Pišta Vandal, Roman Bomboš, Tammy Nižňaská a festival Grape si odniesli výročné ceny ZAI za rok 2019

Pišta Vandal, Roman Bomboš, Tammy Nižňaská a festival Grape si odniesli výročné ceny ZAI za rok 2019
foto: René Miko

Zväz autorov a interprétov populárnej hudby odovzdal výročné ceny za rok 2019

„Teším sa z objavu roka, pretože to je aj zásluha chalanov z kapely. Speváčka roka ma veľmi prekvapila aj pobavila. Samozrejme je to príjemné, vyhrávať je vždy príjemné. Mojim najväčším snom je cena Grammy, teraz máme za sebou slovenské Grammy, tak ideme ďalej,“ s úsmevom konstatovala speváčka Tammy Nižňanská.

Najlepším albumom sa stal Bazén skupiny Korben Dallas. Hudobným redaktorom roka je Roman Bomboš z verejnoprávneho Rádia Slovensko, ktorý získal už piate ocenenie.

„Želám si, aby som stále chodil na dobré koncerty s kamarátmi, ktorých mám rád. Aby som robil rozhovory so slovenskými interprétmi, ktorí budú tvoriť nové pesničky a vydávať nové albumy. Pretože to je najdôležitejšie, aby slovenská hudba žila ďalej. My sme iba posúvači deja. Ale keď to robíme dobre a hudobníkom naša práca pomáha, tak som veľmi rád,“ povedal Roman Bomboš.

Cenu festival roka získal Grape

Rozhlasovou stanicou roka sa stala tretíkrát po sebe Anténa Rock. Cenu pre usporiadateľa roka si po druhýkrát prevzal Tibor Zelenay, majiteľ klubu Blue Note v Novom Meste nad Váhom. Cenu v kategórii malých klubov do 200 divákov získal bratislavský Randal, veľkým klubom roka nad 200 divákov je bratislavský Majestic Music Club. Ocenenie Festival roka získal obľúbený festival Grape.

Cenu za celoživotný prínos pre rozvoj hudobnej scény si prevzal český hudobný publicista a moderátor Jaromír Tůma. Od roku 1965 pôsobil v časopisoch Melodie, Mladý svět, moderoval relácie v Československom rozhlase aj televízii, pracoval vo vydavateľstve Supraphon a bol šéfdramaturgom hudobných programov televízie Nova. Dnes moderuje program Větrník v Rádiu Beat.

„Ceny sú ďalším dôkazom toho, že muzikanti si vedia vážiť partnerov na druhej strane barikády. Zažívame obrovskú generačnú výmenu. Musíme si priznať, že napriek nomináciám dinosaurov slovenského popu a rocku zvíťazili nové, neopozerané tváre a zaujímavé albumy. To je na tom najlepšie. Že hlasovanie prinesie výsledky, s ktorými sa všetci dokážeme stotožniť,“ uzavrel predseda Rady ZAI Martin Sarvaš.

Hosťami podujatia boli skupiny Gladiator, Parketový lev a Lady Jane – Jana Čonková. Ceny odovzdávali speváčka Sima Martausová, spevák Paľo Horváth, publicista Juraj Čurný, predseda SAI z Česka a šéfredaktor časopisu Muzikus Daniel Andel, hudobník Spoko z kapely Smola a Hrušky, herečka Jana Hubinská, publicista portálu rocker.sk Ladislav Šimurka, riaditeľ Hudobného fondu a predseda dozornej rady SOZA Matúš Jakabčic, predseda Rady ZAI Martin Sarvaš a PR manažérka Nora Krchňáková.

Výročné ceny ZAI finančne podporil Hudobný fond. Kompletný zoznam ocenených aj nominovaných nájdete na www.zai.sk.