Na desiatom ročníku Mikulášskeho Jazzového Festivalu aj autorský nu-folk-rap či veľkolepý Tentet

Na desiatom ročníku Mikulášskeho Jazzového Festivalu aj autorský nu-folk-rap či veľkolepý Tentet
foto: Jana Gombikova

Desiaty ročník jediného jazzového festivalu na Liptove, ktorý sa bude konať od 25. do 27. júla 2014 na Nádvorí Čierneho Orla v Liptovskom Mikuláši predstavuje ďalšie mená do mozaiky takmer 40 hudobníkov z 5 krajín.

O jazzovom festivale na Liptove je už známe, že sa nedrží striktne tohto žánru a často ponúka presahy aj mimo jeho hraníc, zväčša v rámci záverečného tretieho večera. Tohtoročný festival však otvorí, celkom netradične, mladá speváčka a gitaristka Katarzia ktorá svoju tvorbu označuje ako autorský nu-folk-rap. Katarína Kubošiová (25), vyrástla v Nitre, študuje filmovú scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. V roku 2012 začala ako autorka skladať a písať folk-rapové pesničky, postavené hlavne na slovenských textoch reflektujúcich život mladej ženy.

Najskôr začala iba neisto hľadať tóny na gitare, dnes má odohratých už viac ako 50 koncertov v bratislavských a pražských kluboch, festivaloch po celom Slovensku. Pesničký píše a skladá intuitívne. Venuje sa predovšetkým otázke: ako žiť? V priebehu roka a pol vyrobila 15 folk-rapových skladieb a na jeseň 2013 ich vo vlastnej produkcii nahrala na CD s názvom Generácia Y, ktoré vyšlo vo vydavateľstve Slnkorecords. Neobyčajným spôsobom a súčasným jazykom rozpráva o obyčajných problémoch, vzťahoch ženy tretieho tisícročia, hľadajúcej vnútornú slobodu. Na našom festivale zahrá spolu s Mariánom Slávkom za bicími a klavírom a Mišom Tolgyessym na druhej gitare pod slovným spojením Katarzia a jej frajeri.

Prvú päťku mien a zároveň symbolickú desiatku rokov, ktoré má festival “na krku” dopĺňa zoskupenie Michal Motýľ Tentet, ktoré vzniklo v auguste 2013 pre nahrávanie debutového albumu Michala Motýľa – Sunflowers. Repertoár tenteta tvoria originálne skladby Michala Motýľa, Matúša Jakabčica, Nikolaja Nikitina a Erika Rothensteina. Tieto kompozície vychádzajú z tradície, ale kombinujú aj rôzne prvky moderného jazzu. Návštevníci festivalu sa tiež môžu tešiť na mohutnú dychovú sekcia, ktorá je netradične zložená zo štyroch trombónov (B. Belorid, J. Voroš, J. Mitošinka a M. Motýľ), jednej trúbky (O. Juraši) a dvoch saxofónov (N. Nikitin a E. Rothenstein). Rytmickú sekciu tvorí gitara v podaní Matúša Jakabčica, kontrabas rozoznie fenomenálny Josef Fečo a rytmiku dopĺňa Marián Ševčík na bicie nástroje.

Ešte stále zostáva niekoľko z prvých 30 permanentiek za zvýhodnenú cenu 15 EUR si môžete kúpiť v online predpredaji tu: http://predpredaj.zoznam.sk/…estival-2014 Ak ešte váhate, či sa na festival pod Chopkom toto leto vybrať, pozrite si krátky dynamický zostrih z minulého ročníka, ktorý vás isto presvedčí.

Pre viac informácií a pravidelný prísun noviniek nás sledujte online:
www.mjf.sk
www.facebook.com/mikulasjazzfest
www.youtube.com/mikulasjazzfest

Video: Michal Motýľ Tentet - Sunflowers

Video: Mikulášsky Jazzový Festival zostrih 2013

Značky: Festivaly