bolo veselé vystúpenie kapely Crystal Fighters s extravagantným frontmanom Sebastianom Pringlom. Aj napriem skrátenému koncertu zanechala španielsko-britská kapela skvelý dojem.

Druhá búrková vlna s hustým lejakom sa vzniesla nad festivalom okolo jedenástej hodiny a organizátori dokonca uvažovali o zrušení nadchádzajúceho programu. „V jednu chvíľu sme si mysleli, že sa zruší celý festivalový deň. Letisko je však super v tom, že voda sa rýchlo vsiakne. Mojím najväčším prekvapením však bola skupina Nero. Počkali až do jednej ráno, kým sa počasie trochu ukľudnilo. Vystúpili, hrali v totálnom lejaku, minuli všetky uteráky lebo stále utierali upršané nástroje a triasli sa od zimy,“ povedal Juraj Podmanický.

V sobotu ráno sa najskôr zaplnilo oplotenie festivalu, ktoré poslúžilo ako stojan na sušenie premoknutého oblečenia a spomienka na predchádzajúcu búrlivú noc. Sobotný program už prebehol podľa plánu.

Po vystúpení SĽUK-u sa na hlavnom pódiu predviedli skvelý hudobníci zo Sounds Like This. Kapela Citizens nás príliš neoslnila, za to energický Royal Republic zo Švédska sa skvele pohrali s publikom.

Britský The Big Pink zahrali aj niekoľko nových piesní, svoj najväčší hit Dominos si nechali na záver vystúpenia. Veľké veci sa čakali od The Drums, ich nástup bol však pokazený zlým nazvučením a fanúšikovia v predných radoch márne kričali na speváka Jonathana Piercea „I don't hear you!“. Po troch skladbách sa však problém so zvukom vyriešil a návštetvníci si užili aj skladby Money, Days alebo Lets Go Surfing. Program na hlavnom pódiu uzavrelo vystúpeni DJ Fresha, na ktorom sa stretlo pod pódiom najviac tancujúcich ľudí.

Štvrtý ročník festivalu Grape v nás zanechal príjemné spomienky a tešíme sa na ďalší ročník.

text: Róbert Jakubička rozhovor: Zuzana Jakubičková

Značky: Festivaly