Kultúra, ktorá vás šokuje. Pestrosťou a množstvom

Kultúra, ktorá vás šokuje. Pestrosťou a množstvom

“Toľko kultúry, že z nej dostanete šok!” S takým heslom láka multižánrový večer Kulturšok! na bohatý program vyskladaný z hudby, filmu, vizuálneho umenia, literatúry a workshopu. Návštevníci si tak v stredu 7. mája môžu v KC Dunaj sami zvoliť, na čo majú chuť a čo by chceli zažiť.

“Prepojenie rôznych druhov umenia do jedného a na jednom mieste je skvelý nápad, pretože divák má možnosť stretnúť sa aj s vecami, na ktoré normálne nechodí. Vlastne to vnímame ako multižánrový festival,” hovorí česká alternatívna skupina Kazety, ktorá večer na koncerte predstaví aj päť piesní z pripravovaného albumu. “Jedna zo skladieb je čerstvá novinka, na ktorej v tejto chvíli pracujeme, teda v Bratislave zažije premiéru,” odkazujú hudobníci.

Pri nich však hudobné zážitky nekončia. V KC Dunaj odohrá live act talentovaný producent Herzog Herzog, z Košíc pricestuje aj britský hudobník a producent Woluux a svoj DJ set pridá tiež producent a DJ Stratasoul. “Multikultúrny program je zaujímavý a myslím si, že ľudia sa tak dostanú k umeniu, ku ktorému by inak neprišli,” myslí si Stratasoul.

Okrem hudby sa na Kulturšoku! budú aj recitovať básne v podaní spisovateľa Vlada Šimeka a mladej poetky Mirky Ábelovej. “Každá dobrá kultúrna akcia je skvelý nápad. Osobne sa z programu teším na set od Herzog Herzog, Šimekove národniarske básne, aj keď ich už poznám zo spoločných čítačiek skoro naspamäť, na lahôdky od Regal Burger a tiež na Roba a rockové verše,” prezrádza Mirka Ábelová, ktorá bude čítať zo svojej druhej zbierky Na! a možno pridá aj nejaké básničky pre domáce paničky.

Prepojenie hudby a poézie prinesie jedinečný projekt Rockové verše, ktorý predstaví legendárne hity v novom šate v podaní výborného herca Roba Rotha. Návštevníkov tiež čaká vizuálne umenie naživo, keď pred ich očami bude maľovať výtvarníčka Oľga Paštéková a tá sa na Kulturšoku! predstaví aj ako VJ Oliq. “Kulturšokový koncept večera je fajn. Ponúkne veľa zaujímavých stretnutí, je pestrý, bezprostredný, spontánny, a môže priniesť nečakané spojenia, ktoré budu veľmi príjemné,” myslí si Oľga Paštéková.

Pestrý a nápaditý VJing predvedie tiež známy umelec Sicknico. Na filmové plátno sa tentokrát dostane osviežujúca prehliadka krátkych animovaných filmov z Festu Anča. Pestrý nebude len program, ale aj chute, ktoré ľudia budú mocť zažiť s poctivými burgrami a waflami od Regal Burger. Program uzatvára zaujímavý workshiop skladania origami a logická hra jenga.

Kazety (CZ)
Známa česká kapela patrí medzi súčasnú vlnu kapiel, ktoré sa vracajú k jednoduchému zvuku syntetizátorov z 80. rokov, keď bol v kurze punkový postoj, že hudbu môže robiť každý. Večer predstaví piesne z nového albumu.

Rockové verše s Robom Rothom
Najväčšie rockové piesne ako ich nepoznáte. Známe texty preložené do slovenčiny znejú ako básne. Projekt predstaví Karol Horváth, skladby číta výborný herec Robo Roth a na saxofón hrá Rudo Pepucha.

Herzog Herzog (live set)
Talentovaný producent a performer, ktorý spája abstraktné beaty, neortodoxné kompozičné štruktúry a krehké melódie s citom pre napätie a detail. Herzog Herzog bol so svojím novým albumom Sitzfleisch nominovaný na cenu za elektronickú hudbu na Radio Head Awards.

Stratasoul (DJ set)
DJ a producent, ktorý vytvára vlastné tracky a DJ sety, ktoré čerpajú z hiphopu, soulu, house a subbassových žánrov. Vlani vydal svoje debutové EP Luvly Isles. V rámci Radio Head Award 2012 získal nomináciu v sekcii Hip Hop / Rap / RnB.

Woluux
je britský hudobník žijúci v Košiciach, ktorý sa predstaví so svojim live projektom, v ktorom kombinuje hip-hopové beaty, glitch a funky.

Vlado Šimek
Básnik, národný buditeľ, revizionista a čechofil, ktorý debutoval zbierkou Spam a iné. Šimek je tiež známy aj spoluprácou s producentom Herzog Herzog, ktorú predvedú aj na Kulturšoku!

Mirka Ábelová
Osviežujúca, úprimná a prostoreká. Poetka Mirka Ábelová bude čítať zo svojej druhej básnickej zbierky Na!

Oliq (VJ + live maľovanie)
Vizuálna umelkyňa a výtvarníčka Oľga Paštéková je dvornou VJkou klubovej akcie Hochspannung. Jej vizuálne nápady ste mohli vidieť na akciách ako Beánia VŠVU, Beánia architektov, pracovala ako VJ na festivale Grape. Medzi jej srdcové vystúpenia patrí projekcia pre Kueda či pre “živé” kapely ako napríklad Bad Karma Boy.

Sicknico
vizuálny umelec Sicknico je umelec s výrazným rukopisom. Pestrú videoprojekciu vytvoril pre viacero podujatí, je dvorný VJ formácie Emonoizboyz.

Fest Anča
osviežujúca prehliadka krátkych animovaných filmov zo žilinského festivalu Anča.

Regal Burger
Burgre a wafle, ktoré sa rozplývajú na jazyku. Regal Burger ich naservíruje k dobrej hudbe. Tešiť sa môžete na Regal Burger, Veggie Burger, ale i čerstvé wafle s javorovým sirupom a pekanovými orechmi, alebo s horkou čokoládou a pistáciami.

Jenga
Jednoduchá, no veľmi zábavná, spoločenská hra s drevenou vežou pre viac hráčov.

7. 5. (streda – na druhý deň voľno)
Štart: 19:00 hod.
Vstup: 7€/ 5€ po polnoci

FB Event: www.fb.com/…291824006769