Slovenská skupina DIS IS MARKĒTA triumfuje na prestížnom medzinárodnom festivale

Slovenská skupina DIS IS MARKĒTA triumfuje na prestížnom medzinárodnom festivale
foto: Michal Dědič, festival Czech Music Crossroads

Kapela DIS IS MARKĒTA získala najviac hlasov od profesionálov, ktorí sa zúčastnili v dňoch 20. – 22. júna 2024 na medzinárodnom showcase festivale Czech Music Crossroads v Ostrave. Porotcov ich vystúpenie zaujalo najviac spomedzi dvadsiatky kapiel z Česka, Slovenska, Poľska, Írska, Talianska a Afriky, ktoré tohto roku na podujatí koncertovali. Cenu si prevezmú počas koncertu na budúcoročnom festivale Colours of Ostrava, kam dostali pozvánku ako víťazná kapela.

DIS IS MARKĒTA bola jednou z troch slovenských kapiel, ktoré tohto roku reprezentovali slovenskú world music scénu na Czech Music Crossroads. Okrem nich zastupovali Slovensko aj Mária Reháková s britsko-slovenským etnojazzovým projektom Topoľana, či skupina Folk&Bass Orchestra rozšírená o spevácky zbor Ženy z Muzičky. Aj ich vystúpenia vyvolali pozitívne ohlasy u viacerých delegátov tohto podujatia.

V hlasovaní však nakoniec zvíťazila mladá kapela z Nitry. Speváčka Martina Kertészová to komentovala slovami: „Czech Music Crossroads bol festivalom, na ktorom sme sa od začiatku cítili dobre. Bol plný ochotných ľudí a profesionálov, ktorí nás prijali, venovali nám svoj čas a poradili v rôznych oblastiach. Z Ostravy sme odchádzali povzbudení, vďační za všetky stretnutia a možnosť si na festivale zahrať. S cenou sme naozaj nerátali. Preto nás telefonát o výhre veľmi prekvapil, chvíľku trvalo, kým sme tomu uverili. Je to pre nás veľká vec a máme obrovskú radosť.“

Pri vyhlasovaní víťaza organizátori CMC zhrnuli vystúpenie skupiny DIS IS MARKÉTA takto: „Delegátov oslovila neuveriteľná energia, obrovský hudobný talent každého z piatich hudobníkov, vyžarujúca autenticita a originálne hudobné kompozície tejto slovenskej kapely. Gratulujeme k fantastickému triumfu a veríme, že to vašu kariéru posunie zase o kus ďalej a vidíme sa na… Colours of Ostrava 2025, čo je už tradične súčasťou výhry CMC Awards!“

Video: DIS IS MARKĒTA ~ orgovān

Z pozitívnych reakcií delegátov pripájame aj tú od Veroniky Vajda z festivalu Budapest Ritmo Festival: „Prvýkrát som ich videla vlani na World Music Festivale Bratislava a odvtedy ešte dvakrát na festivaloch Budapest Ritmo a Czech Music Crossroads. Každé ich vystúpenie bolo lepšie ako to predchádzajúce. Ich schopnosť zaujať publikum je výnimočná, piesne sú veľmi osobné a originálne, a naozaj dozreli do podoby profesionálnej kapely, ktorá je pripravená na ďalšie veľké kroky vo svojej kariére. Želám im úspech, lebo si ho naozaj zaslúžia“.

Matt Bartlett z írskej agentúry Midnight Mango Ltd. volil vzletnejšie slová: „DIS IS MARKĒTA je naozaj výnimočná kapela. Hrajú krásne a emotívne piesne, ktoré sa vznášajú ponad Vysoké Tatry ako orol skalný a mieria na miesto, ktoré je zároveň starobylé aj moderné. Choďte sa na nich pozrieť, ak môžete – budete očarení!“

Mattovu výzvu môžete prijať aj vy a ísť sa pozrieť na kapelu počas ich letných vystúpení. Hrať budú 17. júla v Kežmarku, o deň neskôr v Žiline, 20. júla v Dubnici nad Váhom, 29. júla na legendárnom festivale Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Veríme, že po rokovaniach s delegátmi v Ostrave pribudnú v roku 2025 aj ďalšie koncerty skupiny v zahraničí.

Vystúpenie troch slovenských skupín na Czech Music Crossroads 2024 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a zorganizovala platforma World Music from Slovakia v spolupráci s World Music Festivalom Bratislava, ktorý je hlavným slovenským partnerom Czech Music Crossroads aj v medzinárodnom projekte UPBEAT – The European Showcase Platform for World Music.

Vladimír „Potkan“ Potančok,
World Music from Slovakia