Festival Doma dobre už túto nedeľu online z nocľahárne a následne z postelí umelcov

Festival Doma dobre už túto nedeľu online z nocľahárne a následne z postelí umelcov zdroj: Festival Pohoda

Doma dobre bude prvýkrát v histórii viacdňovým podujatím. Už túto nedeľu 12. decembra si môžete od 15.30 pozrieť livestream z Nocľahárne sv. Vincenta de Paul, kde vystúpi FVLCRVM a súčasťou streamu bude aj debata o živote ľudí bez domova.

Organizátori budú následne až do Vianoc zverejňovať vždy o 19.00 na facebooku PohodyDepaul Slovensko piesne umelcov nahraté z pohodlia ich postelí. Postarajú sa o ne Lola Marsh, Jana Kirschner, Bazzookas, Midi Lidi, Katarzia, Chiki liki tu-a, Tolstoys, Štefan Štec, Ventolin, Nina Kohoutová, Lasky, Nina Rosa, Fyasco, Kristin Lash & Jacob Grey, Raptor Koch, Timea, Lomnické Čháve, God & Eve, Quatro Emocione, Braňo Jobus a 52 Hertz Whale. Na Štedrý deň sa vrátime do nocľahárne, kde ukončíme 8. ročník Doma dobre koledami v podaní Muzičky.

„Veľmi sa teším, že na koncert v nocľahárni Depaul a na posteľové hudobné dobrodružstvo sa odhodlali toľkí skvelí umelci a umelkyne z rôznych žánrov – od jazzu, cez pop, alternatívu, folklór až k metalistom, začínajúce i zavedené mená. Reakcie boli skvelé a veríme, že rovnako skvelé budú posteľové verzie pesničiek i koncerty priamo z nocľahárne. Je úžasné vidieť, ako našej hudobnej scéne záleží na tých najzraniteľnej­ších,“ vraví o tohtoročnom Doma dobre Michal Kaščák.

Cieľom festivalu je upozorniť na skutočné problémy ľudí bez domova, pre ktorých je zima kritickým obdobím. Festival je aj výzvou k podpore aktivít najväčšej organizácie poskytujúcej nízkoprahové služby na Slovensku, ktorá pomáha v tejto oblasti už 16 rokov.

Vo svojom najnovšom projekte sa špeciálne venujú podpore bývania: „Hľadáme prenajímateľov a cenovo dostupné byty, ktoré potom prepájame s ľuďmi na ulici. V tomto momente máme už 3 takéto byty a troch ľudí z ulice, ktorí prežívajú svoje večery v teple domova. Skrátka tak, ako to má byť. Máme však ambíciu tento projekt rozšíriť a nájsť ďalších sedem bytov a prenajímateľov, ktorí spolu s nami poskytnú človeku v núdzi možnosť začať znova,“ hovorí Zuzana Kuľhová z Depaul Slovensko. Ľudia z Depaul Slovensko mali pred minulým ročníkom jasný cieľ, ktorý je s príchodom ďalšej zimy poznačenej pandémiou ešte aktuálnejší: „Ako organizácia máme spolu s ľuďmi bez domova želanie – prežiť túto zimu.”

V uliciach Bratislavy sa pohybuje okolo 4 000 ľudí bez domova. Služby nízkoprahovej nocľahárne využíva každoročne viac ako 1 200 ľudí. Pracovníci organizácie Depaul Slovensko sa starajú o to, aby ľuďom bez domova poskytli teplo, stravu a základné služby bez ohľadu na to, v akom stave prídu. Okrem iného tu dostanú hygienické potreby a v prípadne záujmu i sociálne poradenstvo a pomoc pri hľadaní práce. Festival Doma dobre chce upozorniť na fakt, že v čase pandémie sú ľudia bez domova mimoriadne zraniteľnou skupinou. Budeme radi, ak sa pripojíte k prenosu z nocľahárne a prispejete na pomoc ľuďom bez domova na stránke adoptujsipostel.sk.

Čísla, za ktorými sú ľudské osudy:
Vo všetkých zariadeniach Depaul Slovensko sa ročne vystrieda 1 800 ľudí bez domova.
V nocľahárni za rok prespí 1200 ľudí, denne tu rozdajú 200 porcií teplej polievky.
V ošetrovni denne poskytnú ošetrenie a hygienu 40 klientom.
V Útulku sv. Lujzy sa za rok postarajú o 60 vážne chorých ľudí.
O ľudí bez domova sa v neziskovke aktuálne stará 70 zamestnancov a 40 dobrovoľníkov.
Jeden nocľah v nocľahárni stojí 9 €.
Posteľ v Útulku sv. Lujzy stojí denne 15 €.

Ako môžete pomôcť? Live stream je bezplatný, počas koncertu môžete venovať dobrovoľný príspevok, vďaka ktorému pracovníci Depaul Slovensko zabezpečia ľuďom bez domova nocľah alebo jedlo. Poslaním prázdnej SMS na číslo 827 podporíte prácu s ľuďmi bez domova sumou 3 €

Prispieť môžete aj neobmedzene cez www.depaul.sk alebo adopciou postele na stránke www.adoptujsipostel.sk.

Viac informácií na: www.depaul.sk a www.pohodafestival.sk. FB event: www.facebook.com/…128048703999

Značky: Festivaly