Gréta Pogány suverénne v zasnených spevových linkách debutu Kifo

Gréta Pogány suverénne v zasnených spevových linkách debutu Kifo

Mladá talentovaná slovenská speváčka Gréta Pogány predstavuje debutový singel s poetickým videoklipom Kifo. Mladistvé charizmatické vyjadrenie, nádych slobody a krehký spevácky prejav stelesňuje umelkyňa s jasnou predstavou o výraze a zvuku svojho hudobného sveta.

Netradičná pieseň Kifo je premiérovou skladbou v podaní mladej interpretky, ktorá je zároveň prvou ochutnávkou z rozpracovaného debutového EP. Autorsky sa na piesni podieľal Michal Neffe, o produkciu sa postaral Domi Stoff. Jednou baladovou skladbou prispel na EP aj Martin Krížik a jednou aj producent Domi Stoff. „Spolupodieľala som sa na textoch a bola som aj jemne súčasťou pri tvorbe hudby, najviac liniek spevu, kde som sa snažila si uplatniť uchopenie spevu tak, ako mi je prirodzené,“ hovorí Gréta Pogány, veriac, že sa to podarilo a príjemná rozmanitosť jednotlivých skladieb vytvára jedinečný celok.

Názov novinky je abstraktný výraz

Názov novinky Kifo nikde nenájdete, avšak definuje abstraktný výraz a je tiež svojským popevkom v refréne, v ktorom si každý môže nájsť svoje vysvetlenie. „Pre mňa je práve tento moment zo skladby stvárnením slobody, voľnosti a snov,“ objasňuje speváčka a ďalej pokračuje: „V rámci ktorého skladba ako celok stvárňuje príbeh, ktorý sa mení a je vždy iný, napriek tomu, keď spievam, je to stále tá istá melódia a text. Kifo môže mať ambíciu predstavovať „tu a teraz“, zastaviť sa v tomto uponáhľanom svete.“

Táto skladba síce nebola prvou nahrávanou z očakávaného EP, avšak bola medzi prvými od autora Michala Neffeho, ktoré sa vyznačujú inakosťou a každá nesie v sebe svojský charakter. „V tomto období som naladená na taký Billie Eilish štýl, no táto skladba je dynamickejšia a slnečnejšia, ale páči sa mi, pretože nie je plytká, napriek tomu, že slovo kifo v slovníku nenájdete. Veľmi ma bavila sloboda, ktorú som mala pri nahrávaní finálnej verzie v štúdiu. A to vlastne podčiarkuje filozofiu tejto piesne. Takže to ladí a ja milujem, keď veci ladia,“ s úsmevom prezrádza Gréta Pogány.

Video: Greta Pogany - Kifo |OFFICIAL VIDEO|

Singel obohatil o bicie nástroje Jaro Žigo mladší, bubeník Medial Banana, a všetky ostatné nástroje nahral alebo elektronicky spracoval producent Domi Stoff v bratislavskom RITA Štúdiu. Mastering mal na starosti Ecson Waldes.

Debutový singel uvádza Gréta Pogány aj s vizuálom, ktorý kopíruje hudobné vyjadrenie s nádychom ľahkosti, voľnosti a slobody. Nakrúcanie prebiehalo ešte koncom minuloročných letných dní, ktoré dodali videoklipu nadnesenú atmosféru, oplývajúc celou piesňou. „Práve v lete sa cítim najslobodnejšie, nakoľko sa nemusím hnať, nevalia sa na mňa tlaky a zodpovednosť zo strany školy, žiadne projekty či testy. Premiérové nakrúcanie som si veľmi užívala,“ prezrádza mladá speváčka.

Réžiu a prenesenie atmosféry piesne do obrazu mal na starosti autor singla Michal Neffe. Nakrúcanie prebiehalo v Bratislave a okolí, ktoré ponúklo náhľad životných momentov v meste až do prirodzeného splynutia s prírodou.

„Michal mi pri natáčaní ukázal krásne a zaujímavé zákutia nášho hlavného mesta. A keď sme nakrúcali v kukuričnom poli, mali sme šťastie a na jeden moment sa rovno pred nami zjavila krásna srnka. Navyše 20 sekúnd predtým sme spomínali, že by bolo krásne natočiť nejaké také majestátne zviera, bohužiaľ, nakoľko sa srnka zjavila znenazdajky, kameru sme nemali zapnutú, ale bol to magický moment,“ opisuje Gréta Pogány silné okamihy, ktoré prežívala aj mimo zachytenia objektívu.

Po piesni Kifo sa už čoskoro môžeme tešiť na ďalšie skladby s jemným nádychom „eilishovského vibu“, no svojráznym prejavom Gréty Pogány, ktorý stojí na hlasovom prejave talentovanej interpretky.