Indie-folkový "daniel b" vydáva debutové EP

Indie-folkový "daniel b" vydáva debutové EP
foto: daniel b

Debutové EP „One“ sa od jeho prvého singlu sa odlišuje komplexnejšou produkciou, stále si však drží zvuk charakteristický pre “lo-fi” hudbu.

„One“ vzniklo ako DIY projekt, ktorý si od prvotných nápadov až po finálny master autor nahral a produkoval doma. V celom EP je cítiť lo-fi prístup, hlavne pri minimálne spracovaných, až trochu “surových” vokáloch. Pri počúvaní je jasné, že gitara je autorov preferovaný nástroj a tvorí hudobný základ všetkých piesní. To sa ešte viac prejavuje vo využití gitarových sól ako vrcholu všetkých troch trackov.

Úvodná „house of cards“ navodí pocit nostalgie a melanchólie, témy, ktoré sa nesú počas celého EP. Pieseň privíta tajomným zvukom gitary, minimálne opracovanými vokálmi a hypnotickou slučkou v pozadí, ktorá sa dostáva každou sekundou hlbšie a hlbšie pod kožu.

“One” sa žánrovo drží blízko indie-folku, avšak posledný track „take it“  mierne hraničí s indie-rockom. Autor tu opisuje „moment vo vzťahu, kedy je „ako ďalej?“ iba rečnícka otázka“. Pieseň tak myšlienkovo uzatvára celé EP a nabáda k otázke, akým smerom sa bude zvuk daniela b ďalej uberať.

daniel b je sólový projekt Daniela Buca, ktorý vznikol v roku 2020 online koncertom v Žilinskom KC Hoffmann a vydaním dvoch piesní „life“ a „lean on“. Tie dostali shout-out od indie blogu Start-Track.com, založený Filipom Zemčíkom (@ZTapes). O cover art sa postarala Adelheid Pechová, študentka na University of Arts London. V 2021 daniel b pripravuje vydanie druhého EP, ktorým chce žánrovo mierne rozšíriť svoj repertoár.