Kvaskova prichádza s druhým štúdiovým albumom nazvaným Odmäk

Kvaskova prichádza s druhým štúdiovým albumom nazvaným Odmäk

Novinka prichádza tri roky po debute (Papierový drak, 2020) a prináša deväť emóciami nabitých elektronických kompozícií z tvorivej dielne Zdeny Kvaskovej.

Autorské texty majú silnú výpovednú hodnotu, častokrát tnú do živého a spolu s hudbou vytvárajú nádherne mrazivú atmosféru, v ktorej nechýba rusínska mystika a mágia, jemná melanchólia a nostalgia typická pre rodisko umelkyne – severovýchodné Slovensko.

Na albume s autorkou spolupracoval gitarista Jaro Ďurček. Pod mix a master sa podpísal známy zvukový dizajnér a producent Adam Matej. Na návrhu coveru pracovala Lena Luga s použitím námetu z inštalácie Stromy majú oči od maliara Michala Nagypála a graficky ho upravil Martin Toldy. Album vytvorila, otextovala, naspievala a produkovala Zdena vo vlaku na trati Bratislava – Prešov a späť, tiež v domácom štúdiu počas posledných dvoch rokov.

“Kvaskova prišla s nádherným žmurkajúcim vinylom, a tak sme na zimné počúvanie dostali nečakaný zvukovo-poetický koncept zahŕňajúci niekoľko úrovní, ktoré sa ani náhodou nedajú opísať jedným slovom. Napríklad texty piesní. Jej vety sa zarezávajú pod kožu, prechádzajú obrazmi z vlastných príbehov a pocitov a nám je jasné, že ich tiež dobre poznáme. Niektoré zo slov nemáme odvahu povedať nahlas ako Zdena, nevypovedané možno zostanú navždy. Niektoré sme niekedy i my vyslovili nahlas. Prišla úľava? A táto dievka sa za nás pýta „kde som teda ja?“. Ak jej to dovolíme. Kvaskova nás dokáže priamo teleportovať do myšlienok víriacich sa v ženskej hlave pred spaním. Každým ďalším počúvaním sa album poslucháčovi viac približuje a prostredníctvom atypicky rozvírenej elektroniky ho navlní cez rôzne farby emócií do jednoduchej ľudskosti. Vnímavosť a autenticitu v spojení s kreativitou tohto typu (áno avantgardného) prístupu a priestorový zvuk Odmäku treba len zažiť naživo. Hej, alebo by sa ešte dalo povedať, že ženy, ktoré majú výrazné PMS, by mohli byť tvorivejšie viac.“

Bibiana Grebeňová Šedivá