Gitarový priekopník československého bigbítu Radim Hladík vystúpi v Bratislave!

Gitarový priekopník československého bigbítu Radim Hladík vystúpi v Bratislave!

Rocková legenda Blue Effect s priekopnickým gitaristom Radimom Hladíkom vystúpi v sobotu 12. októbra v Bratislave. KC Dunaj tak uvedie koncert významnej bítovej osobnosti československé­ho rocku.

Česká skupina Blue Effect je známa už niekoľko desaťročí vďaka svojmu blues rocku, jazz rocku a art rocku. Hladík sa ako jeden z najlepších tuzemských gitaristov zapísal do hudobnej histórie ako zásadná bítová osobnosť československého rocku. „Nad beatovým Betlémem září nová hvězda! l pohlédli všichni k hvězdě nad obzorem, spěchali k ní a jí se klaněli. Jas její byl jasně modrý a tak ji pojmenovat se rozhodli Blue Effect,“ písalo sa v roku 1968, kedy vznikla legenda Blue Effect. Kapela, ktorá odvtedy prešla zmenami, v súčasnosti koncertuje so skladbami z celého obdobia kapely, ktoré predstavuje v nových aranžmánoch.

Skupina prezývaná aj Modrý efekt vznikla v roku 1968 v pražskom New clube. Jej názov Blue Effect má aj skyrtý význam. V čase založenia boli totiž všetci členovia kapely držiteľmi modrej knižky, teda osvečenia o vojenskej nespôsobilosti. Počas jej fungovania sa v nej vystriedalo viacero známych osobností ako David Koller, Vladimír Mišík či Paľo Chodelka.

Radim Hladík je u nás od konca 60. rokov považovaný za našich najlepších gitaristov. V roku 2005 bol uvedený do beatovej siene slávy českého Radia Beat v kategórii osobnosť. Svoje meno si vybudoval aj rôznymi trikmi, ktorými na vystúpeniach udivoval publikum. Hrával s gitarou za krkom a bol priekopníkom technických vymožeností pri hre na elektrickú gitaru. Ako prvý v Československu používal booster či kvákadlo. Hladík sa v polovici 60. rokov ešte pred kapelou Blue Effect zapísal do histórie českého bigbítu ako člen legendárnych Matadors. Tí sa stali veľmi skoro najlepšou českou rhythm and bluesovú kapelou, a to vďaka vtedajšiemu technickému vybaveniu. Pre Matadors bolo triumfom práve inovátor a uznávaný kráľ elektrickej gitary Hladík. Ten po rozpade Matadors založil svoju skupinu Blue Effect.

12.10. (sobota)
Štart: 21:00 hod.
Vstup: 15 € na mieste/ 12€ v predpredji na www.kcdunaj.sk alebo u Dr. Horáka

Event: www.fb.com/…295927599069

foto: Jakub Hlavaty

Video: Blue Effect - Slunečný hrob

Zdroj: Zuzana Hrdličková
Značky: Koncerty, Domáca scéna