Prvý deň "Džezákov" bude patriť slovenským jazzmanom a Jamesovi Taylorovi

Prvý deň "Džezákov" bude patriť slovenským jazzmanom a Jamesovi Taylorovi

Na úvodný štvrtkový večer pripravili organizátori festivalu Bratislavslé Jazzové Dni špeciálny dvojhodinový koncert hviezd slovenského jazzu.

Na pódiu sa počas Prehliadky slovenského jazzu vo štvrtok 23. októbra vystrieda dvanásť kapiel a projektov. Večer vyvrcholí koncertom slávneho hammondistu Jamesa Taylora, ktorého jazzová obec považuje za jedného z najvýznamnejších a najoriginálnejších hráčov na hammond.** James Taylor Quartet** je britská jazzfunková kapela, ktorú preslávili predovštkým fantastické živé vystúpenia. Skupinu založil konccom osemdesiatych rokom Hammond organista James Taylor.

Počas štvrtkového večera sa na javisku v krátkych setoch predstaví až dvanásť kapiel a projektov, zložených výhradne so slovenských muzikantov. „Každoročne sa snažíme dávať veľký priestor slovenským kapelám, či už na hlavnom pódiu alebo v súťaži mladých talentov, ktorú organizujeme už piaty rok. Tento rok však festival oslavuje 40. ročník a to je dôvod na oslavu nielen Bratislavských Jazzových Dní, ale aj slovenského jazzu!“ uviedol Pavel Daněk, spoluorganizátor festivalu a dodal: „Každá zo slovenských kapiel, ktoré vystúpia v Starej Tržnici dostane zhruba 10 – 15 minútový priestor na ukážku svojej tvorby a umenia. Večer sme poňali ako prehliadku slovenského jazzu a hudobníkov. Slovenské koncertné sety budú prebiehať na dvoch stageoch vedľa seba. Štvrtkový večer vyvrcholí hodinovým koncertom hráča na hammond Jamesa Taylora.“

James Taylor Quartet je britská jazzfunková kapela, ktorá počas silnej acid jazzovej vlny patrila spolu s The Brand New Heavies, US3 a Jamiroquai medzi najväčšie britské hviezdy. Skupina si vybudovala silnú reputáciu ako skvelá živá kapela a časom k mocnému jazzfunku pribudli aj prvky modernej tanečnej hudby a improvizované sóla. Na konte má viac ako 20 štúdiových albumov, desiatky EP platní a spolupráce s hudobníkmi Ianom Andersonom, speváčkami Alice Russel a Alison Limerick (Soul II Soul) či Royom Ayersom.

James Taylor Quartet je novinkou v programe Bratislavských Jazzových Dní Slovenská sporiteľňa. Na pozícii štvrtkového headlinera vystrieda kapelu Les McCann & Javon Jackson Band, ktorá odvolala celé európske koncertné turné zo závažných zdravotných dôvodov lídra Les McCanna.

Bratislava privíta hviezdy svetovej jazzovej scény už po 40ty krát. Počas štvordňového festivalu sa od 23. do 26. októbra v bratislavskej Inchebe a Starej Tržnici. Bratislavskému publiku sa predstavia aj dve špičkové speváčky a pianistky. Z ďalekej Kuby pricestuje Bellita, zo susedného Rakúska sa predstaví Lia Pale. Hudobníčky tak doplnia už známych účinkujúcich ako Victor Wooten, Mike Stern, John Scofield, Hugh Masekela či Robert Cray. Vstupenky na festival sú v predaji v sieti Ticketportal, viac informácií o programe nájdete na oficiálnom webe www.bjd.sk Navyše prvých sto vstupeniek každý deň na voľné sedenie pre koncerty v Inchebe je za akciovú cenu 20 eur!

Podľa TS BJD DM/CCH2014

Video: James Taylor Quartet Live

Značky: Festivaly