SHARPE 2024 rozširuje hudobný a konferenčný program

SHARPE 2024 rozširuje hudobný a konferenčný program

Obľúbený hudobný festival a konferencia SHARPE 2024 sa nezadržateľne blíži a vylaďuje široký line-up umelcov a rečníkov. Festival prezradil ďalších 15 hudobných interpretov, medzi nimi umelcov pôvodom z Islandu, Bangladéša, Chorvátska, Rakúska, USA, Austrálie, Španielska a talentované mladé speváčky zo Slovenska. Na konferencii sa predstavia manažérsky všestranný hudobní profesionáli z južnej Európy. Organizátori odhalili tri vystúpenia otváracieho večera, na ktorom vystúpi aj najostrejšia špička slovenskej alternatívy – Kill Your Rap Idols.

V rámci konferenčnej časti budú návštevníci môcť počuť Aïdu Camprubi, spoluzakladateľku Barcelonského BAM Festivalu. Okrem toho sa venuje programovej činnosti pre rozsiahle stretnutia expertov hudobného priemyslu, Primavera Pro, na festivale Primavera. Je tiež moderátorkou španielskeho Boiler Room a kultúrnou kritičkou pre Rockdelux a Vogue Španielsko. Ďalšou hosťkou bude Katia Giampaolo, spolu riaditeľka obľúbeného a kapacitne vyťaženého klubu Estragon v Bologni. Katia je tiež súčasťou predsedníctva MMF (Music Managers Forum Italy) a manažérkou úspešnej post-rockovej kapely JoyCut. Príde aj skúsený manažér a zvukový inžinier Sergio Picón Gonzáles. Sergio je vedúcou osobnosťou nahrávacej spoločnosti Aloud Music, zakladateľ hudobného magazínu Muzikalia a kultúrnym agitátorom v Barcelone.

„Postupne sa so zverejňovaním programu dostávame do finále. Som veľmi spokojný, ako sa nám aj tento rok podarilo zabezpečiť žánrovú pestrosť, v ktorej si verím každý návštevník nájde to svoje. Rovnako to platí o konferenčnej časti, kde sa budeme venovať rôznym témam, ako je práca s mladým publikom, podpora udržateľnejšieho životného štýlu prostrednictvom vegetariánskej/ vegánskej stravy na festivaloch, a tiež keynote diskusii s legendárnym Kevinom Coelom!”, dodáva riaditeľ festivalu SHARPE, Michal Berezňák.

Islandská hudobná scéna oplýva niekoľkými “úspešnými príbehmi” lokálnych umelcov, ktorí sa etablovali na globálnej hudobnej scéne. Či sa k nim pridá aj škandi-popová speváčka lúpína (IS), sa ukáže v nasledujúcich rokoch, no na Sharpe festival prinesie jej introspektívne texty na spleti zvukových kombinácií inšpirovaných islandským prostredím.

Zastúpenie ženských interpretiek v line-upe rozšíri kapela ŽEN (HR) zo Zagrebu, ktorá hrá progresívny post-rock a svojou tvorbou pozýva poslucháčov k zamysleniu sa nad témami feminizmu či odmietnutia rodových stereotypov.

Video: Žen (HR) - Bor @ Brigant The Netherlands

Fascinujúcou súčasťou hudobného programu bude aj bývalá dirigentka, v súčasnosti producentka industriálnej techno hudby, NFNR (UA) z Kyjeva. Ďalekou a predsa blízkou sa stala kapela The Dharma Chain (AU/DE), pôvodom z Austrálie, momentálne pôsobiaca v Berlíne. Hrajú psychadelický rock & roll inšpirovaný nesofistikovanosťou 60tkového garage rocku a 90tkového shoegazu.

