Košičanka Sisa Fehér: Takto znie mladícka nespútanosť a hudobná dospelosť

Košičanka Sisa Fehér: Takto znie mladícka nespútanosť a hudobná dospelosť
foto: Valentina Nidelova zdroj: Slnko Records

Jazz, funk, blues, alternatíva, elektronika, hip hop, swing alebo ľudovky? Košická speváčka a multiinštrumen­talistka plynule pláva všetkými spomínanými žánrami a autorsky sa realizuje až v piatich rôznych hudobných projektoch.

Projekt Sisa Feher & Fehero Rocher sa dočkal dlhohrajúceho albumu Cirrus, ktorý koncom mája vychádza pod značkou Slnko Records, ako piaty vydavateľský počin slovenského labelu v tomto roku.

„Niektorí ľudia sa ma už pýtajú, či nie som pri toľkých projektoch a žánroch schizofrenik. Ale ja proste skladám, čo mi napadne a potom to niekde zapadne. Momentálne má pre mňa priority kapela Fehero Rocher,“ hovorí talentovaná Simona „Sisa“ Fehérová. Ani na najnovšom počine sa nevyhla tvorivej dualite, keďže osem skladieb z albumu je v angličtine, v Sisinej autorskej réžii, a zvyšných päť pesničiek sú slovenské ľudovky v jazzovo-bluesových aranžmánoch.

Video: Sisa Fehérová - Povej Vetrík, Povej

„Žila som nejaký čas v Londýne a študovala jazzovú hudbu, ale príliš ma to nebavilo. Chýbalo mi Slovensko a tak som sa vrátila. Doma som narazila na ľudové kompozície pre zbor, v ktorom som spievala ako malá.“ A tak vnikla časť podkladov pre nový album, ktorý spája slovenský folklór s jazzom a bluesom.

Sisa ho so svojou medzinárodnou kapelou (traja Česi, Talian a Slovenka) nahrávala v pražskom štúdiu Svárov a zvolila si koncept, pri ktorom každú skladbu muzikanti zahrajú naživo trikrát a po dohode vyberú najlepšiu verziu na album. „Tým pádom sa tam nájdu aj drobné chyby, ale hudba ostala surová, autentická a tak je to dobre. Keby som mohla, nahrávala by som na analog. Mám totiž rada staré veci, napríklad Deža Ursínyho,“ usmieva sa útla speváčka so silným hlasom.

Sisa Fehérová skúša hrať na viacero nástrojov a aj keď skromne tvrdí, že žiaden neovláda dostatočne, s výrazným skladateľským talentom sa jej podarilo nahrať pozoruhodný album, z ktorého cítiť mladícku nespútanosť, hudobnú dospelosť a istotu. Mladá speváčka ju získala aj vďaka nespočetným improvizáciám v londýnskych kluboch.

“Prídeš do klubu, zoznámiš sa s hudobníkmi, ktorí tam hrajú a počas večera na teba zakričia. Hej ty, poď hrať. Musíš sa chytiť.” A Sisa Fehérová sa chytila. Najbližšie ju naživo môžete vidieť v Londýne a v Čechách 21. júna na krste albumu v pražskej Vile Štvanica. Na Slovensku už čoskoro.

Kapela Sisa Feher & Fehero Rocher hrá v zostave:
Sisa Fehérová – spev
Tony Dlapa – gitary
Federico De Vittor – Piano
Miloš Klápště – Kontrabas
Oliver Lipenský – Bicie a vokály

Krst albumu sa uskutoční 21.júna v Prahe, vo Vile Štvanice. Ďalšie koncerty: http://sisafeherova.sk/en/koncerty/

Video: Sisa Feher & Fehero Rocher - Páslo dievča pávy

Interpret: Sisa Fehér
Značky: Nová hudba, Domáca scéna