Festival Trutnoff oznamuje svoje venovanie a české kapely, ktoré zahrajú na festivale prvýkrát

Festival Trutnoff oznamuje svoje venovanie a české kapely, ktoré zahrajú na festivale prvýkrát zdroj: promusic.sk

Už sa stalo tradíciou, že každý ročník legendárneho Trutnoff Open Air festivalu je niekomu venovaný či zasvätený. Aj tým sa odlišuje od iných hudobných akcií. Väčšinou na ňom vystupujú aj účinkujúci, ktorých by ste spolu na jednom pódiu hľadali márne. Inak tomu nebude ani tento rok.

Festival Trutnoff, ktorý sa uskutoční od 20. do 23.augusta, bude venovaný slobode Ukrajiny, obetiam holocaustu a náboženskej tolerancii. Usporiadatelia zároveň oznamujú prvé české kapely, ktoré vystúpia po boku britských The Prodigy, ktorých festival už oznámil minulý mesiac. Ich nový album dostáva samé pozitívne hodnotenia od kritikov ako aj od fanúšikov. „Zverejňujeme aj prvú časť českých kapiel, z ktorých niektoré u nás vystúpia vôbec po prvýkrát a neboli ešte červenou hlinou pobozkané“ oznamuje za Geronimov kmeň jeho zakladateľ Martin „Geronimo“ Věchet.

Venované slobode Ukrajiny, obetiam holocaustu a náboženskej tolerancii

Je známe, že „Český Woodstock“, ako často býva trutnoffský festival prezývaný, sa vyznačuje nielen hudbou a neobyčajnou dramaturgiou s charakteris­tickými zvratmi, vtipom a extrémami, ale aj zaujímavými návštevníkmi a venovaniami. Ctí si tradície a pripomína rôzne osobnosti či udalosti z histórie aj súčasnosti, ktoré sú festivalu blízke. Usporiadatelia hovoria o tom, že festival nie je len o hudbe, ale má aj svojho ducha a názor.

„Tohtoročné stretnutie venujeme aktuálnym udalostiam, ktoré hýbu Európou aj Amerikou. A ktoré, keby náhodou – nedaj Bože – prerástli, nemuseli by sme sa už tešiť na žiadne festivaly. Žiadne by neboli a radosť so stretnutia na nich by vymizla. Nebolo by kam chodiť. Svet by mal iné starosti – o vlastné prežitie. Pripomienkou z nedávnej histórie môžu byť práve obeti holocaustu, ktorého smutné sedemdesiate výročie si tento rok pripomíname. Prejavy diktatúry poznáme v rôznych podobách a obmenách z histórie aj súčasnosti. Diablovi je potrebné povedať nie, napríklad aj formou zasvätenia festivalu,“ uvádza zakladateľ festivalu Martin „Geronimo“ Věchet.

„Po celom svete sa deje mnoho konfliktov, často veľmi drastických a krvavých, v mene toho či toho náboženstva, preto chceme pripomenúť myšlienku náboženskej tolerancie a znášanlivosti. Nepáči sa nám islamský radikalizmus a akékoľvek ďalšie fanatické náboženské prejavy. Toleranciu považujeme za jediné možné riešenie týchto problémov. Festivalové ekumenické bohoslužby, pri ktorých sa vedľa seba dokážu dohodnúť vyznávači védskej kultúry Hare Krišna s katolíkmi a protestantmi a na jednom pódiu odslúžiť bohoslužbu, sú ukážkou toho, že sa to dá“ doplňuje Eva Lipová Navrátilová, usporiadateľka festivalu.

Podporu venovania vyjadril aj knieža

Trutnoff Open Air Festival v sebe nesie občiansku angažovanosť od svojho počiatku, jeho usporiadatelia sú občiansky aktívni a festival taktiež doprevádzajú návštevy a sympatie známych osobností z politického či kultúrneho života.

Pravidelným hosťom Open Air Festivalu Trutnoff bol Václav Havel, ktorý stál aj pri jeho zrode v prvej polovici osemdesiatych rokov minulého storočia. Jedným z festivalových návštevníkov býva taktiež Karel Schwarzenberg, bývalý minister zahraničných vecí a kandidát na prezidenta, ktorý je v prostredí festivalu titulovaný ako knieža či Jeho Jasnosť, a ktorý v najťažších dňoch niekoľkokrát navštívil Ukrajinu. „Ukrajina je zem, ktorá mala v dejinách veľmi tragický osud a bohužiaľ stále trvá. Som veľmi rád, že Trutnoffský festival bude venovaný Ukrajine, práve teraz, keď východná Ukrajina potrebuje podporu ľudí, ktorým záleži na slobode. Ďakujem za tento nápad a viem, že moji ukrajinskí priatelia budú mať veľkú radosť. Dúfam, že sa aspoň niektorým z nich podarí do Trutnova doraziť,“ vyjadruje podporu tohtoročnému venovaniu festivalu Karel Schwarzenberg, ktorý tento rok pravdepodobne známy festival aj navštívi.

Každoročné venovanie sa obvykle premietne aj do programu festivalu. Tradíciu usporiadatelia začali pred siedmimi rokmi dvojhodinovou debatou s Václavom Havlom. Aj tento rok sa pripravujú debaty, výstavy a stretnutia k tohtoročnému venovaniu.

Prvá časť tuzemských kapiel, ktoré na festivale nikdy nehrali

V súvislosti s The Prodigy usporiadatelia z Geronima hovoria o rozširovaní obzoru a posúvaní hraníc aj žánrového rozpätia festivalu. To platí aj o tuzemských kapelách, ktoré sú toho dôkazom a z nich niektoré budú na trutnoffskom festivale vystupovať po prvýkrát. „S venovaním zverejňujeme aj prvé české kapely, z ktorých niekoľko v našom tábore ešte nikdy nevystúpilo a neboli červenou hlinou pobozkané,“ uvádza Martin „Geronimo“ Věchet. Patrí k nim napríklad Nylon Jail, Zoči Voči, Vložte kočku alebo Vladivojna La Chia & Banana či Voxel. Po minuloročnej a mimoriadne úspešnej premiére sa na Bojiště vráti Jaroslav Uhlíř s kapelou, ktorý rozospieval celú odrastenú škôlku, ktorá sa na trutnoffskom amfiteátri zhromaždila. Ako do svojej domoviny do podhorského tábora prídu tradiční Plastic People of the Universe či herec a osamelý muž s gitarou, obľúbený Jiří Schmitzer, pravidelne zapĺňajúci hľadisko. Po dvanástich rokoch sa opäť vráti Václav Koubek s kapelou, aby tu oslávil svoje šesťdesiatiny.

Najlacnejšie vstupenky a 10+1

Najlacnejšie vstupenky je možné objednávať na stránkach festivalu www.festivaltrutnov.cz alebo na emailovej adrese geronimo@festivaltrutnov.cz, ich cena je 1200 Kč (približne 44 Eur). Pri objednaní desiatich lístkov dostanete jedenásty zdarma.

Značky: Festivaly