Kapela Migrain vzdáva hold Kurtovi Cobainovi skladbou Mundane

Kapela Migrain vzdáva hold Kurtovi Cobainovi skladbou Mundane

Migrain vzdáva poctu Kurtovi Cobainovi skladbou Mundane, čím reflektuje hlboký vplyv Nirvany na svoju tvorbu. Skladba prepája prvky Cobainovej hudby s vlastnou interpretáciou, čím zdôrazňuje, že aj veľkí umelci sa stávajú súčasťou našej každodennosti.

„Vplyv Nirvany na našu tvorbu je až príliš signifikantný na to, aby sme to odignorovali mlčaním. Preto sme sa rozhodli odhodiť zdržanlivú trápnosť v podobe "na toto sa nešahá“ a vzdať úprimnú poctu Nirvane prostredníctvom skladby Mundane," uvádza spevák Dušan.

Všednosť nepredstavuje len časový aspekt, ktorý nás denne mrzačí stereotypom a približuje k nevyhnutnému, ale aj istý základ pre pochopenie, že aj tí nevšední raz podľahnú nevyhnutnosti, avšak mnohé z ich slov pretrvávajú a stávajú sa súčasťou našej všednosti.

„Na začiatku skladby Mundane bola osobná potreba vzdať poctu umelcovi, ktorý umožnil aspoň na chvíľu zasvietiť do undergroundu reflektormi populárnej hudby a predstaviť alternatívne umenie 90-tych rokov širším masám topiacim sa väčšinou v záplave všedného umenia“, pokračuje Dušan.

Prvotné tóny zámerne pripomínajú jeden z pilierov tvorby Nirvany a navodzujú atmosféru pietnej spomienky, ktorá podľa Cobainovho cítenia naberá postupne na intenzite. V texte sa stretávajú názvy albumov, skladieb, ale aj a spomienky na jeho piesne.

Základom pre vizuálnu stránku bola spoločná spomienková večera doplnená o symbolické obrazy jeho tvorby.

Video: Migrain - Mundane

Považskobystrická kapela Migrain vznikla v roku 2019 okolo speváka a gitaristu Dušana Masného. Projekt štyroch muzikantov s prvotným cieľom predstaviť poslucháčom hudbu vychádzajúcu z doposiaľ nezrealizovaných nápadov a úryvkov, ktoré sa nazbierali počas niekoľkých rokov.

Vzhľadom na žánrovú rozmanitosť jednotlivých členov a z dôvodu meniacich sa hudobných preferencií, ako aj dlhšieho časového obdobia, počas ktorého námety vznikali, hudobný štýl sa prispôsobuje individuálnym potrebám jednotlivých skladieb.

Kapela sa však nesnaží o crossover alebo vznik nového štýlu, jej pôvodný zámer pohybovať sa v teritoriálnom území alternatívneho rocku je principiálne zachovávaný. V jej repertoári možno nájsť tvrdšie skladby s metalovým prvkami, skladby s rýchlejším punkovým tempom ako aj jemnejšie melodické skladby. Snaha o obyčajnú úprimnosť je podstatou a primitívnosť základným stavebným prvkom.

Kapela sa usiluje aplikovať princíp DIY (urob si sám) vo všetkých aspektoch. Vo vlastnej réžii má produkciu, ale aj nahrávanie, mix hudby, nahrávanie klipov a marketing. Momentálne pracuje na svojom debutovom albume a vydáva, ďalší v poradí už štvrtý singel spolu s videoklipom.