“Die Flunder” pomenováva druh riečnej ryby, ktorá sa počas dňa maskuje v piesku a v noci hľadá potravu. Toto pomenovanie si zvolilo aj mladé, začínajúce zoskupenie Flunder (AT), ktoré si svojimi experimentálnymi a emocionálnymi piesňami buduje základňu priaznivcov vo viedenských kluboch. Na viedenskej ale aj bangladéšskej klubovej scéne sa angažujú মm. (AT/BD) (číta sa ako ‚mwo‘). DJ a hudobní kurátori v ich setoch spájajú žánre ako batida, dancehall, bail či funk. Tiež podporujú iniciatívy za prístupné a bezpečné klubové prostredie v Dhake, Viedni aj po celom svete. Podnikajú praktické kroky zamerané na inklúziu queer návštevníkov a dekoloniálnu prax.

Nebude chýbať zastúpenie slovenských umelcov, medzi ktorými sa predstavia talentované vychádzajúce speváčky. Zamatové vokály mladej umelkyne FAYE (SK) prirodzene vyznievajú v jej neosoulových, RnB a alt jazzových piesňach za doprovodu kapely. Precízne k svojej tvorbe pristupuje aj speváčka a textárka Vanessa Weisz (SK).

Ku každému tracku pristupuje individuálne, pričom hudba je pre ňu terapeutickým nástrojom, ktorým vie otvárať citlivé témy sklamania, smrti aj láska. Z uličiek bratislavskej DIY hudobnej scény vystúpi punková kapela DETI (SK), kvarteto, ktoré vyvoláva strach a zároveň túžbu priblížiť sa im bližšie vďaka úderným setom plným minimalistických fuzz riffov.

Video: DETI - Natural 95 (live)

V žánrovej diverzite line-upu sa nezabudne ani na drsnejšie znejúce projekty. Predstaví sa post-black metalová kapela Besna (SK), ktorá minulý rok získala cenu Radio Head Awards v kategórii Hard & Heavy. Kapela vyniká prepracovaným zvukom, úprimným prejavom a nie je im cudzia angažovanosť v rámci spoločensko-politických tém.

Z Londýna dorazí Slovenka Monika Subrtová (UK/SK). Monika vytvára sonické eseje, v ktorých skúma krásu vzťahu človeka a stroja a vplyvu elektronickej hudby na ľudské vnímanie. Na zmysly návštevníkov zapôsobí aj kompozícia Be – long – ing od skladateľa a improvizátora Štefána Szabóa (SK), ktorý vystúpi spolu so strunovým kvartetom.

Otvorenie SHARPE 2024 nebude bez pozorne zostaveného programu úvodného večera. Nádejnou dominantov bude spoločné vystúpenie Kill Your Rap Idols (SK). Názov síce počujete prvýkrát, no ukrýva dobre známych** Berlin Manson (SK), Fvck_Kvlt (SK), Dušana Vlka (SK), Temného Ruda (SK), Parisa (SK) a Arlety (CZ)**. Ostrá špičku slovenskej alternatívnej scény v spoločnom koncerte na jednom pódiu. Vystúpi aj barcelonské experimentálne duo Dame Area (ES). Setlist kapely sa mení každým ich živých vystúpením, ktoré ponúka množstvo tribálnych polyrytmov v zmesi post-punku a EBM. Z Chicaga dorazia Angry Blackmen (US), dvojica raperov obľubujúca industriálny hip-hop a necenzurovaný, lyrický flow.

SHARPE vzníka aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia, Mesta Bratislava, Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, Nadácie SPP, Creative Europe Desk, Initiative Musik, Kofola, Music Export Poland, Rakúskeho kultúrneho fóra a Sound Czech. Mediálne o festivale a konferencii informujú Rádio_FM, StartitUp, RTVS, FULLMOON, Rádio Wave, Rádio 1, Televízia JOJ, Kapitál. Pilsner Urquell bude na festivale dokonale čapovať hladinku či šnyt. Vstupenky zakúpite exkluzívne na predpredaj.sk.

SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Šiesty ročník v apríli 2024 prinesie pestrý hudobný a edukačný zážitok s umelcami a rečníkmi z celého sveta. Vstupenky v predaji na https://sharpe.sk/tickets/

Zdroj TS: SHARPE festival a Ahudba.sk

Video: The Dharma Chain - Somewhere

Značky: Festivaly