Thom Yorke opäť výrazne skritizoval streamovaciu službu Spotify

Thom Yorke opäť výrazne skritizoval streamovaciu službu Spotify

Spevák skupín Radiohead a Atoms For Peace v rozhovore pre magazín Sopitas povedal, že hudobníci by mali proti Spotify bojovať.

Thom Yorke ešte v lete stiahol zo služby Spotify všetky skladby projektu Atoms for Peace, ako aj vlastné sólo skladby. Ako dôvod uviedol nesúhlas s finančným modelom, ktorý novým umelcom platí veľmi málo. Yorke tiež kritizoval Spotify cez svoj Twitter.

„Mám pocit, že spôsob, akým ľudia počúvajú hudbu prechádza veľkou zmenou. Ako muzikant cítim, že proti Spotify musíme bojovať. To, čo sa deje v hlavnom prúde je ako keby posledné lapanie po vzduchu starého hudobného priemyslu. Až raz konečne umrie, bude sa diať niečo nové“, povedal Thom Yorke v októbrovom rozhovore pre magazín Sopitas.

Yorke ďalej v rozhovore spomenul aj album In Rainbows od Radiohead, ktorý kapela predávala priamo prostredníctvom svojej webstránky: „Najvzrušujúcejšia bola myšlienka, že sme mohli mať priame spojenie s našim publikom. Všetko ostatné okolo toho môžeme len tak odstrihnúť. A potom sa všetci títo zmrdi stavajú do cesty, ako napríklad Spotify, ktorý sa náhle snažia byť strážcami celého procesu. My ťa k tomu nepotrebujeme.“

Spotify je hudobná služba, ktorá vznikla v októbri roku 2008 vo Švédsku a ponúka za poplatok streamovanie hudby od vybraných vydavateľstiev ako Sony, EMI, Warner Music Group a Universal. V súčasnosti služba nie je dostupná na slovenskom trhu, využíva sa však napríklad už vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, Holandsku, Spojených štátoch, Austrálii a v ďalších krajinách.