Hudobný festival Waves Vienna sa na jeden deň rozrastie aj o Bratislavu

Hudobný festival Waves Vienna sa na jeden deň rozrastie aj o Bratislavu

V sobotu 5. októbra sa bude konať nultý ročník hudobného klubového festivalu Waves Bratislava. Nový festival sa uskutoční súčasne v siedmich kluboch v centre hlavného mesta. Návštevníkom ponúkne viac ako tridsať koncertov za jedno vstupné. Festival bude rozšírením viedenského festivalu Waves Vienna, ktorý bude prebiehať paralelne v neďalekej metropole Rakúska. Záštitu podujatiu poskytla značka Telekom.

Waves Bratislava sa vo svojej úvodnej podobe predstaví v rôznych priestoroch bratislavského Starého mesta. Počnúc klubmi, cez kníhkupectvo, až po Starú tržnicu. Návštevníci tak za jedno vstupné dostanú možnosť vidieť to najlepšie z pestrej slovenskej hudobnej scény, doplnené o vystúpenia zahraničných hostí. Kompaktnosť festivalu zvyšuje atraktívna poloha pódií vzdialených od seba len niekoľko metrov. Cieľom je tak na malej ploche poskytnúť odbornej i laickej verejnosti jedinečnú príležitosť získať prehľad o aktuálnom stave domácej hudobnej scény.

„Myšlienka klubového festivalu, ktorý by okrem prehliadky aktuálnej európskej, lokálnej, či regionálnej hudobnej produkcie v sebe zahŕňal aj časť venovanú hudobným profesionálom, sa rodila niekoľko rokov,” hovorí Tibor Holoda. Ako uviedol, už pri vzniku jeho viedenskej časti sa zrodila vízia podujatia, ktoré by spojilo obe metropoly. "Kalendár európskeho hudobného biznisu obsahuje už niekoľko konferencií, či showcasových festivalov, no žiaden z nich nereprezentuje Strednú a Východnú Európu do tej miery, akú by si zaslúžila. A niet lepšej geografickej polohy a symbolického spojenia novej a starej Európy ako práve Twin Cities, Viedeň a Bratislava,“ dodáva Bibiána Grebeňová, dramaturgička Waves Bratislava.

Už úvodné dva ročníky viedenskej časti podujatia ukázali jeho životaschopnosť. Konferenciu spolu s festivalom doposiaľ navštívilo vyše 20-tisíc ľudí, takmer 700 delegátov a viac ako 200 umelcov z rôznych krajín. Rovnako ako susednú Viedeň, aj Bratislavu tento rok navštívia profesionáli z európskeho hudobného priemyslu. Slovenskí hudobníci tak zahrajú nielen pred publikom, ale aj pred riaditeľmi festivalov, zástupcami vydavateľstiev i producentmi hľadajúcimi nové talenty. Po prvýkrát hudobný západ stretne hudobný východ. Vznikne príležitosť osobných stretnutí, nadviazaní kontaktov a budúcich spoluprác. A to je hlavným poslaním festivalu Waves.

Zdroj: Zuzana Hrdličková / wavesbratislava.com
Značky: Festivaly