Preßburger Klezmer Band koncertne predstaví prvé LP vo Véčku

Preßburger Klezmer Band koncertne predstaví prvé LP vo Véčku

Po ôsmich úspešných albumoch a takmer 25 rokoch činnosti prichádza špička CZ/SK world music Preßburger Klezmer Band s novým projektom Baladen.

Zohraná zostava sa v posledných rokoch zameriavala najmä na tanečnejšiu hudbu s pečiatkou klezmer. Preßburger Klezmer Band sa však na svojich posledných albumoch nebránili ani hudbe z Balkánu, latinu a jazzovým odbočkám.

Projekt prvého LP kapely Baladen má však omnoho naliehavejšiu ambíciu, ktorý skupinu posúva do nových rozmerov umeleckej činnosti. Členovia skupiny v posledných rokoch neúnavne prekračujú rámec hudobnej realizácie smerom k zberateľskej a vzdelávacej činnosti, čo ich stavia do pozície nie len tých, čo hrajú a spievajú, ale tiež tých, čo angažovane zhromažďujú a vzdelávajú. A aj to je jedna z nosných ideí programu židovských Balád, ktorý je možno v porovnaní s predchádzajúcimi komornejším, no obsahuje v sebe veľkú dávku emócií v podobe piesní o láske, živote a Bohu. Tento nie je len o samotnej kapele, ale predovšetkým o vynikajúcich speváckych výkonov Marty Potančokovej, Ivany Ecetovej, Anity Ribar a Juraja Adamuščina. Aranžérsky sa na ňom podieľal z kapely predovšetkým jej jediný zakladajúci člen Samo Alexander, ale aj skvelí Ľubica Čekovská, Dragan Mirković a Miroslav Vuković, ktorí si na platni aj zahrali. Platňa o nedlho vychádza vo vydavateľstve REAL MUSIC HOUSE a vy sa máte na čo tešiť!

 
O detailoch a pozadí nám viac prezradil člen kapely Andrej Werner:
„Keď sme v lete 2014 koncertovali v Kodani, spoznali sme výnimočný projekt na scéne židovskej hudby – SEMER. Stratenú a znovuobjavenú hudbu rovnomenného berlínskeho vydavateľstva. Nešlo tu o klezmerovú tanečnú hudbu, ale hlavne nádherné jidiš balady vhodne doplnené kabaretnými skladbami. Tak sme sa neskôr dostali k súdobým skladbám Beyle Schaechter Gottesman, ktorá okrem iného žila v pre nás blízkej Viedni, a niektoré sme s úspechom predviedli s lotyšskou speváčkou Sashou Lurje, ktorá ich pre nás objavila. Prvá z nich "Azoy Lang“ sa neskôr stala súčasťou nášho predposledného albumu „Tsvantsik Yorn / Twenty Years“, ktorý sme vydali pri príležitosti dvadsiateho výročia vzniku kapely. O niekoľko mesiacov sme sa dostali k tvorbe neznámeho skladateľa, rodáka z Topoľčian, Arie „Ben Erez“ Abrahamsona, ktorý pred vojnou pôsobil v Bratislave. Sme Bratislavčania, „Preßburger“, a preto nás jeho nové zhudobnenie básní najväčších poetov píšucich v jidiš nadchlo. No, potrebovali sme k tomu nielen speváčku, ale aj speváka. A tak prišiel do tímu skvelý Juraj Adamuščin s jeho zápalom pre židovskú kultúru a začali práce na našich Baladách. Tvrdo sme na nich pracovali tri roky, odohrali desiatky koncertov, menili, skúšali a zase menili až sme ustálili repertoár a rozhodli sme sa ho nahrať. O výbere toho, čo bude tvoriť naše najkrajšie balady na novom LP, sme dlho diskutovali a dokonca hlasovali. Normálne sme spravili excel tabuľku na google drive a každý hlasoval. Demokraticky sme vybrali, a teda sme presvedčení, že sme spravili všetko pre to, aby sa fanúšikom výsledok nášho výberu páčil. Podarilo sa to aj vďaka skvelým hudobným hosťom ako Ľubica Čekovská, Mucha Quartet, Dragan Mirković a ďalším. A tak sme na jar 2018 slávnostne verejne uviedli náš CD nosič Baladen, a zase pred vypredanými sálami koncertovali a koncertovali… Sami sme boli prekvapení, nakoľko vždy sme si mysleli, že dostať „standing ovations“ znamená hrať rýchlo a temperamentne, no naše Balady mali na publikum ešte väčší účinok. Aj preto nás tento projekt „dostal“ natoľko, že sme sa rozhodli, že práve výber našich najkrajších balád bude po ôsmich CD naším prvým LP… Presvedčiť sa o tom budete môcť 6. apríla 2019 v bratis­lavskom V-klube."

  Každá zo skladieb má naviac za sebou jedinečný príbeh. S jedným z nich by som sa rád podelil. Pieseň Kraj tanana šadrvana s textom nemeckého básnika židovského pôvodu Heinricha Heineho (ktorého predkovia sú pochovaní na židovskom cintoríne v Bratislave) Der Asra preložil do srbčiny známy srbský básnik Aleksa Šantić. Hudba predstavuje tzv. sevdahlinku, ťahavú pieseň bosnianskych moslimov, ktorá sa však zakladá na piesňach sefardských Židov, ktoré priniesli na územie dnešnej Bosny a Hercegoviny po tom, ako museli opustiť územie dnešného Španielska. Pieseň tak ilustruje jedinečné prepojenie viacerých kultúr a náboženstiev, ktoré kedysi nemali problém spolunažívať. A to je dvojnásobne dôležité v dnešnej dobe neustále zdôrazňovať.

  Súčasťou príprav na nové LP je aj jarné turné kapely pod názvom BALADEN/HERITAGE TOUR 2019, ktoré si netreba nechať ujsť. Kapelu a jej jedinečný projekt môžete vidieť a počuť 20.3.2019 o 18­.00 v malackej synagóge alebo základnej umeleckej škole, 23.3.2019 o 19­.00 v krásnom novom devínskom klube Pivnica – kultúrna scéna pre Devín a 24.3.2019 o 18­.00 v nitrian­skej synagóge.  

Nesmieme zabudnúť spomenúť, že na vydanie nového LP kapela zvolila skutočne originálny spôsob – crowdfunding. Môžete sa stále tak stať súčasťou vydania novej platne a získať za to zaujímavé odmeny. Viac informácií ako podporiť vydanie LP nájdete na https://www.hithit.com/…klezmer-band  

Nám na záver ostáva už len zopakovať: PREßBURGER KLEZMER BAND a jeho prvé LP 6.4.2019 o 19­.00 hod. vo Véčku.  

Video: PREßBURGER KLEZMER BAND - Vigndik a fremd kind