Toto je 5 najdrahších gitár na svete

Na najdrahších gitarách sveta hrávali legendy ako Bob Marley, Jimi Hendrix alebo Eric Clapton. Tá najdrahšia však nepatrila žiadnemu gitarovému virtuózovi. Pozrite si päť najdrahších gitár na svete.

1. Fender Stratocaster pre obete tsunami

Na Vianoce v roku 2004 postihli ničivé vlny tsunami pobrežie Indického oceánu. Pomoc obetiam poskytlo mnoho krajín a v úzadí nezostali ani hudobníci. Gitara, na ktorú sa podpísali také esá ako Paul McCartney, Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Mark Knopfler, Ray Davis, Liam Gallagher, Ronnie Wood, Angus Young, Malcolm Young, Tony Iommi, Sting, Ritchie Blackmore, Bryan Adams, bola predaná v aukcii za 2.7 miliónov dolárov. Peniaze z aukcie boli venované obetiam tsunami.

2. Fender Stratocaster 1968, Jimi Hendrix

Gitara, na ktorej hral Jimi Hendrix na Woodstocku v roku 1969, bola v roku 1998 zakúpená Paulom Allenom z Microsoftu za 2 milóny dolárov. Jimiho Hendrixa považujú mnohí hudobní historici za najvplyvnejšieho a najtalentovanej­šieho gitaristu v dejinách rocku a za kultúrnu ikonu. Celosvetovo slávnym sa stal v roku 1967, v roku 1969 bol hlavnou hviezdou festivalu vo Woodstocku. Zomrel predčasne, po neúmyselnom predávkovaní liekmi v roku 1970.

3. Washburn, Bob Marley

Nesta Marley Robert známy ako Bob Marley, bol spevák a skladateľ z Jamajky, ktorý spopularizoval hudobný žáner reggae. Vďaka Marleymu sa jamajská hudba a Rastafariánstvo rozšírilo do celého sveta. Jedného dňa dal Marley gitaru značky Washburn technikovy Garymu Carlsenovy. Gitara bola vyrobená na zákazku pre reggae speváka. Odhadovaná cena gitary je 1,2 milióna dolárov.

4. Blackie Stratocaster, Eric Clapton

Eric Clapton bol zaradený ako druhý najlepší gitarista všetkých čias podľa časopisu Rolling Stone, hneď po Jimi Hendrixovi. Clapton bol trikrát uvedený do rokenrolovej siene slávy – ako sólový umelec, ako člen Yardbirds a ako člen Cream. Gitara Blackie bola zostavená z troch starších Stratocasterov, ktoré si Clapton priviezol z gitarového obchodu v Texase. Clapton používal Blackie v rokoch 1970 až 1985 a je zobrazená aj na obale albumu Slowhand z roku 1977. Jej cena je odhadovaná na 959 000 dolárov.

5. 1964 Gibson ES335, Eric Clapton

Túto gitaru používal Eric Clapton na koncertoch s kapelami The Yardbirds, Cream, John Mayall’s Blues­breakers a Blind Faith. Gitara značky Gibson bola predaná v aukcii za 847 500 dolárov.

Značky: Zaujímavosti