Po dvoch rokoch sa na trenčianske letisko vráti festival Pohoda v plnej kapacite

Po dvoch rokoch sa na trenčianske letisko vráti festival Pohoda v plnej kapacite zdroj: Festival Pohoda

Okrem hviezd ako Nick Cave and The Bad Seeds, Flume, Wolf Alice, Sigrid, Black Pumas, Metronomy, Richie Hawtin, Lianne La Havas, slowthai či The Libertines ponúkne aj ďalšie unikátne spojenia a výnimočné koncerty.

Oslavou tvorby Mira Žbirku je projekt Nemoderný chalan, v ktorom výber z jeho troch elektronických albumov odohrá Mekyho dlhoročný spoluhráč a producent Laco Lučenič s kapelou Midi Lidi. Skupina Bolo nás jedenásť sa spojí v jednom bloku s orchestrom Bratislava Hot Serenaders, aby ukázali, prečo sám seba Milan Lasica považoval v prvom rade za muzikanta. Návštevníci Pohody uvidia aj spoločný koncert kapiel Polemic a Medial Banana. Zaujímavosťou je, že Polemic hrali na prvej Pohode a budú opäť v takmer identickej zostave aj na jej štvrťstoročnici.

Pohodu 2022 otvorí koncert ukrajinskej kapely DakhaBrakha a z ukrajinskej scény toho bude podstatne viac. V sobotu napoludnie otvorí hlavné pódium Luhanská filharmónia (Academic Symphony Orchestra of the Lugansk Regional Philharmonic), ktorej členovia ušli z Luhanska pred ruskou vojenskou agresiou a momentálne pôsobia v Ľvove.

Ďalším potvrdeným menom od našich východných susedov je elektro-folkový fenomén GO_A. Vznikli v roku 2012, už v roku 2015 získali cenu pre najlepšiu ukrajinskú skladbu roka za pieseň „Vesnianka“. Aktuálne patria k najvychytenejším ukrajinským skupinám, hrajú po celej Európe.

Mimoriadne silné budú určite koncerty mladej vojnovej veteránky Stasik či ukrajinskej raperky Alyona Alyona. Predstaví sa aj techno DJ-ka Miklei, ktorá v posledných rokoch pôsobí v Košiciach. Pohoda sa týmito koncertmi hlási nielen k svojej podstate – oslave slobody – ale aj k iniciatíve Music Saves UA. Oslavou slobody a sily hudby bude aj koncert National orchestra of Afghanistan. Orchester je zložený zo študentiek a študentov Afganského hudobného inštitútu, ktorým sa podarilo ujsť pred Talibanom do Portugalska. Jeho súčasťou sú aj dievčatá, ktoré sa už predstavili na Pohode v rámci ženského orchestra Zohra.

Festival samozrejme ponúkne aj priestor pre domácu scénu. Prejavom rešpektu voči nej je zaradenie audiovizuálnej verzie projektu Pištu Kráľoviča (FVLKRVM) na záver sobotňajšej noci na hlavnom pódiu. Pohoda dá opäť priestor novým umelkyniam a umelcom – premiérovo sa na nej predstavia napríklad Nina Kohout, Porsche Boy, 52 Hertz Whale či Quatro Emocione. Organizátorov veľmi teší aj comeback kapely Zlokot, ktorá sa vracia po siedmich rokoch.

Výnimočným bude koncept vizuálneho stageu Pohody, ktorý sa skoncentruje do jediného diela – Sphéry Juraja Gábora. Tá sa stala zásadnou udalosťou na našej umeleckej scéne, ktorá získala mnoho ocenení. Z Novej synagógy v Žiline sa presťahuje do exteriéru. Juraj Gábor o spolupráci hovorí: „Sphéra je dokonalé platónske teleso, no nič v skutočnosti nie je dokonalé ani dokonané. V Novej synagóge v Žiline dal podnet k jej materializovaniu, dokončeniu Peter Behrens, ktorý jej výsekom zastrešil centrálny chrámový priestor. V priebehu 17-tich mesiacov sme zvyšok Sphéry drevenou konštrukciou dostavovali a umelcami, umením a návštevníkmi napĺňali, aby sme v týchto dňoch tento materiál a naň nabalenú spiritualitu preniesli do horizontálne placatej „kozmickej krajiny“ v Trenčíne. Neraz som túžil vytvoriť niečo ako lietadlo, to sa mi v živote nepodarilo a asi sa mi to ani nepodarí, ale na mesiac a pol na letisku „pristanem“.

Z pandemického obdobia si Pohoda prenáša do roku 2022 viaceré zaujímavosti. Okrem dôrazu na kvalitu online prenosov to bude napríklad hra s priestorom letiska. Súčasťou areálu bude vyradený vojenský radar, ktorý sa osvedčil na Pohode on the Ground. K dispozícii ho dostane kanadský umelecký kolektív Crack Cloud, ktorý okrem koncertov v každý festivalový deň areál spracuje aj ako inštaláciu. Do programu Pohody pribudne ešte niekoľko desiatok mien, celá divadelná, tanečná, literárna a diskusná sekcia festivalu. Zmenou prejde aj Café Kušnierik, scéna pomenovaná podľa úžasného žurnalistu a hlavne skvelého človeka Juraja Kušnierika. Vďaka podpore z grantu EHP sa na nej predstavia okrem domácej scény aj skupiny z jeho obľúbeného Islandu. Po rokoch budú v centre trenčianskeho letiska počas Pohody opäť kvitnúť slnečnice.

„Mám obrovskú radosť z toho, ako sa skladá tohtoročná podoba Pohody. Mám radosť z tímu, ktorý ju tvorí, z jej pestrosti a akejsi nepredvídateľnosti. Som rád, že si môžeme opäť pripomenúť, akým dobrodružstvom je príprava letného festivalu. Samozrejme, najväčšiu radosť mám z toho, že sa stretneme s ľuďmi bez obmedzení. Uvedomujeme si viac ako kedykoľvek predtým, že slobodný festival nie je samozrejmosťou. Vážime si, že máme možnosť ho robiť, tešíme sa na stretnutie na ňom. Nevieme sa dočkať, aj keď má Pohoda tento rok 25 rokov, akoby sa všetko dialo po prvýkrát,“ vraví o prípravách Michal Kaščák.

Lístky na Pohodu 2022 sú v predaji na www.pohodafestival.sk/…/shop-listky

Značky: Festivaly