Košická kapela Yearsbelow sa hlási opäť o slovo s novým singlom “Decline”

Košická kapela Yearsbelow sa hlási opäť o slovo s novým singlom “Decline”

Košická kapela Yearsbelow sa zhruba po roku a pol hlási opäť o slovo s novým singlom “Decline”. Táto skladba je prvou ochutnávkou z novej tvorby, na ktorej hudobné trio aktuálne pracuje v štúdiu.

„Decline sme si vybrali ako prvý singel zámerne. Z nových skladieb, ktoré sme napísali táto najvýraznejšie „smrdí“ starou tvorbou z nášho debutového EP „Apollonia“, no zároveň má už trocha iný podtón a jemne sa uberá iným smerom. Pri ďalších skladbách, ktoré po nej vznikli sme experimentovali už omnoho viac a preto si myslím, že Decline je skvelým mostom medzi starou a novou tvorbou“, hovorí spevák a basgitarista Peter Tešliar.

„Rockové gitary šli tentokrát viac do úzadia a je tu celkovo cítiť väčší dôraz na rytmiku. Je to viac tanečnejšie a popovejšie keďže nás to prirodzene ťahá týmto smerom“, dopĺňa bubeník Dan Urban.

Nezmeníme svet ale môžeme zmeniť seba

Yearsbelow hrdo prezentujú svoj najnovší prírastok, ktorý vydali XY.11.2022. Textovo je skladba Decline poznačená celým radom kríz, ktoré nás za posledné mesiace či roky postihli. Či už je to bezprecedentná vojna v susednej krajine, rapídny nárast životných nákladov, globálne otepľovanie, narastajúca popularita extrémizmu alebo utláčanie menšinových komunít. A nielen to. Je to uvedomenie si postupného celospoločenského úpadku, ktorý badať najzreteľnejšie v súčasnosti.

“V každej oblasti spoločenského života vidíme silné pnutia, ktoré znervózňujú spoločnosť a samozrejme aj nás samých” hovorí Peter. “Od politických reprezentantov naprieč rôznymi krajinami a ich primitívneho populizmu, konzum, drancovanie našej planéty, honbu za peniazmi, ignoráciu chudoby, apatiu atď – cez to všetko sa tiahne textová línia tejto skladby”.

Kým na prechádzajúcom EP sa Yearsbelow venovali skôr osobným témam, momentálne sú témy poňaté z pohľadu spoločnosti ako takej, s určitým nadhľadom. “Nesmieme si zakrývať oči pred všetkým čo sa deje okolo nás a v tichosti si pokojne nažívať v našej zidealizovanej bubline. V našej kapele je pre nás dôležité odzrkadľovať v našej tvorbe to, čo aktuálne cítime a vnímame. Tak to vždy bolo aj bude. Pre mňa osobne v tom spočíva čaro, sila a dôležitosť umenia ako takého” dodáva bubeník Dan.

Klip ku skladbe si kapela pripravila sama. “Dlho sme premýšľali aký vizuál by si Decline zaslúžil. Nakoniec sme sa hecli a zrealizovali si to sami presne podľa našich predstáv. Nebolo to jednoduché, veľa vecí skončilo v koši ale s výsledkom sme nakoniec spokojní” hodnotí gitarista Vladimír Heredia.

“Cieľom videoklipu je diváka nie demotivovať a položiť do depresie, ale uvedomiť si problémy ktorým čelíme a uvedomiť si aj riešenia, ktoré stále existujú. Stačí však začať sám od seba a zmeniť svoje vzorce správania sa. Tým môžeme ovplyvniť prípadne motivovať svoje okolie a to by mal byť náš cieľ – nezmeníme svet ale zmeníme seba a blízkych” hovorí Peter, ktorý je zároveň aj otcom takmer ročného syna.

Video: Yearsbelow - Decline (Official Video)

“Keď prinášate nový život na svet tak sa automaticky zamýšľate nad týmto všetkým – do akého sveta príde? Čo všetko ho čaká a či bude viesť aspoň tak normálny život ako sme zvyknutí my. Budúcnosť možno nie je ružová ale našou povinnosťou je snažiť sa o opak” dodáva.

Singel Decline bol nahratý už tradične v košickom štúdiu The Parentals studio, ktoré vedie Miroslav Felber z kapely The Parentals. Tak ako pri predošlom EP, rovnako aj teraz sa Miro postaral o kvalitný zvuk pri nahrávaní nástrojov, vokálov a následnú produkciu či mix vokálov. Mix samotných nástrojov nesie na pleciach Ján Terpák.

Plány na koniec roka a následne na rok 2023

Koncom tohto roka sa predstavíme v Košiciach s kamošmi The Parentals a Dobre už Bolo. Koncert je naplánovaný na 17.Decembra v košickom klube Riders Pub. Následne sa deň pred Silvestrom predstavíme v Humennom popri našich “bratoch” zo .Stepaside. “Bude to silvestrovská párty ako sa patrí. Síce deň vopred ale my otcovia detí to musíme riešiť takto” dodáva so smiechom spevák Peter.

“Okrem singlu Decline zaraďujeme do nášho repertoáru aj jedno nové prekvapenie, takže je sa na čo tešiť” hovorí Dan. Plány na rok 2023 kapela detailne nerozvádza avšak v pláne je pokračovať v produkovaní novej hudby, ktorú Vám postupne budeme prinášať v podobe singlov. V tom je trošku rozdiel oproti predošlému EP”.

Kapela Yearsbelow sa plánuje viac venovať aj koncertovaniu; “plánujeme oslovovať festivaly a hrať všade kde sa bude dať“ hovorí Dan. “Komukoľvek sa páči naša hudba a chce nás vidieť vo svojom meste, v klube či na festivale, budeme radi ak sa nám ozvete” dodáva Vlado. “Ak je treba, pošlem Vám Vladove číslo” hovorí so smiechom Peter.

Košická Rocková kapela Yearsbelow vznikla v roku 2018. Jej členmi sú Peter Tešliar (spev a basgitara), Vladimír Heredia (gitara) a Dan Urban (bicie). Členovia majú bohaté skúsenosti z pôsobenia v kapelách Retfish, Karge Meri, Willful či The Mysteries. Žánrovo sa sami radia k alternatívnemu rocku s nádychom popu a elektroniky.

Interpret: Yearsbelow
Značky: Nová hudba, Domáca scéna