Uhol Dopadu novým albumom vyzýva k zmene a kritickému mysleniu, avšak nie len voči ostatným, ale voči sebe

Uhol Dopadu novým albumom vyzýva k zmene a kritickému mysleniu, avšak nie len voči ostatným, ale voči sebe

Uhol Dopadu po 8-smich rokoch vydáva nový album. Symbolicky vychádza na 14-ste výročie existencie kapely a na Deň víťazstva nad fašizmom.

„Album Syndróm vyhorenia prehovára k ľuďom, avšak nie povrchne. Snaží sa dostať cez ich masky pre styk s verejnosťou, ktorú si väčšina ľudí každodenne nasadzuje. Prehovára do hĺbky vnútra jednotlivca, ktorého charakterové vlastnosti sa vedia naplno prejaviť, až, keď je úplne sám.” Opisuje význam textov albumu Peter Stračár, spevák a skladateľ kapely. Album a piesne v ňom sú výsledkom frustrácie z pozorovania ľudí, ktorí zabudli na cnosti akými sú pokora, empatia a nezištná pomoc bez vidiny zisku.

Prejavuje znechutenie z tých, ktorí povyšujú svoju dôležitosť nad dôležitosť iných. Zo zákazníka, ktorý má nutkanie sa vyvŕšiť na čašníčke, ktorá zabudla na objednávku. Z vodiča, ktorý bez rozmyslu vyhodí ohorok cigarety z okna idúceho auta, alebo k tým, ktorí sa potrebujú predbehnúť v rade pri pokladni.

“V ponímaní vesmíru sme len zrnko piesku, to však neznamená, že máme byť zrnkom, ktoré dokáže spustiť slzy v oku iných,” vysvetľuje Peter Stračár. Album si dáva za úlohu povzbudiť ľudí k odkrývaniu vlastnej zraniteľnosti a nabáda ich, aby sa stala ich každodennou úprimnou realitou. Človek má byť príčinou, nie dôsledkom. Pracovať vedome na sebe a naučiť sa ovládať vlastné ego, aj keď sa práve v tom momente na nás nikto nepozerá, je prvý krok k lepšiemu ja. “Každý by mal otočiť prst v prvom rade na seba a snažiť sa nájsť odpoveď na otázku: Čo môžem dnes spraviť lepšie?” Zamýšľa sa Peter Stračár. “Klasické klišé chcieť zanechať lepší svet pre naše deti nestačí. Musíme budovať lepší svet teraz a viac neodkladať konanie na neurčito. Zvyk je pre nás pohodlný, no zmena nebolí až tak, ako by sa mohlo niekomu zdať.”

Za ilustráciu obalu albumu Syndróm Vyhorenia vďačí kapela Danke Múdrej z Utopiart. Obal je zdigitalizovaný ručne maľovaný obraz na plátne. Celý album nahral a upravil gitarista kapely Jozef Bittera. Veľká vďaka patrí rodinám a priateľom kapely za ich ústretovosť a neustálu podporu pri tvorbe albumu. Album je dostupný na Youtube, Spotify, Bandcamp, Bandzone, Deezer, Apple music a ďalších streamovacích platformách. Vychádza aj fyzicky v podobe CD. Zakúpiť si ho bude možné na kanáloch sociálnych sietí kapely a osobne na plánovaných koncertoch.

Trenčianska punk-rocková kapela Uhol Dopadu oslavuje 14 rokov na scéne. Za svoju existenciu odohrala desiatky koncertov na Slovensku a Českej republike. Priateľstvo medzi členmi kapely považuje za hlavný zmysel ich doterajšej existencie.

Video: Uhol dopadu - Sloboda nie je samozrejmosť