Dorota Nvotová odohrá k novému albumu 'Ten' desať koncertov

Dorota Nvotová odohrá k novému albumu 'Ten' desať koncertov
foto: Miro Trimay

Mala to byť len jedna pesnička, nakoniec je z toho nový album. Hudobníčka, spisovateľka a cestovateľka Dorota Nvotová vydáva po troch rokoch svoju šiestu štúdiovú nahrávku s názvom “Ten”. Vznikala v časoch náročných pre kultúru a mnohé ďalšie odvetvia. Kríza však niekedy môže mať aj pozitívne účinky, obzvlášť keď ide o ľudskú kreativitu.

Celý proces sa začal minulý rok pri pesničke Tabak, ktorá bola Dorotiným vyrovnaním sa s otcovou smrťou a zároveň darom od dcéry k 20. výročiu absencie Jara Filipa. “Nemali sme peniaze na nahrávanie, ale povedala som si, že jednu pesničku nejako zvládneme. Prišli sme do štúdia, kde som predtým nahrávala audioknihu Fulmaya a veľmi sme si sadli so zvukárom Majom Džubákom. Zavolala som Tomáša Slobodu, či by to neprodukoval. Ako sme nahrávali, zbadala som magnetofónový pás Revox. Vravím si, “Bože, keby sme to tak mohli točiť na pás.” A oni (Tomáš s Majom), že “natočme!”,” začína svoje rozprávanie Dorota Nvotová.

V tom čase bola kultúra utlmená a zháňanie financií na celý album počas krízy sa zdalo nereálne. Dorota však prišla s nápadom na platformu “kúp si pesničku na album”. Niečo ako crowdfunding “na pankáča”. Zafungovalo to okamžite a za dva týždne bolo vypredané. Dokonca vznikol “wishlist” na ďalšie skladby do budúcnosti.

“Dalo nám to obrovskú slobodu. Kvôli pandémii neboli ani koncerty, takže sme mali úplný kľud na nahrávanie. Komponovala som za pochodu. Nemali sme ani jednu skúšku, všetko sa tvorilo priamo v štúdiu,” približuje Dorota Nvotová, ktorá si nevie vynachváliť spoluprácu s Mariánom Slávkom (bubny), Filipom Hittrichom (basgitara), Majom Džubákom (nahrávanie a mix) a Tomášom Slobodom. Frontman Le Payaco si nakoniec po práci na skladbe Tabak zobral na starosť produkciu celého albumu a ukázal popri hráčskom výkone na všetky možné nástroje aj talent vytiahnuť z tvorby umelca to najsilnejšie a najpodstatnejšie.

Video: Dorota Nvotová - Tabak (naživo v relácii 3 PÓDIÁ)

Album Ten má neprekvapivo desať skladieb a je z neho cítiť, že vznikal bez stresu, s radosťou a bez akéhokoľvek kalkulu. Hudba občas dostáva až filmovú atmosféru a necháva priestor na predstavivosť. Pomáha jej tiež neopakovateľnosť analógového záznamu. Základ v zostave bubny, basa a klavír sa totiž natáčal na pás do jednej stopy. Naživo ako na koncerte, bez slúchadiel a ideálne bez chyby.

V trackliste tiež nechýba jeden z posledných textov Milana Lasicu k zimomriavkovej pesničke “V daždi”. Skladba Lúzer je zase dialógom o chlapoch medzi Dorotou a jej mamou, herečkou Annou Šiškovou.

Nová štúdiovka Ten vychádza 24.9. vo vydavateľstve Slnko Records. Na konci septembra s ňou Dorota Nvotová vyráža na desaťkoncertné turné, na ktorom už budú dostupné aj cédečká. Medzitým sa rozbehol predpredaj abumu na vinyle. Jeho vydanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zoznam skladieb
01 Modriny
02 Tabak
03 Ten
04 Ju
05 V daždi
06 Kremnica
07 Lúzer
08 Kompas
09 Bobule
10 David

foto: Miro Trimay