Talentovaná česká speváčka Never Sol vydá debut Under Quiet

Talentovaná česká speváčka Never Sol vydá debut Under Quiet

Podmanivo atmosférický, krehký, poetický, osobitý i tajomný – presne taký je debut Never Sol, alter-ega talentovanej speváčky, klaviristky a skladateľky Sáry Vondrášková, ktorý vychádza pod názvom Under Quiet v piatok 27. septembra prostredníctvom Supraphonu.

Krst albumu prebehne o deň skôr v pražskom Paláci Akropolis v rámci koncertnej série Euroconnections. Hosťami budú Kateřina Šantrochová aka Sant Roche, ktorá má na albume so Sárou duet, producent albumu Jan P. Muchow a Floex.

Platňa, na ktorej nechýba podmanivá balada „Lay Down“ z filmu Davida Ondříčka „V tieni“, zaujme na prvé počutie svojbytnou kombináciou elektroniky a živých akustických nástrojov, rovnako ako neošúchanou a zaujímavú prácou s vokálom. Svoj podiel má na tom nielen Sárine hudobné vzdelanie (od raného veku hrá na klavír, študovala populárny spev na konzervatóriu a jazzový spev na VOŠ Jaroslava Ježka), ale aj hudba a umelci, ktorí ju inšpirujú.

"Veľmi ma vo vnímaní a skladaní muziky ovplyvňujú ženské interpretky, skladateľky a producentky, ktoré sa nenechajú zväzovať obvyklými pravidlami techniky spevu či zavedenými prístupmi k skladaniu a produkovania. Beriem ich ako vizionárky. Tými najdôležitejšími pre mňa sú Emika, Bat For Lashes, St. Vincent a Cat Power. Všeobecne si potom myslím, že je dôležité počúvať čo najviac hudby a to vrátane tej, ktorá – čo sa štýlu týka – zdanlivo nesúvisí s tým, ako sa vyjadrujem v hudbe ja, " vysvetľuje Vondrášková, ktorá sa prvýkrát predstavila so svojou sólovou tvorbou zhruba pred tromi rokmi v pražskom café v lese.

"Skôr som spievala s jazzovým kvartetom a mala pár kapiel, ale až teraz vnímam, že to čo robím , je to, k čomu som všetko smerovala. Ako Never Sol cítim, že sa prejavujem presne tak, ako to má byť. Možno je to tým, že som našla spôsob, ktorým sa dokážem najlepšie vyjadrovať. Vlastné pesničky už píšem dlhšie, ale až v posledných rokoch všetko dostalo jasnejšie formu a nejaký zmysel, " hovorí k svojim začiatkom teraz dvadsaťštyriročná hudobníčka, s na svoj ​​vek až nečakane vyzretým hlasom.

Sárin talent a potenciál ostatne potvrdzuje fakt, že ju rešpektovaný producent Jan P. Muchow, ktorý sa na albume podieľal aj autorsky, považuje za najvýraznejšiu osobnosť nastupujúcej generácie.

Nemenej dôležitým aspektom je ale aj skutočnosť, že s hudbou Never Sol je neoddeliteľne spätá do detailov premyslená, veľkoryso poňatá a svojím spôsobom artovo-magická vizuálna prezentácia. Tá dodáva spoločne so Sárinou skvelou angličtinou a výnimočným talentom jej tvorbe ďalší rozmer. Posúva ju ďaleko za hranice českej scény a robí z debutu Under Quiet bez akejkoľvek nadsázky skutočne svetový a aktuálny album.

Video: Never Sol - Hands

Zdroj: Lukáš Kadeřábek
Interpret: Never Sol
Značky: Nová hudba