Nina Kohout stihla pred vystúpením na festivale Eurosonic zverejniť nový videoklip

Nina Kohout stihla pred vystúpením na festivale Eurosonic zverejniť nový videoklip
foto: Marie Zdráhalová

Rok 2023 začal pre Ninu Kohout veľmi úspešne. V najbližších dňoch ju čaká účasť na festivale Eurosonic v holandskom Groningene, kde sa spolu so sláčikovým kvintetom predstaví pred tisíckami delegátov z celého sveta.

Tesne pred odchodom na najväčší showcase festival v Európe Nina predstavila svoj vôbec prvý videoklip. Spoločne s jeho tvorcami sa rozhodla obrazovo stvárniť skladbu Moonlight, ktorá vyšla koncom roka 2021 na Deadred Records ako prvý singel z jej debutového EP Pandemonium. Za réžiou tajomného a miestami znepokojujúceho videoklipu stojí Daniela Sláviková, jeho kameramankou je Gabriela Kubíková a producent Patrik Kubizna, ktorého s autorkami spája dlhodobá spolupráca.

Spomedzi všetkých rovín pôsobivej skladby Moonlight jej najdôležitejšiu je satirické zobrazenie spoločnosti, ktorá sa neustále za niečím náhli a prostredníctvom umelo vytvorených ideálov človeka tlačí do neúprimných pozícií. V centre jej hlučných poznámok a nežiadaných rád sa Nina snaží nájsť seba a identitu, ktorá je v súlade s jej vlastnou skutočnosťou. Radiohlavami nominovaná pieseň Moonlight bola označená ako skladba dňa prestížnym americkým rádiom KEXP.

“Moonlight je mierne bizarným valčíkom, ironickým výsmechom samého seba a svojej vlastnej strojenosti. Široko sa škerí na tých, ktorí sa neprestajne za niečím, no tragicky vôbec nevedno za čím, dychtivo náhlia. Pieseň sa konkrétne venuje otázke hladania samého seba a svojho miesta v spoločnosti, ktorá kričí väčšinou príliš hlasno na to, aby človek dokázal počuť sám seba. Moonlight vznikol práve vo chvíli, kedy Nina opakovane zlyhávala v rozpoznaní svojho hlasu v hluku ostatných a túto úzkosť hudobne znázorňuje záverom, ktorý postupne naberá až nekomfortne rýchle tempo. Pieseň je sonickým príbehom znázorňujúci napriek satirickej náture a prítomnosti vtipu tragickú výpoveď,” hovorí Nina Kohout.

Video: Nina Kohout - Moonlight (Official Video)

Daniela Sláviková sa vo videoklipe snažila vizuálne zachytiť emóciu zmätku a frustrácie. “Nina sa zúfalo snaží nájsť samú seba vo svete pretvárky a falše. Avšak samú seba nedostihne, nechytí, pretože Nina je omnoho viac, ako niečo fyzické a konkrétne. Atmosféra je temná, tmavá, bordová, s lúčom nádeje modrého svetla – moonlightu. Nina v zmätku uteká a snaží sa dostihnúť kameru. Kamera je v odchádzajúcom aute, sníma Ninu cez zadné sklo, trasie sa spolu s autom a nerovnosťami vozovky. Nina bezradne stojí na ceste, postupne sa zmenšuje, až nakoniec úplne zmizne v diaľke. Kamera predstavovala Ninu samotnú,” opisuje autorský zámer režisérka filmu.

Pre atmosféru videoklipu bol veľmi podstatný výber lokácií. Nakoniec sa tím rozhodol pre socialistickú architektúru.

“Priestory ako Okruhový Dom Armády pôsobia masívnym, pompéznym dojmom, sú to reprezentačné priestory s nádhernou architektúrou. Predstava Niny bola od začiatku o priestoroch a moode baroka, čohosi veľkolepého, väčšieho ako sme my sami, kde človek tápa, hľadá a je obklopený pozlátkom. My sme sa rozhodli pre socialistické priestory, ktoré takisto pôsobia pomerne veľkolepo, majú nevšedný štýl, ktorý často pripomína atmosféru mysterióznych filmov Stanleyho Kubricka. Práve tajomstvo, tmavé farby a odtiene červenej a bordovej, zaujímavé tvary a svetlá, odlesky a odrazy, sú všetko prvky, ktoré nám pomôžu vystihnúť atmosféru hľadania a tápania hlavnej postavy., uvidela Daniela Sláviková.

Interiéry videoklipu sa nakrúcali v Trenčíne a exteriér lesa v Bratislave.

Videoklip vznikol aj vďaka podpore Trenčín 2026, európskeho hlavného mesta kultúry, ktoré sa rozhodlo podporiť tvorbu videoklipov prostredníctvom celoslovenskej otvorenej výzvy. Nina Kohout a Daniela Sláviková presvedčila odbornú porotu svojou profesionálnou prihláškou a autorským konceptom.