skupina Veľká Potreba s novým albumom ´TLAK´

skupina Veľká Potreba s novým albumom ´TLAK´

Dva roky po debute ´V rohu´ prichádza skupina Veľká Potreba s novým albumom ´TLAK´. Pokiaľ prvý album zachytil nálož frustrácie vtedajšej duo formácie, novinka je už dielom päťčlennej zostavy Potrebovcov produkujúcej neústupne svoju zmes kancelárskeho weirdo punku a geronto-rock´n´rollu.

Štýlovo aj obsahovo máme opäť do činenia s pestrou zmeskou motívov a odkazov na každodenné napĺňanie základných potrieb a korporátnych stereotypov, avšak rezonujú aj odťažité témy vzťahovo-emočne exponovaných situácií.

“Piesne vznikali počas dlhých týždňov pandemickej poruchy nejakého systému.” hovorí zo svojej kancelárie Štefan Potreba, hráč na kufrík.* “Som rád, že celá kapela prispela k finálnemu výsledku, album má len jeden nedostatok. Je na ňom menej piesní, ako by si fanúšikovia želali. Vieme s tým však pracovať, nápadov neubúda, skôr naopak.“*

O zvuk a nezameniteľnú poetiku albumu sa postaral gitarista a producent Branislav Potreba: “Nový materiál sme odohrali na množstve koncertov, čiže v tomto ohľade bola práca pri nahrávaní jednoduchšia. Vedeli sme, čo chceme ponúknuť, proces bol bezbolestný, miestami som musel pritvrdiť, ale ozaj citlivo, verím, že poslucháč si nájde na albume svoju príležitosť.“

Na albume ´TLAK´ sa autorsky podielali aj basgitarista Richard Potreba a bubeník Teo Potreba. Richard sa napríklad spolu so spevákom Petrom Potrebom vydávajú na územie dnes populárneho trapu, zatiaľ čo Teo Potreba skomponoval pomalšiu pesničku Vypeníš. Hovorí Teo: ”Neviem, čo sa stalo. Ďalšiu nahrávku urobíme inak. Možno bude kratšia. Nevzdávame to.” ”Áno, s Teom swingujeme, drží to pokope, niekam sme sa posunuli,” dodáva Richard.

Album obsahuje 13 songov, textovo aj vokálne sa v nich predstavil Peter Potreba, ktorý tiež hrá na trombón. Podľa Petra je album výnimočný hlavne svojou kontinuitou: ”Málokto si uvedomuje, že naša tvorba má limity. Detský poslucháč má iné potreby a vníma svet objektívom bez filtra – neskôr je to už inak. Napriek tomu verím, že aj TLAK osloví cieľovú skupinu našich fanúšikov, bez nich by to myslím nemalo význam.”

 Nesporne zaujímavý je aj výber hosťa – je ním nik iný ako Michal Vajco Potreba, známy napríklad zo skupiny Vydrapená Bužírka Punk System, avšak tu sa zhostil sóla na theremin. Ako sám priznal, “*Potrebákov pozorujem už dlhšie, chcel som s nimi aj hrávať na bicie, ale nevyšlo mi to, tak som vďačný aj za túto hosťovačku.”*

Album TLAK bol nahratý v RatNoise Studio a vychádza v novembri 2022 na online streamoch, CD resp. LP budú nasledovať čoskoro.

Video: Veľká Potreba - Tajné radosti