Česká kapela "Hm..." vydá nový album so zmesou jazzu, folku, punku a rocku

Česká kapela "Hm..." vydá nový album so zmesou jazzu, folku, punku a rocku

Tohtoročná lovecká sezóna to nebudú len zajace, vysoká, líšky, jazvce alebo kuny! Svojim dielom prispeje aj skupina Hm …, ktorá v piatok 1. 11. vydá v Supraphone svoj piaty radový album „Lovu zdar“. Novinku, ktorú „Hm …“ pokrstí v stredu 30. 10. v pražskom Paláci Akropolis, predznamenáva prvý singel „Nádej“.

"Slogan Lovu zdar sa najprv objavil v piesni Marka Doubravy, len tak na okraji. Veľmi rýchlo však ponúkol ďalšie významy a stal sa spojivom albumu. V tej pesničke vnímam symboliku hlavne ako ľahko ironické povzbudenie človeka v drobnej životnej kríze. Nie v nejak dramatickej kríze, ale v tápaní na ceste medzi 30 a 40 rokmi. Ďalšie významy sa tiež viažu skôr k našim životným kotrmelcom, ako ku skutočnému lovu zveri. Čo môžeme loviť? Čas, svoje predstavy, seba samého, iné ženy, atď., " opisuje genézu názvu albumu jeden z členov Hm … Viktor Ekrt.

Nový album, ktorý kapela opäť natáčala v štúdiu JáMor Ondřeje Ježka a je prvou spoluprácou štvorčlennej kapely s vydavateľstvom Supraphon, má celkom trinásť piesní. Väčšina z nich je – ako už je pri Hm … zvykom – zhudoebnenými básničkami napr. od Jaroslava Seiferta, Josefa Kainara, Františka Halase, Ludvíka Kundery alebo Simony Rackové a ďalších. Tri piesne otextoval Marek Doubrava, konkrétne titulnú „Lovu zdar“, „Teď ne (Strejda Mára)“ a pieseň s nie samoúčelným sprostým slovom „V myčce“, na ktorej texte sa podieľal tiež Bohdan Bláhovec.

"Báseň mi väčšinou pomôže rozvinúť nejakú tému, ktorú v sebe mám a ktorú by som nedokázal tak pekne, hlboko a výstižne popísať sám. Zároveň je interpretácia básne väčšinou aj cestou k hlbšiemu poznaniu textu alebo autora. A je to aj výzva a hra s významami, rytmom atď, pretože každý drobný odtieň môže pôvodnú báseň zmeniť či interpretovať na nepoznanie, " vysvetľuje Doubrava, podľa čoho si vyberá básne ku zhudobnenie.

Skladbu „Budete zlá“ prvýkrát v histórii kapely Hm… spieva žena , konkrétne Jana Jelínková zo Sto zvířat. " Podľa mňa je to prirodzený výsledok prelínania našich členov a ďalších hudobných skupín. Filip hrá občas v kapele Sto zvířat a pretože majú s Janou podobne hlboký hlas , tak sa asi rýchlo spriatelili. Jana s nami potom vystupovala na troch koncertoch ako hosť a pretože pieseň „Budete zlá“ je písaná v ženskom rode, bola jasnou voľbou." komentuje Viktor Ekrt .

Práve nadhľad, originálny zmysel pre humor, svojrázny prístup k tvorbe a široký štýlový záber idúci od punku, cez rock až po jazz, rovnako ako svojbytná poetika robia z Hm … kapelu , od ktorej sa dá vždy očakávať nečakané. Kapelu , ktorá sa za devätnásť rokov existencie stala pre mnohých osobitým kultom , pre ktorého priaznivcov je charakteristická obľuba chytré hudby , ktorá má čo povedať.

foto: Lukáš Kadeřábek

Zdroj: Lukáš Kadeřábek / supraphon.cz
Značky: Nová hudba