Slovenská kapela Shallov vydala novú štúdiovú nahrávku

Slovenská kapela Shallov vydala novú štúdiovú nahrávku

Kapela Shallov vydala 27.1.2022 novú štúdiovú nahrávku, po prvýkrát spolu s klipom ako komplexné audiovizuálne dielo. Na 10-minútovej skladbe Coexist pracovali s producentom Jakubom Hríbikom, výsledkom je prepracovaná produkcia a odvážny súčasný zvuk. Tomuto settingu dokonale sedí tiež novo nadviazaná spolupráca so slovenským labelom Weltschmerzen.

Shallov je pre poslucháčov tvrdšej a alternatívnej gitarovej hudby projektom známym. Od roku 2014 vydali 3 releasy: no place for two (2014), concrete & glass (2017), a** Compress, Expand (2019)**. Ich tvorbu charakterizujú dlhé a komplexné skladby, zvukom reflektujúce // odkazujúce na rôzne legendárne post-hardcore projekty, zároveň aj úplne súčasnú náročnejšiu gitarovú hudbu.

Špecifickými sú tiež škriekané či distortované vokály a ťaživé texty Viktora Öriho, ktoré však v sebe nenesú len smútok a pátos, ale aj akúsi nádej a nadhľad. Projekt je na slovenskej scéne výnimočným zjavením, v ich tvorbe // prístupe cítiť absenciu akýchkoľvek kompromisov či kalkulu, dôležitou je priamočiarosť a autentická výpoveď. To sa v dnešnej dobe často nevidí.

Aj z týchto dôvodov bola nadviazaná spolupráca so slovenským vydavateľstvom Weltschmerzen, pre ktoré je takáto hudba možno zvukovou, nie však tematickou novinkou. Label si zakladá na aboslútne vyhranenej, no pestrej dramaturgii, ktorú definuje predovšetkým atmosferická a ľudská blízkosť, a snaží sa zachytiť rozpoloženie umelcov a hudobníkov spojené so súčasnými aj všeobecnými výzvami sveta // bytia.

“Čo sa týka prístupu v kompozícii, v Coexist nie je žiaden dramatický rozdiel. Je to o niečo priamočiarejšie, ale skôr to tematicky a obsahovo vnímame ako výsledok našej doterajšej konvergencie. Oveľa uvedomelejšie sme však pracovali pri nahrávaní a produkcií, čo je do veľkej miery aj zásluhou Jakuba Hríbika z PULP studio, ktorý sa do procesu vložil ako rovnocenný kreatívny člen.”

Video: Shallov // Coexist (Official Music Video)

Coexist vychádza ako ucelené audiovizuálne dielo s podmanivým klipom v jednom zábere, na ktorom sa podieľala kapela v spolupráci s režisérom Adamom Dragunom: “Námet prišiel spontánne a chytil sa ho náš priateľ, divadelný režisér Adam Dragun, ktorý ho dotiahol do konca. Bola to veľmi otvorená kolektívna práca. Samotné natáčanie dvojminútovej jednozáberovky nám zabralo zhruba 6 hodín. Viac než technickým problémom sme čelili konfliktom vo vnútri obsadenia. Videoklip “Coexist” tak naplnil svoju ambiciu stvoriť v prvom rade sociálnu skulptúru zloženú z nepravdepodobných protagonistov. Sociálne inžinierstvo na (už neexistujúcej) chodbe Novej Cvernovky.”

Kapela Shallov má vo februári naplánovaných zopár koncertov na Slovensku, v Čechách, a na niekoľkých letných festivaloch, okrem iného aj na Islandskom Nor∂anpaunk či v Srbsku. Shallov = Viktor Öri, Dušan Öri, Erik Bachorec.

Coexist je prvou skladbou z pripravovaného albumu kapely Shallov, ktorý vyjde na platni pod značkou slovenského romantického // experimentálneho vydavateľstva Weltschmerzen, zameraného na emočne vyhrotenú, ľudsky prepojenú a zvukovo vyhranenú súčasnú hudbu. Doposiaľ vydali albumy projektov Tittingur, Fokular, Weltschmerzen, Dominik Suchy, Penumbra Vortex, BIOS, Tante Elze a Ujko.

Tvorbu Coexist a fungovanie vydavateľstva Weltschmerzen z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.