Slovenský hudobný producent Stroon vydáva novú nahrávku Uberhormones

Slovenský hudobný producent Stroon vydáva novú nahrávku  Uberhormones
foto: Ján Šipöcz

Stroon sa v novej nahrke venuje úvahe nad tým, či by bolo možne preniesť ľudstvo na vyššiu úroveň syntezou ľudských hormónov – na Ľudstvo 2.0. Ake by to bolo, ak by sa dalo vylučovanie hormónov ovládať vôľou? Ako by sme to vedeli používať a čo by to urobilo s naším sebaobrazom?

Sedem príbehových skladieb vytvoril Stroon v spolupráci s textárkou Nykolou Košnárovou, s ktorou spolupracoval aj na písaní skladby Songs of Concealed Amplitude na objednávku Rádia Devín pre ocenenie Rádiohlavy 2016. “V jednotlivých častiach libreta je predstavený jeden alebo viac hormónov,vedecke citácie a fakty sú kombinovane s kontempláciou nad možnosťami, ktore mi fantazijná schopnosť ovládať hormóny vôľou ponúkla,” vysvetľuje autorka textu Nykola Košnárová. Písanie libreta si okrem ineho vyžadovalo naštudovanie fungovania endokrinnej sústavy a funkcií hormónov v tele.

Album s fluidným a príbehovým charakterom vznikol na základe voľnejšej kompozície. „Hudba je komprovizovaná – čo znamená, že zahŕňa elementy kompozície a súčasne improvizácie, ktorá je následne upravovaná do finálnej podoby. Použil som prístup orchestrácie elektronických stôp, pri ktorej pracujem s jednotlivými elektronickými nástrojmi ako s nástrojmi v orchestri. To znamená, že ich počet je počas celej skladby nemenný, „rozoznievam“ ich v rôznych registroch a hlasoch, prideľujem im počas trvania skladby rôznu funkciu a hľadám ich extenzívne možnosti,” približuje svoj proces tvorby Stroon.

„Mojou snahou bolo prepojenie zborovej hudby a súčasnej elektroniky v štýle, ktorý neobsahuje štandardné opakovanie motívov v rámci formy. Aj keď minimalistickú repetitívnosť som zachoval,“ dopĺňa Stroon. Na pozadí hutných basových synthov, melodických leadov, dystopických perkusií a zvuku, ktorý vzdialene pripomína čembalo či preparovaný klavír, vystupuje spevácky zbor ako element prevzatý z chrámovej hudby, s ktorej atmosferou Stroon pracoval už na predchádzajúcom albume Temple Timbre Embers. Pre sprostredkovanie myšlienok albumu Uberhormones siahol Stroon po speváckom zbore Technik pod dirigentským vedením Petry Torkošovej, v hudobnej režii skladateľa Mateja Slobodu (Ensemble Spectrum). Nahrávku zborových partov zrealizoval v Dome zvuku Michal Džadoň, o mastering nahrávky sa postaral viedenský producent Sam Irl.

Dizajn obalu pripravili opäť Chmela studio po predchádzajúcej spolupráci na albume Songs of Concealed Amplitude. Na obale dominuje logo Stroona, navrhnute Rudom Letkom, ktore sa postupne stáva súčasťou Stroonovej vizuálnej identity.

Album vychádza na priesvitnom vinyle v obale, ktorý poteší každeho fanúšika a fanúšičku haptických vnemov a bude dostupný na zakúpenie na www.stroon.bandcamp.com, ale aj v digitálnej forme na streamovacích službách. Projekt Uberhormones mal byť premierovo uvedený naživo 10. decembra 2021 v A4 – priestor súčasnej kultúry. Kvôli aktuálnej pandemickej situácii bude odprezentovaný vo forme živeho streamu na Facebooku „A4ky” so špeciálne pripravenými vizuálmi Jakuba Pišeka – VJ Kubriela. stroonmusic.net | stroon.bandcamp.com | dalibor.kocian@gmail.com

Stroon je pulzujúcim elementom na slovenskej hudobnej scene. Nielen vďaka vibrafónu, ktorý je jeho hlavným nástrojom, ale aj vďaka škále projektov a spoluprác, v ktorých necháva svoj rukopis. Zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažovosť, konceptualita – to všetko vo vnútri. Modalita, rytmicke štruktúry, minimalizmus, skreslenie, synthove plochy a proto-melodika navonok. Napriek pandemii stihol Stroon v roku 2021 úspešne sfinalizovať niekoľko spoluprác. Odpremieroval dve divadelne predstavenia Shift (DPM) a Od zeme (Folklab), spolupracoval so SNG na Výtvarnej rozcvičke, na festivale súčasneho umenia Biela noc v Bratislave znela jeho hudba v štyroch inštaláciách a s priateľkou Klárou Hudákovou tu tiež uviedol ich spoločne dielo – zvukovú prechádzku Integrita Identity. Okrem toho odprezentoval s Jánom Šickom (DevKid) ich audiovizuálny projekt Temple Timbre Embers na bratislavskom festivale SHARPE a na pražskom Lunchmeat Festivale. Pod hudobno-dramaturgickým a umeleckým spoluvedením Stroona mohli diváci RTVS sledovať odovzdávanie cien za vedu ESET Science Award 2021, kde znela jeho hudba v spojení s ansámblom a s Janou Kirschner. Na jar vydal aj svoj pôvodný soundtrack k divadelnemu predstaveniu Folklore not War (UHOL92).

Udalosť online uvedenia Uberhormones nájdete na Facebooku A4 – priestor pre súčasnú kultúru.

Nový album v podobe vinylu a digitálnej nahrávky si môžete zakúpiť na stroon.bandcamp.com alebo na stroonmusic.net. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt Uberhormones vznikol s podporou Bratislavskeho kraja, Nadácie mesta Bratislavy a SOZA.

Interpret: Stroon
Značky: Nová hudba, Domáca scéna