Slovenská speváčka Eniesa debutuje videoklipom ku skladbe "Vhodení"

Slovenská speváčka Eniesa debutuje videoklipom ku skladbe "Vhodení"

Eniesa (20) je zatiaľ na slovenskej hudobnej scéne menej známa. Jej album 333 TO NUSEIN je však predzvesťou, že sa nejedná o nováčika, ale o speváčku, ktorá má v slovenskej hudbe čo povedať. Ako prvá z albumu vychádza skladba VHODENÍ, ku ktorej vznikol poetický videoklip pod taktovkou režisérskej dvojice Mária Martiniaková – Richard Chomo.

Eniesa, vlastným menom Sandra Urbančíková, pochádza z Košíc a spevu sa venuje od detstva. Prvý výrazný komerčný úspech zaznamenala, keď sa v roku 2008 zúčastnila súťaže SLOVENSKO MÁ TALENT, kde sa spolu s vtedajšou kapelou SunTraband prebojovala až do semifinále.

O rok neskôr sa objavila ako vokalistka kapely v divadelnom predstavení Katky Raševovej JA A JA, ktoré bolo multimediálnym prepojením vzdušného tanca, divadla, hudby a fotografie. Spojenie obrazu a hudby jej učarovalo, a tak nasledovala spolupráca s režisérom Michalom Holečkom, multimediálny koncert DREAM. Na spojení živého koncertu a videoprojekcie sa podieľali muzikanti ako Adrián Harvan, Tomi Okres a Jozef Zima.

V roku 2009 sa Sandra Urbančíková venovala jazzovej scéne s kapelou** GROOVIN HEADS**. Nasledovali koncerty na Bratislavských jazzových dňoch, o rok neskôr na Open jazz fest na Zelenej vode a Orava jazz fest v Námestove, následne na Gemer jazz fest v Rožnave.

Výrazný posun v jej smerovaní ovplyvnilo stretnutie s hudobníkom Maokom, známym skôr tvorbou meditatívnych improvizácii a filmovou hudbou pre režisérov ako Pavol Barabáš (TATRY, BHUTÁN) alebo Juraj Jakubisko (BÁTHORY). Nasledovalo spoločné vystúpenie v rámci premiéry tanečno–akrobatického predstavenia skupiny Argolla 5.ELEMENT a spolupráca na Maokovom najnovšom albume s názvom ENIESA.

„Hudbu tvorím najradšej v tichu a sama“, hovorí Sandra ENIESA Urbančíková. „Stretnutie s Maokom ma veľmi inšpirovalo, a preto sa objavil aj v mojom novom videoklipe. Text skladby VHODENÍ je o znovustretnutí dvoch spriaznených duší. Mám radosť, že sa tento príbeh režisérom klipu podarilo naplno vystihnúť,“ dopĺňa Eniesa.

Videoklip vznikol ako prvý autorský projekt režisérskej dvojice dokumentaristky Márie Martiniakovej a režiséra tanečných projektov Richarda Choma. „Chceli sme priniesť videoklip, ktorý nebude iba strihom pekných lokácií, ale príbehom vyrozprávaným v obrazoch,“ dopĺňa režisérka Mária Martiniaková. „Eniesa má na svojom albume veľa inšpiratívnych skladieb a už teraz sa tešíme na ďalšie nakrúcanie, ktoré máme naplánované na jar/leto 2014 s hlavnou lokáciou vo Fínsku,“ dopĺňa.

Videoklip ku skladbe VHODENÍ sa nakrúcal v Bratislave a blízkom okolí. Rozprávkový vizuál dotvorili šaty z dielne módnej návrhárky Hany Převrátilovej a špeciálne čelenky. Jedna priamo od Hany, druhá od Slávky Toscherovej. Videoklip mal premiéru 21.decembra 2013 na hudobnej stanici musiq1.

Video: Eniesa - Vhodení

Zdroj: Mária Martiniaková, Sandra Urbančíková
Značky: Nová hudba, Domáca scéna